Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Grundfos Alpha2 25-60


kufcio

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie tak samo sobie to tłumaczę, ale chciałem potwierdzenia. Także kupię zwykłą pompę do CWU ale wmiarę oszczędną /tak na moje niezbyt dokładne obliczenia pompa ta uruchamiana przez piec jest z 2-3h dzienne/. Najchętniej bym nie wymieniał jej ale ta która teraz pracuje chyb się kończy bo podczas próby odpowietrzenia zatrzymywała się gdy naciskałem na nakrętkę odpowietrznika.

 

Wymienię tylko tę od CO. Mam nadzieję, że w okresie zimowym uda się zaoszczędzić na prądzie. Wsumie nie reguluję za dużo temperatury termostatami w pokojach bo robi to terownik pieca który mam ustawiony na 21stopni. Ale np. w nocy piec zmniejsza temp w pokojach na 19stopni. ciekawi mnie czy pompa będzie umiała to rozróżnić w trybie auto czy raczej będzie chodziła na jednakowej mocy i mam nadzieję, że mniejszej bo ta chodzi na 55W a to w czasie zimowym 24h na dobę trochę jest. Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już chyba gdzieś pisałem - u mnie jest na auto od początku i działa zużywając około 15-30W tak jak poprzednia zwykła pompa na III biegu (100W). Mam instalację dość "mieszaną" - na 2 grzejnikach zawory termostatyczne, część grzejników żeliwnych a część panelowych.

 

Zauważyłem, że przy niższej temperaturze kotła pompa pracuje pobierając więcej mocy (w sumie logiczne). Nie wiem jak działa Twój piec podczas regulacji temperatury (mój sterowany sterownikiem pokojowym zwyczajnie przechodził w tryb podtrzymania i wyłączał pompę). Obecnie sterownik pokojowy mam podłączony do sterownika zaworu 4d i działa to tak, że kocioł cały czas pracuje na zadaną jednakową temperaturę a zawór 4d puszcza na pokoje temperaturę zadaną na sterowniku zaworu 4d (ew. zmniejszoną o x stopni gdy sterownik pokojowy poda sygnał, że osiągnięto zadaną temperaturę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie użytkuje dwie pompy

1. do c.w.u. zwykła trzybiegowa 25/40 grundfos tu nie ma co cudować chodzi tak mało, że oszczędności z tytułu wymiany żadnych, nawet gdyby się zepsuła wymieniłbym na podobną,

2. do c.o. elektroniczna grundfos 25/40 typ UPE poprzednik alpf, pompa ta posiada trzy charakterystyki pracy

- stała charakterystyka czyli zwykła pompa z większą ilością stopni do przełączania

- stałe ciśnienie, utrzymuje stałe ciśnienie przy zmiennej wydajności

- ciśnienie proporcjonalne, cisnienie zależne od wydajności

post-4692-0-04943300-1314877762_thumb.jpg

do tego sterowanie w zależności od temperatury czynnika

post-4692-0-88095700-1314877893_thumb.jpg

Pomaga to optymalizacji przepływu i ciśnień w instalacji ale zużycie prądu podobne jak w zwykłej pompie.

Obecnie produkowane pompy zapewniają mniejsze zużycie prądu ze względu na konstrukcję w której wykorzystano magnes stały - Kompaktowy rotor (wirnik silnika) z magnesem

trwałym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!!

 

Panowie odświeżę nieco kotleta B)

...ostatnio buszując po zachodnich forach, natrafiłem na ciekawe zdanie:

...podłączając alphę 2 poprzez jakikolwiek sterownik powodujemy utratę jej inteligencji...

...sugerują tam iż alphy powinny być podpinane bezpośrednio do gniazdka, poprzez wtyczkę, pomijając jakiekolwiek sterownik - podpięcie przez sterownik może powodować niewłaściwe działanie funkcji AutoAdapt

 

...co o tym sądzicie Panowie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Uważam, że to zdanie będzie prawdziwe, gdy się je uzupełni.

...przez jakikolwiek sterownik wykorzystujący pompę do procesu sterowania.

Generalnie chodzi o sterowniki modulujące pracę pompy w zależności od tego, co się w układzie dzieje. Na przykład sterowniki solarne tak robią.

Jeśli sterownik tylko robi to, że załącza pompę gdy kocioł rusza i wyłącza gdy uzna, że kocioł wygasł, to jej inteligencja nie jest naruszona.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może masz rację :huh:

...tak sobie tylko gdybam....może chodzi tutaj jeszcze o jakieś mikro zakłócenia w prądzie(przepływy prądu przez sterownik, mam na myśli np:unister,luksus,itp.)???

częste wyłączanie i załączanie sterowników, np.podkładanie do kotła??, załączanie pompy na kilka sekund co tydzień lub dwa - bo przecież też są sterowniki z taką opcją - ponoć zapobiegającą zarastaniu pomp

....u nas panuje przekonanie, że funkcja AutoAdapt potrzebuje kilka dni,tydzień do stabilizacji, tam doczytałem,że kilka tygodni...

...odkopałem temat, ponieważ zeszłej zimy AutoAdapt spisywał się w miarę ok w mojej instalacji, jednak w największe mrozy zmuszony byłem ją wyłączyć i załączyć tryb stałego ciśnienia, czyli tak jakby brakowało kilku watów do szczęścia.

W tym roku zapnę ją na stałe do gniazdka i zobaczę czy w owej sławnej funkcji parametry ulegną zmianie

 

pozdrawiam ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam przez sterownik unicontrol mix, cały czas działa na auto i nie zauważyłem żadnych złych objawów (pompa generalnie cały czas chodzi). Przeciwnie - zimą jak temperatury na grzejnikach i kotle były wyższe pompa zużywała mniej energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie po zamontowaniu kilka dni pompa pracowała na maxa - następnie zeszła do mniej więcej połowy mocy. Obecnie po jej wyłączeniu i włączeniu (niezależnie od czasu tego wyłączenia) pompa już po chwili pracuje na mocy, przy której została wyłączona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę wymieniałem w połowie okresu grzewczego więc to nie to. Tak czy inaczej obecnie chodzi na 15-25W (poprzednia na 3 biegu 100W, na 2-gim 75W ale to nie wystarczało).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Ja wczoraj uruchomiłem instalację c.o. z Alphą2 i po 24 godzinach dalej żre na auto 43-45 Watt. Pozostaje uzbroić sie w cierpliwość?

Kolego Gonzo co z tą cierpliwością? Opłacała się. Pytam bo też zakupiłem pompę ale dopiero idzie do mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. że na Auto adapt idzie na pełnej mocy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można stłumić przepływu na zwykłych zaworach, które napewno masz założone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na początku przez pierwsze dni od razu po włączeniu (ponad tydzień), pompa ( Alpha2 25-40) chodziła na 22 waty( oczywiści funkcja Auto adapt włączona cały czas). Zawory w tym czasie otwarte na full. Po tym czasie zeszła do 15W ( zawory nadal na full). W tej chwili większość głowic ustawiona na 3, pompa chodzi w przedziale 10-12W. Alpha na ten moment zasila 10 grzejników aluminiowych ( 100 żeberek, na 2 rozdzielaczach ), podłogówka ma osobną pompe, nie grzeje cuw. Pompa zamontowana jest na powrocie. Ostatnio piec często jest wygaszany (dom jeszcze nie zamieszkany), temp w domu spada do około 16 stopni. Podczas rozgrzewania domu do około 20 stopni, ilość energi pobieranej przez pompe nie zmienia się (góra 12W). Może moje wypociny troszke pomogą . Pozdrawiam :)

 

Odniosę się do pytania Rafwla choć mam zdecydowanie mniejsze doświadczenie na forum niż większość wypowiadających się w tym temacie :rolleyes: : może tłumienie coś da na zaworach, ale z moich obserwacji wynika że jeśli pompa była niedawno zainstalowana, to trzeba jej dać kilka lub nawet kilkanaście dni na dostosowanie do instalacji, a dopiero potym czasie cokolwiek regulować by zobaczyć różnicę. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Panowie pompa jak w temacie a moje pytanie o zasadnośc zastosowania takiej pompy gdzie przepływ nie jest regulowany na poszczególnych kaloryferach np. zaworami termostatecznymi tylko regulacja jest zaworem 4D sterowanym pogodówka. Czy pompa się tego "nauczy" ?Czy wymiana ma sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.