Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

mam pytanie o średnicę zasilania dla dwóch rozdzielaczy zamontowanych do podłogówki.

Mam 20 pętli na 155m2, gęstość układania 15cm (w 2 łazienkach jest co 10cm). Wykonawca do zasilenia dwóch rozdzielaczy (połączonych do siebie bezpośrednio), użył rur PP32.
Do pętli zostały użyte rury PP16. Niestety nie mam dostępu do dokumentacji wykonawczej. Z moich obliczeń wynika, że suma długości rur PP16 to około 1300mb, a rur PP32 - 40mb. Pompa obiegowa to DAB EVOSTA 2 40-70/180. Nie jestem w stanie uzyskać przepływu większego niż 0.5l/m. Pompa pracuje na 3 biegu.

Wydaje mi się, że zasilenie tych rozdzielaczy jedną rurą PP32 to za mało. Bardzo proszę o pomoc - wykonawca twierdzi że średnica jest w porządku i próbuje zwalić winę na instalatora.

Pozdrawiam,
Maciek

Opublikowano

Tak jest - do 20 pętli (w sumie) dochodzi tylko jedna rura PP32 (plus powrót). Wstawiony jest trójnik, który "rozdziela" wodę na 2 rozdzielacze. Dorzucam zdjęcie.

Pozdrawiam,
Maciek

signal-2024-02-19-085253_002.jpeg

Opublikowano (edytowane)

A czy są jakieś normy, tabele lub może jest opisany standard przekrojów rur zasilających rozdzielacz w zależności od ilości pętli i długości tych pętli? Coś co mógłbym przedstawić wykonawcy jako argument.

 

Edytowane przez Maciek7
dodano normy
Opublikowano

Poproś wykonawcę o projekt i obliczenia, w celu oceny przez rzeczoznawcę.

Opublikowano

Jak do tej pory nie udało mi się go uzyskać. Wiem, że w projekcie na początku oba rozdzielacze były w 2 różnych miejscach domu, nastąpiła zmiana i oba wylądowały obok siebie - zakładam, że na tamtym etapie ktoś zapomniał o zwiększeniu przekroju ewentualnie dodaniu kolejnych. Rok temu próbowałem uzyskać projekt ale wykonawca jakby "zapomina" o tym.

Opublikowano

Ale wg czegoś była ta instalacja robiona!

Pewnie w "oryginale" była rura PP do każdego z rozdzielaczy osobno.

A ten kto to przerabiał zrobił tak jak zrobił, więc miej raczej pretensje do wykonawcy tej zmiany

Opublikowano (edytowane)

I już sobie nie przypomni bo wie że dał d...)Średnice rur dobiera się w zależności od mocy jaka muszą przenieść i różnicy temperatur zasilanie/powrot oraz materiału z jakiego są wykonane Cu,tworzywo,stal(chodzi tu o chropowatość a co za tym idzie opory przepływu)Czynnik grzewczy powinien mieć odpowiednią prędkość przepływu bo np przy miedzi i zbyt dużej prędkości wypłuka z czasem zwłaszcza kolana nie mówiąc o szumach w instalacji

Edytowane przez Uzytkownik2
  • Zgadzam się 1
Opublikowano (edytowane)

Tak dokładnie jest - do pewnego etapu miałem głównego wykonawcę, który do konkretnych zadań wysyłał "swoich" podwykonawców. Teraz próbuję od generalnego uzyskać projekt i liczę że swój błąd naprawi. Opcja jest przez poddasze, ale na razie szukam norm i ewentualnie standarów wykonania takiej instalacji, bo jak na moje oko to też zapomnieli dorzucić jedną parę rur.

Edytowane przez Maciek7
Opublikowano (edytowane)

@Uzytkownik2 tak dokładnie - mój błąd.

@sambor udało się odczytać coś takiego: DVGW DW-8501BS0302, od rozdzielacza idą PE-RT II/AL/PE-RT II 16x2

Edytowane przez Maciek7
Opublikowano

średnica zewnętrzna to 32 - mierzyłem suwmiarką. Mam jeszcze zdjęcie fragmentu rury zasilającej i jest to chyba ta sama rura która idzie od rozdzielacza w podłogę: KAM Multi Universal (?) PE-RT II/AL/PE-RT II z oznaczeniem 32.. ale dalej niestety nic nie mam bo rura była ucięta i tylko to zostało.

Opublikowano

Jak jest tak jak piszesz, to masz rury PEX, a nie PP, sprawdź z drugiej strony ( w kotłowni).

Co idzie od pompy w stronę rozdzielaczy.

  1. Jeżeli to PEX32, to jaka jest odległość między pompą a rozdzielaczem?
Opublikowano

Przyjrzałem się dokładniej kotłowni. Do tej pory umknęło mi jak to dokładnie jest poprowadzone.

Od pompy idzie rura PP32 - wielokrotnie łamana (kolanka) - około 3-4m (+powrót). Do momentu połączenia z rurą PEX32 jest 10 kolanek (+10 na powrocie).

image.png.d3a281ddc2cda53e8d6f3dd47e005a9a.png

image.png.044fe6da57a426bb1d2217be50baf48b.png

Na razie nie mam projektu, ale mogę się domyślać że do rozdzielaczy mamy około 20-25m/6kolanek (+powrót).

Pozdrawiam,
Maciek

 

Opublikowano

Co!- jedna rura zasilająca ponad 20m?

Przecież to prawie niemożliwe.

Ale jakbyś wymienił PP w kotłowni na większy rozmiar - min PP40 to powinno ruszyć na poziomie 1l/min, ew pompę na mocniejszą , choć tu nie każda się nada.

Opublikowano

Czyli moje obawy że przekrój jest źle dobrany były prawidłowe 😕

 

Opublikowano

Tak są za małe - na pewno w kotłowni i być może między kotłownią a rozdzielaczami.

Ale tego na 100% nie można sprawdzić, gdyż nie ma projektu , ani innych danych na temat instalacji np podana długość rury PEX oparta na domysłach.

Opublikowano

Jak dla mnie 20mb rury w jednym kierunku przy 150m2 wydaje się naciągane chyba że rozdzielacz znajduje się najdalej jak się da od kotłowni.

Opublikowano (edytowane)

Witam , według podanych informacji średnica wewnętrzna rury zasilającej jest stanowczo za mała na tyle obwodów. Do tego dochodzi suma oporów na redukcjach ,złączkach oraz kolanach ,,,, ale proszę uwzględnić też to, że są różne rozdzielacze i różne w nich rotametry ( przepływomierze) jest na rynku sporo producentów którzy składają rozdzielacze z różnych podzespołów, które można zakupić na różnych platformach (  przykład na zdjęciu , bardzo podobne do twoich 🙂Zrzutekranu2024-02-02095808.thumb.jpg.1cae3448d1baa45bf3e45d7b8197bead.jpg )  , często one z sobą nie współpracują, albo ich działanie pozostawia wiele do życzenia i nie odzwierciedla prawidłowych wskazań. Same rotametry też  stawiają spore opory , dlatego możesz spróbować wykręcić z górnej części belki rotametry i zastąpić korkami , i jeśli masz w miarę równe obwody to sprawdzisz czy po paru godzinach komfort związany z podwyższeniem temperatury się zmienił. Jeśli chciałbyś spróbować to mogę Ci wypożyczyć rotametry jakie my produkujemy do naszych rozdzielaczy i możesz sobie je przetestować  ostatnio wprowadziliśmy właśnie rotametry o bardzo małym oporze pracy i jest tutaj na forum już parę osób u których się znacznie poprawiły wskazania, ale co najważniejsze zwiększył się realnie przepływ. Bo nie sztuką jest zrobić rotametr, który będzie wskazywał nawet 5 litrów ale przez niego nie przepłynie nawet 0,5 litra. Przykładowo ja robię ze skalą 3,5 l/min  , oraz ze skalą  2,5 l/min i to w zupełności wystarczy . Więc jak coś to zapraszam do kontaktu 🙂 

Zrzut ekranu 2024-02-23 114422.jpg

Edytowane przez tomekb
  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Opublikowano

Znajdę gdzieś papiery do belki - niby systemowa/firmowa, ale cholera wie co tam jest. Odezwę się na priv za kilka dni w sprawie rotametrów - wziąłbym 2 na próbę - celem porównania.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.