Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Do Sprawdzenia


marekd

Rekomendowane odpowiedzi

Po co Ci jest potrzebne zasilanie bufora zimną wodą (chodzi mi o podejście zwu na dole bufora po lewej) ? Myślałem że to jest potrzebne do napełnienia instalacji ale jest tam zamontowana przeponówka a przecież masz otwartą instalkę. Zaworki 4 drożne do regulacji temperatury, 3D do tegulacji powrotu. Zawory różnicowe. (nie myślałeś nad zastosowaniem zaworków różnicy ciśnień?) Ta część myślę że jest dobra. Zastanawia mnie tylko strona cwu. Nie wiem co masz na myśli pod słowem "opcja". Zdaje mi się że masz wątpliwość czy dać ciepłą wodę przez wężownice czy na zbiornik. Szczerze to radziłbym Ci pociągność cwu na wężownice bo masz stale świeżą wodę i przy dobrym wymienniku nieograniczony (prawie, coś ok 950L/h) pobór wody. Ten układ ma jedną wadę a mianowicie musisz palić w piecu w lecie gdy jest pochmurno żeby mieć ciepłą wodę. Ja też myślałem nad zastosowaniem takiego zbiornika ale zrezygnowałem z dwuch powodów: po pierwsze że nie ma możliwości ogrzewania grzałką wody w zbiorniku cwu a po drugie że zbiornik bufora jest nieemaliowany.... (trzeba tam wlać wody destylowanej a czytałem że woda destylowana jest nie polecana do instalacji co choć inne źródła podają co innego [nieemaliowany jest galmet nie wiem jak Twój])

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za zainteresowanie zawor z.a.w na dole do napelnienie zbiornika , przeponowka z rozpedu do skasowania ,4d lepiej sie sprawoja i inst.jest elastyczna ,Temat 'Opcja to sa dwa zbiorniki firmy CTM i NOEl- z wezownica , co do palenie latem to solary albo kociol taniej niz prad a nie wykluczam podgrzania w lato jak kolektory nia dadza rady.Zbiornika na razie nie mam ale zalatwie ze bedzie emaliowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marek masz prostrze rozwiazanie , przeciez latem grzejemy solarami jak piec co wylaczony a jak za malo to wlaczy sie piec co

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje za tak wyczerpujca odpowiedz in wszyscy sa fachowcami a na bledach trzeba sie uczyc a jka ktos ma chec pomoc to pomoze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o komentarz tego schematu

A czy to zadziala bo nie rozumie czemu moj schemat nie zadziala

post-1379-1262441086_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

schemat przekombinowany

błedne złozenia , wymienie pierwsze z brzegu

pozbawiasz sie odbierania energi z solara kiedy bufor bedzie grzany piecem a to ok 5 miesiecy w roku

 

 

Markowi chodzi o to (tak mi się wydaje) że w zimie nie będziesz korzystał z ciepła płynącego z kolektorów tylko będziesz musiał palić w piecu i energia z kolektorów będzie marnowana.

 

Ja myślę że schemat jest dobry ponieważ zgadza się ze schematami dostępnymi na stronach znanych producentów systemów ogrzewania (np viessmann). Nie rozumię tylko jak kolektor ma wspomagać instalację co. Aby nastąpiło to wspomaganie układ sterowania musi pobrać temperaturę z kolektora. Musi też zweryfikować czy to jest słoneczny dzień czy też słońce na chwilę zagościło na niebie. Dopiero gdy układ będzie pewien że może być pobrana energia z kolektora wysyła sygnał do głównego żródła energii aby on zredukował swoją moc do miniumum bądź się wyłączył (tak mi się wydaje) W tym układzie z najprostszym sterownikiem było by tak że temperatura w solarze musi być wyższa niż w buforze. Wten czas temperatura na piecu podnosi się (bo kolektor dostarcza więcej energii niż piec) sterownik na piecu wykrywa zmianę temperatury i obniża dawkę paliwa lub przechodzi w stan podczymania płomienia.

 

 

Nie wydaje mi się to jednak opłacalne gdyż w zimie rzadko wychodzi słońce a jak już wyjdzie to na chwilę

 

http://www.youtube.com/watch?v=TYPzaSpllT0 W tym filmie ekspert mówi że nie opłaca się stosowania solarów do ogrzewania domu. Inwestor mówi o różnicach temperatur załączania kolektora więc ma najprostrzą wersję sterownika. Mówi też że czasem mu grzeje w zimie 3-4h (przypuszczam że 2 razy w miesiącu). Na końcu gostek się myli i wychodzi że woda ogrzewa płyn solarny.

 

Pan Rosłoniec ma jeden zbiornik czyli tak jak chce zrobić to autor tematu.

 

Tyle mojego. Jak forumowicz Marek umie tylko wytykać błędy to niech powie co trzeba zmienić tylko proszę o konkrety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumię tylko jak kolektor ma wspomagać instalację co. Aby nastąpiło to wspomaganie układ sterowania musi pobrać temperaturę z kolektora. Musi też zweryfikować czy to jest słoneczny dzień czy też słońce na chwilę zagościło na niebie. Dopiero gdy układ będzie pewien że może być pobrana energia z kolektora wysyła sygnał do głównego żródła energii aby on zredukował swoją moc do miniumum bądź się wyłączył (tak mi się wydaje)

takich bajek nawet dzieciom sie nie opowiada

jak nie wiesz nic pewnego to nie pisz bredni bo " tak mi się wydaje"

i powtarzaj sobie w kółko młodziencze _ "wiem ze nic nie wiem "

 

Tyle mojego. Jak forumowicz Marek umie tylko wytykać błędy to niech powie co trzeba zmienić tylko proszę o konkrety

co trzeba zmienic ?

uzupełnic swoja wiedze w tym temacie bo obecnie tylko wam sie cos wydaje ze wiecie

do projektowania takich układów jeszcze droga daleka i lepiej bedzie jak to zrobi projektant z odpowiednia wiedza

schemat jak w poscie #8 to tylko rys poglądowy dla marketingowca aby namieszac nie obeznanym w głowie i nie ma nic wspólnego z optymalnym i efektywnym projektem

 

poczytaj sobie jak to naiwni forumowicze zażyczyli sobie cos podobnego a potem były lamety i prosby o pomoc bo to nie chce działac jak w załozeniu miało byc

najlepiej jak zajmiesz sie tym co umiesz wykonac dobrze a sprawy ogrzewania powierz znawcą tematu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marekd, Dzisiaj, 19:11

 

 

Stały Forumowicz

****

 

Grupa: Forumowicz

Postów: 104

Użytkownik nr: 1,379

Dołączył: 19.03 08

 

Witam.Nawet nie odpiszesz "spadaj" to sie nie miesci w glowie jak tacy ludzie moga byc ohmy.gif ,no ale co zrobic imienniku rozne sa marki

 

 

oto prywatna wiadomosc jaka dostałem

są tacy co myslą ze im sie wszystko nalezy rozpieszczeni synalkowie

jak nie dostaną tego natychmiast to jak dzieci płacza gryzą kopia

 

czy warto takim pomagać ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomogles chyba nie a zdawkowe aluzje ze nie tak i tam tego to kazdy moze napisac .Widze ze z ludzmi z wschodu ciezko sie rozmawia to juz druga osoba dziekuje za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej jak zajmiesz sie tym co umiesz wykonac dobrze

 

Zajmuję się tym co umię dobrze bo jestem elektrykiem i pracuję w zawodzie elektryka. Wykonywałem też różne instalacje razem z wodno-kanalizacyjnymi ale nigdy nie robiłem ogrzewania więc nie bulwersuj się moimi przemyśleniami nad schematem działania układu solarnego ze wspomaganiem c.o.

 

wiem że nie napiszesz na forum co jest źle w tym schemacie, bądź nie nakierujesz na błędy bo dla ciebie liczy się kasa i gdyby autor tematu zapłacił to napewno był byś pierwszy z poprawnym schematem (może nawet niczym się nie różniącym od tego który podano w pierwszy poście) Nie rozumiem cię po co wogóle jesteś na forum. Forum jest po to żeby pomagać a nie krytykować i wyśmiewać się z kogoś. Sory ale nie wszystkich stać na montaż kolektorów bądź całego ogrzewania przez firmę specjalizującą się w tym. Z kąd autor postu ma mieć wiedze na temat solarów przecież nie cofnie się do szkoły czy nie będzie uczęszczał na kurs tylko po to aby zrobić jedną instalację. Pomocy szuka więc tu - na forum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mozna powiedziec popieran pieniadze nie leza na ulicy by nimi szastac dla fachowcow :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.