Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja grzejnikowa na rozdzielaczach


zusman

Rekomendowane odpowiedzi

Ktoś pomoże? Chodzi o to czy można zasilać drugi rozdzielacz z pierwszego czy zrobić rozgałęzienie przed pierwszym rozdzielaczem i zasilać je równolegle? Czy nie będzie większego oporu gdy połączymy drugi rozdzielacz za pierwszym nawet gdy skryzujemy grzejniki? Mam u siebie takie połączenie i nie wiem czy jest poprawne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jak zasilisz drugi rozdzielacz z pierwszego to będzie bida na tych grzejnikach drugiego rozdzielacza .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy rozdzielacz jest podłączony na PEX 32 a do drugiego biegnie PEX 25 do grzejników idą PEX 16. Problem jaki mam to grzejniki 2 płytowe V22 ale te większe 600x1400, 600x1800 mają deltę nawet 15 stopni a powinno być 10 ja chciałbym zejść do 7 lub nawet 5 stopni miedzy zasilaniem a powrotem. 

Dziwna sytuacja jest taka, że jeśli nawet zamknę zawory do grzejników na pierwszym rozdzielaczu tak jakby go nie było to sytuacja na najdalszym grzejniku nie zmienia się, różnica pomiędzy zasilaniem a powrotem zmniejsza się ale niewiele powiedzmy o 2-3 stopnie i to bez względu na wydajność pompy obiegowej nawet na 3cim biegu. Pompa 25-60

Co wykluczyłem:

- wymieniłem pompę obiegową na mocniejszą

- sprawdziłem drożność połączeń pomiędzy rozdzielaczami i rozdzielaczem a grzejnikami nie ma zatorów

- podniosłem ciśnienie w instalacji, nie zapowietrza się

Nie mam już pomysłów czyżby grzejniki V22 stawiały tak duży opór, że niemożliwa jest na nich delta rzędu 5-7 stopni?

I najdziwniejsza rzecz grzejnik V22 600x1800, który jest na pierwszym rozdzielaczu nawet po odcięciu drugiego rozdzielacza zachowuje się tak samo. Czyżby te grzejniki miały aż takie opory? Grzejnik nowy nie ma nawet roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie pomyślał kolega, że to wina rury PEX16?

Na nim to takich przepływów nie uzyskasz.

Z resztą dla grzejników min delta T to 10C przy jeszcze mniejszej może być słychać pracę grzejnika.

Może regulacja wstępna na zaworach grzejników coś by dała - była wykonana?

Pewnie nie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie na tych najdalszych grzejnikach nawet wyjąłem całkowicie wkładki termostatyczne i też nic to nie dało, resztę tych bliższych grzejników pozakręcałem. Tylko dlaczego na pętlach w podłogówce nie ma takich oporów a u mnie na 20 metrach jest tak źle?

Grzejników ani instalacji nie słychać nawet na najwyższym biegu 6m podnoszenia. Jedyny błąd jaki widzę to jeszcze to podłączenie rozdzielaczy.

Dziwne, że na grzejnikach v22 600x800 czy na v22 400x1600 delte mam 7 stopni. Wygląda na zatkane rury ale odpiąłem od grzejnika pexy i odkręciłem na rozdzielaczu zawory, przepłukałem, woda leciała pełnym strumieniem i ciśnieniem gdyby rura była zagięta/zablokowana to chyba słabo by leciało? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Zrobiłem jeszcze jedno doświadczenie zakręciłem wszystkie grzejniki oprócz jednego najbliżej pompki CO, jest on na pierwszym rozdzielaczu, v22 600x1800, pompke ustawiłem na najwyższy bieg przepływ był bardzo duży bo szum był mocno słyszalny w grzejniku, po dłuższej chwili różnica zasilanie i powrót była 5 stopni ale ciekawa rzecz bo tylko przy przyłączu grzejnika dalej na jego końcu trzeba było długo czekać aż różnica zejdzie poniżej 10 stopni. Pytanie czy ten grzejnik (ma niecały rok) ma takie duże opory czy jest fabrycznie brudny w środku. Czy tak to powinno wyglądać?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.