Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor zasilany dwoma urządzeniami grzewczymi


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez MikiQ,

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam,

Poprawcie mnie, jeśli się mylę. Będę modernizował system centralnego ogrzewania w domu. Zdecydowałem się na pompę ciepła on off w układzie z buforem 800l oraz kotłem na węgiel / drewno 5 klasy. 

Pod bufor mam podpięte dwa urządzenia - pompa zasila bufor do temperatury 45 stopni (to jest główne źródło ciepla), a kocioł na wegiel do 80 stopni (będzie użytkowany sporadycznie, w dni kiedy temperatura na zewnatrz spadnie poniżej 2 stopni).

Grzejniki niskotemperaturowe, więc wymagają zasilania wody o temperaturze max 50 stopni. Jeśli zasilam bufor pompa to nie ma problemu - mniej więcej taka temperatura będzie w buforze. Gorzej, jak będę palił węglem i nagrzeje bufor do 80 stopni. Rozumiem, że w takiej sytuacji muszę za buforem (gdzie jest wyjście na grzejniki) zastosować zawór mieszający, który obniży temperaturę wody?

  • Rozwiązanie
Opublikowano

Tak właśnie musisz zrobić. Najlepiej sterowany pogodowo.

Opublikowano

Ja mam podobny układ, bufor system 3 rurowy żeby pompa nie musiała przegrzewać, jeśli grzejniki mają max 50 stopni to wystarczy zawór 35-60 ustawiony na stałe na 50 stopni, pompa on/off więc tutaj nie ma problemu. Układ maksymalnie prosty, tani i na dekady bezawaryjnej pracy.

Opublikowano

Schematu nie mam ale mogę napisać, że kocioł mam podłączony przez wężownicę w buforze, za buforem mam zawór 35-60 i pompe CO, pompa ciepła podłączona jest miedzy zaworem a buforem. Instalacja CO na rozdzielaczach. 

Opublikowano (edytowane)

Nie, grzejniki nie działają grawitacyjnie, jest pompka.

Ja zamiast wężownicy chce zastosować wymiennik ciepła między piecem a buforem.

Edytowane przez givampa
Opublikowano (edytowane)

Nie ma strat ciepła/sprawności na wymienniku/wężownicy, do tego długowieczność i bezawaryjność – bo jak są pompki to: w razie awarii jednej pompki na obiegu kocioł bufor, awarii drugiej pompki na obiegu bufor- grzejniki, awarii sterowników, awarii kabli do pompek/sterowników, bądź braku samego prądu w domu lub całej okolicy, ogrzewanie nie działa i jest ryzyko przegrzania instalacji. Do tego jak pompka/sterownik się zepsuje w mrozy w środku zimy to na gwałt trzeba szukać hydraulika i pompki/sterownika a ten może mieć wolny termin za dwa tyodnii lub dłużej. Przy pompkach to bez prądu nie będzie działać ani pompa ciepła ani nawet kocioł na drewno, a jak będzie grawitacja to kocioł zastąpi pompę ciepła i ogrzeje dom.

Edytowane przez Matejko1

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.