Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problemy z kotłem na ekogroszek 8kW


Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Posiadam kocioł mini bio 8kW na ekogroszek ze sterownikiem Argos pod plus. Bojler 120l, Pompka CO, pompka cwu, pompka recyrkulacji oraz zawór mieszający trójdrożny. Mieszkanie 50m2, 4 grzejniki.

 

Temperatura zadana kotła 60*

Temperatura zadana cwu:45*

Praca:

Podawanie-12sek

Przerwa-60sek

Nadmuch-max55%

Podtrzymanie:

Podswanie-10sek

przerwa-15min

Nadmuch-max35%

 

Pierwszy problem: kocioł zanim dojdzie do zadanej temperatury potrafi zejść pół dnia.. Gdy już do niej dojdzie to w podtrzymanie przechodzi może na 2-3 minuty i później znów załącza na pełna moc. (95% dnia idzie na pracy).

 

Drugi problem:Spalanie dobowe w granicach 25-30kg (Karlika)  Co jest wydaje mi się nienormalne. 

 

Ktoś miał podobny problem lub ma ktoś jakiś pomysł dlaczego tak się dzieje. Bo przy tych cenach węgla i takim spalaniu to można pójść z torbami.
i jeszcze jedna prośba: zerknięcie fachowym okiem czy ta instalacja jest wykonana prawidłowo? Z góry dzięki.

IMG_0279.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj ustawić pracę w PID interwal jest chory, a do tego na tak mało powierznię tym bardziej. Do 20 kg na dobę to ja spalam na 110m² 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nie umiem wstawić filmiku,ale popiół wygląda mniej więcej takjak na zdjęciu no może było troszkę więcej tych brył, Kocioł chodził 2 tygodnie bo wtedy byłem na urlopie w PL. 
 

zastanawia mnie czy mieszacz 3D między pompą CWU a  pompą CO jest na właściwym miejscu. 
 

zerknij na mój rysunek to będziesz wiedział o co chodzi.

dzieki 🙂

IMG_0288.jpeg

IMG_0290.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie instalacja jest zrobiona trochę na dziko i podłączenie naczynia przelewowego nie jest do końca prawidłowe, powroty z zaworu i bojlera też powinny raczej być zamienione między sobą. Ala to nie powoduje tak dużego spalania w stosunku do takiej powierzchni. Trzeba zająć się prawidłowym działaniem palnika. Wygląda jakby było za mało powietrza bo jest trochę niedopału i z palnika wychodzą jakby języki ognia, a w SV200 nie powinno tak się dziać. Od jak dawna działa ten piec i kiedy była czyszczona komora pod paleniskiem i ruszt palnika?

W SVce powinno się na pełnej mocy palić mniej więcej tak (to też zależy od rodzaju węgla, tutaj akurat Retopal, podobny do Karlika):

Druga sprawa, bo piszesz że kocioł chodził jak byłeś na urlopie. A czy przypadkiem nie nagrzewałeś wychłodzonego mieszkania od np. 5 stopni? Wtedy spalanie będzie o wiele większe niż normalnie. Ustawione masz 60 stopni, a ile piec utrzymuje? Bo rozumiem że nie dobija do 60.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

czy jeżeli bym przerobił instalacje na taką jak na załączonym rysunku to byłoby ok? 
 

i odpowiedź na pytanie tak nagrzewałem wychłodzone do +-5* mieszkanie.

na piecu ustawiłem 65* ale nastawy były kosmiczne(podawanie 14s,przerwa 55s nadmuch 55.) kocioł dobił do zadanej na 2 minuty,przeszedł w podtrzymanie i po następnych 2 minutach spowrotem na 100%…i tak przez 3 dni, dopiero wtedy temperatura w domu wyniosła 22*. Po tym zmniejszyłem mu czas podawania na 12s i dalej to samo(w podtrzymaniu max 2 minuty i później godzina 100%praca) ale temp zadana była utrzymana (codziennie wiadro 20l popiołu), ostatecznie zszedłem do podawania 10s po 5 dniu ale dalej to samo(podtrzymanie 2 min i potem godzina 100%pracy)

Spedzilem w kotłowni szmat czasu a efektu 0.

IMG_0299.jpeg

Edytowane przez msattler94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No sorry, ale jak budynek jest wychłodzony to nic dziwnego że jest takie spalanie. To że temperatura powietrza jest 22 stopnie nie oznacza że mury już się nagrzały. Dodatkowo jeśli nie było grzane to ściany pewnie są zawilgocone, nawet jeśli tego nie widać, a taka ściana ma gorszą izolacyjność. O wysokości spalania można się wypowiadać jeśli budynek jest wygrzany i uzupełniamy jedynie bieżące straty ciepła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.