Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Dzień dobry! 😀

Drodzy forumowicze, sam nic nie wymyślę, bo im więcej myślę tym więcej wątpliwości mnie nachodzi.

 

Może Wy zauważycie co może powodować problem, ale najpierw potrzebne informacje:

- instalacja z 2021 roku, piec na pellet Kostrzewa Mini Bio NE 15 z regulatorem ecoMAX860P3-S LITE

- do grzania podłogówka w całym domu, CWU i dwa grzejniki (jedna drabinka w łazience i jeden grzejnik w garażu)

- pompy: na piecu, do CWU, cyrkulacja CWU,  podłogówka + dodatkowy Grundfos przy rozdzielaczu podłogówki

- sterowanie temperaturą w domu: tylko za pomocą termostatycznego zaworu mieszającego Afriso ATM 561 przy rodzielaczu

- CWU ustawione na priorytet (ale nie wiem dlaczego czasem razem z CWU widzę działającą pompę od ogrzewania)

 

Opis problemu:

Ogrzewanie działa, podłogówka ciepła, grzejniki gorące. Niepokoi mnie jednak temperatura powrotu do pieca, która wacha się między gorącym, a chłodnym (jak dacie mi kilka dni to złożę na RaspberryPi nano termometr z kilkoma czujnikami i podam dokładne dane). Zauważyłem, że kluczowym elementem jest zawór mieszający 3 drogowy (w białym kółku na obrazku), oraz to, która pompa akurat pracuje (CWU, podłogówka, obie na raz)

Przypadek A

 - jeśli zawór 3d ustawię  w okolicach 9, zaczyna pracować mały obieg. Powrót od zaworu 3d jest gorący. Woda wracająca z podłogówki chłodniejsza niż w przypadku B, ale mam wrażenie, że z takim ustawieniem "zatykam" powrót. Podłogówka dostaje mniej ciepła co widzę na zasilaniu rozdzielacza (termostatyczny mieszacz na rozdzielaczu sobie i tak domiesza do zadanej, która i tak jest niższa od tego co wchodzi - więc powiedzmy że temperatura w domu będzie utrzymana), a drabinka w łazience nawet się nie rozgrzewa.

Przypadek B

- jeśli ustawię zawór 3d odrobinę poniżej 9 (zapytacie o ile? 1-2mm. Jak trafię w punkt, to 1-2mm przestawienie zaworu zmienia Przypadek A na B i odwrotnie) powrót do pieca staje się zimniejszy, ale grzejniki i podłogówka dostają wyższą temperaturę. Powrót z grzejników i podłogówki też wyraźnie cieplejszy. Woda chyba już nie stoi bo ma gdzie wracać, ale mimo, że jest cieplejsza, to swą ilością zaczyna wychładzać to co sumarycznie wchodzi do pieca. Czyli mamy zimny powrót. Czy pompa kotłowa tu coś ratuje?

 

Które rozwiązanie mogłoby pomóc:

- dołożenie sterowania z pieca na zaworze 3d? W Kostrzewie potrzebny jest do tego chyba dodatkowy i nie tani moduł B? No ale czy nie będziemy mieli ciągłego przeskakiwania ze stanu A do B? - powrót gorący to zamknąć dopływ z góry, powrót zacznie być zalewany zimnem to znów dopuści gorącego i tak dalej. Martwi mnie ten mały 1-2mm ruch pokrętła, który totalnie zmienia temperatury na powrocie 😞 

- wymiana zaworu 3d na automatyczny 50 czy 55 stopni - jak wtedy będzie wyglądała sytuacja zamykania powrotu? Mieszanie w takim zaworze jest organizowane bardziej rozsądnie czy na chama zacznie zamykać powrót tak jak w przypadku kręcenia 3d i w sumie nic nie zmieni?

- czytam, że położenie pomp "pchanie - ssanie" może mieć czasem znaczenie w układzie. Może w instalacji coś jest nie tu gdzie trzeba? Może jakiś zawór zwrotny i wszystko byłoby już ok?

- wywalić 3d i wstawić 4d? Ale gdzie wtedy go umieścić? 😐 

 

Ps. Różnice w spalaniu między sytuacją A i B to jeden worek pelletu dziennie zamiast dwóch. W skali zimy to już duża różnica. Przy gorącym powrocie spalanie spada, piec rozpala się rzadziej i nagrzewa błyskawicznie. Problem to niedogrzanie drabinek, przyblokowane powroty i dziwna zależność dopływu ciepła od pracy pomp (domyślam się dlaczego ale może jakoś ładnie to ujmiecie w słowa).

 

Uprzejmie proszę o pomoc. Załączam obrazki z instalacją (z 2021, na niektórych brakuje jakiś pomniejszych rurek, ale całość dobrze widać).

 

Pozdrawiam

ooloo

 

 

 

Kotłownia1.jpg

Kotłownia2.jpg

Kotłownia3.jpg

PompaGrundfosZzaworemAfrisoATM561.jpg

Rozdzielacz.jpg

Zawór mieszający1.jpg

Opublikowano

I s kama kam jest ta pompa na piecu,bo widze tam T na przodu i koncu kotla..Nie ma byc poza tym T tam,gdzie jest strzalka z opisom zasilanie??Wyglada jakby pomiedzi powrotom i zasilaniem,to co tam ma mielic,poki ochrone powrotu jest na tym 3d...Plus zawory zwrotne na kazdym obiegu.

Opublikowano (edytowane)

Nie bardzo zrozumiałem Twoje pytanie 🙂, ale wkleję zbliżenie pompy na kotle.

Czy sugerujesz, że na którymś z obiegów brakuje zaworów zwrotnych?

PompaKotlowa.jpg

Ps. Jak patrzę teraz na zdjęcia, zawory zwrotne widzę dwa (zaznaczyłem na niebiesko).

Czy np. na rurce zaznaczonej na czerwono też musi być zawór zwrotny? Możecie zasugerować gdzie muszą być? Ważne jet to, że "powinny być", "mogą" i "muszą być" to wszystko co innego 😉

Kotłownia4.jpg

Edytowane przez ooloo
dodatkowe informacje
Opublikowano (edytowane)

Widze,že ta pompka jest na kotlu pomiedzy zasilaniem i powrotom.Jaki cel ma taka montaž?Odpowiem,ta pompka ma pilnowac ochrone powrotu,ale po co w tym przypadku jest montowany ten 3d..

Pompka w tym miejscu nie ma byc,bo nie umožliwa ochrone za pomocy 3d-po zalaczeniu robi tam przeciwcisnienia.Ja bym zdemontowal i založyl najlepiej pomiedzy powrot kotla i 3d i przy tej przerobce powinno przeložyc powrot cwu pomiedzy ta pompka i powrot kotla,oczywiscze cwu musi tež miec zz,by nie cofalo cez niej.Tak zrobisz obieg kotlowy cez kociol i 3d i nie tylko pompka zasilanie-powrot.Liepiej tež zamienic ten 3d za termostacyjny.

Nie dam rady pomalowac to w tym zdejcju,ale pokaže inne.Pomiedzy ta pompka i kociol podlaczyc powrot cwu. M jest silnik z sterowaniem,možno tež zamienic za termostacyjny

 

kotel.png

Edytowane przez bercus
Opublikowano (edytowane)

Dziękuję, brzmi rozsądnie.

Z zamianą zaworu 3d na automatyczny zawór termostatyczny nie będzie problemu. Gorzej ze zmianą umiejscowienia pompy ale wszystko da się zrobić. 

Czy tymczasowo wyłączyć / odciąć na zaworach pompę kotłową i pobawić się ręcznym ustawieniem zaworu 3d?

Z tego co widzę w ustawieniach sterownika na piecu, pompa kotłowa pracuje cały czas.

pompa kotlowa1.jpg

pompa kotłowa.jpg

Edytowane przez ooloo
Opublikowano

Tak,czy siak z wlaczona,czy wylaczona nie bedzie to poprawnie dzialac.Nic nie pcha w prawidlowym kierunku ta wode poprzez ten 3d.Ustaw 3d tak,by powrot CO wchodzil rowno w kociol i pompka kotlowa,niech pilnuje powrotu dopoki nie przerobisz.

Opublikowano

Dziękuję za pomoc. Postaram się ogarnąć temat zgodnie ze wskazówkami. Nie wiem czy zdążę w tym sezonie czy już po ale postaram się podzielić informacjami co udało się zrobić.

Jeśli ktoś ma jakieś uwagi usprawniające to zapraszam 🙂

Pozdrawiam

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.