Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Montaż kotła gazowego


Siddini
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez wacio1967,

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim, zwracam się do was z zapytaniem. Czeka mnie inwestycja w postaci dobudowania osobnej części mieszkalnej do istniejącego już budynku. W istniejącym zabudowaniu zastosowane jest tradycyjne ogrzewanie piecem na węgiel/drzewo. Mnie interesuje zastosowanie pieca/kotła gazowego. I teraz poszczególne pytania. Nadmieniam, że tzw. dobudówka ma mieć powierzchnię 60m2 i w projekcie uwzględniono podłączenie do istniejącego systemu grzewczego, ale chciałbym ogrzewać głównie gazem. Pytania:

-Czy jest możliwość zainstalowania takowego rozwiązania dla samej dobudówki, bez konieczności ciągnięcia tego do istniejącego już budynku?

-Jakie rozwiązanie byłoby najlepsze aby w lecie móc dzięki temu korzystać z ciepłej wody, a jesienią/zimą ogrzewać dobudówkę i również korzystać z ciepłej wody?

-Jak wyglądają koszta całości takiej inwestycji w przybliżeniu?

-Czy są jakieś dofinansowania do takich rozwiązań?

Z góry dziękuję za wyczerpanie tematu, jeśli któreś pytania wydają wam się banalne, to przepraszam za nie, ale jestem totalnym laikiem i przed zasięgnięciem rady u firm które profesjonalnie się tym zajmują chciałbym zrobić już jakieś wstępne rozeznanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gaz ogólnie jest poprowadzony do budynku, projekt przyłącza gazowego też już jest, także z tym nie będzie problemu. A przed zasięgnięciem rady takowych projektantów chciałem zrobić rozeznanie i dopytać wśród społeczności, może ktoś coś doradzi. Z góry jeszcze raz dziękuję! A jeśli chodzi o sam kocioł, to jaki byłby najlepszym rozwiązaniem dla takiego metrażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie
19 godzin temu, Siddini napisał(a):

-Czy jest możliwość zainstalowania takowego rozwiązania dla samej dobudówki, bez konieczności ciągnięcia tego do istniejącego już budynku?

Tak. W dobudówce będzie po prostu oddzielna instalacja.

19 godzin temu, Siddini napisał(a):

-Jakie rozwiązanie byłoby najlepsze aby w lecie móc dzięki temu korzystać z ciepłej wody, a jesienią/zimą ogrzewać dobudówkę i również korzystać z ciepłej wody?

Połączyć obie instalacje CWU. Wtedy w zimie będzie CWU z kotła węglowego w obu budynkach, a w lecie będzie CWU zasilana gazem w obu budynkach. Kwestia połączenia i założenia zaworów.

19 godzin temu, Siddini napisał(a):

-Jak wyglądają koszta całości takiej inwestycji w przybliżeniu?

Ciężko to oszacować. Trzeba mieć projekt i do projektu dobrać podzespoły.

 

19 godzin temu, Siddini napisał(a):

-Czy są jakieś dofinansowania do takich rozwiązań?

To zależ jak zgłosisz taką instalację. Musiałbyś podłączyć oba budynki pod gaz, to powinna być dotacja, jak tylko jeden, to chyba nie da się uzyskać dotacji. Trzeba wczytać się w szczegóły i dopasować inwestycję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, wacio1967 napisał(a):

 

Połączyć obie instalacje CWU. Wtedy w zimie będzie CWU z kotła węglowego w obu budynkach, a w lecie będzie CWU zasilana gazem w obu budynkach. Kwestia połączenia i założenia zaworów.

Chcę mieć podłączenie do kotła węglowego jako alternatywę, podstawą będzie gaz ale tylko w dobudówce. Nie uwzględniając istniejącego budynku, ten budynek pozostałby w dalszym ciągu ogrzewany kotłem węglowym :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 31.12.2023 o 10:20, Siddini napisał(a):

A jeśli chodzi o sam kocioł, to jaki byłby najlepszym rozwiązaniem dla takiego metrażu?

W dniu 30.12.2023 o 17:49, Siddini napisał(a):

-Jakie rozwiązanie byłoby najlepsze aby w lecie móc dzięki temu korzystać z ciepłej wody, a jesienią/zimą ogrzewać dobudówkę i również korzystać z ciepłej wody?

Jak w obydwu budynkach chcesz korzystać z CWU, to może wersja 1 funkcyjny + zasobnik będzie lepsza.
Ja lubię kotły Termet Ecocondens Gold Plus. 20kW powininen spokojnie dać radę. Jeśli ciepła woda przepływowo i planowane większe zużycie, to opcjonalnie 25kW. Moc minimalną mają podobną, koło 3kW.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 
Ja się dziwię że chcesz się jeszcze bawić w węgiel, ale miałem tak samo, jak niedawno mojego śmieciucha odłączali od komina, czułem się jak Wyderko jak mu sierżant aparaturę rozwalił. Za listopad rachunek za gaz przyszedł 570zł i też tak j.w. nastawiałem się na Termeta Golda i jestem bardzo zadowolony, kocioł z zasobnikiem 140L z montażem 13tys brutto.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się bawić, po prostu sytuacja jest taka, że dobudówka powstanie do obecnego domu moich teściów, oni w dalszym ciągu chcą korzystać z kopciucha, natomiast ja chcę postawić na gaz. Budynek moich teściów będzie ogrzewany tradycyjnych kopciuchem, moja dobudówka gazem, ale chcę zostawić sobie furtkę na przyszłość i w dobudówce pociągnąć też ogrzewanie tradycyjne na kopciucha (przełącznik w razie potrzeby). Dziękuję za opinie!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.