Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stuki grzejników przy uruchomieniu ogrzewania wody użytkowej


Moltest

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, 

Użytkuję instalację z kotłem dwufunkcyjnym Saunier Duval Thelia Condens podgrzewającym wodę bezpośrednio do kranów oraz do instalacji CO z 5 grzejnikami. Od kilku miesięcy zaobserwowałem pewien problem, który wydaje się nasilać.

Podczas włączania ogrzewania wody użytkowej w grzejnikach daje się słyszeć szmer, jakby kamyka przesuwającego się po metalu, trwa to ułamek sekundy zaraz na początku, potem nie ma już żadnych dźwięków. Wydaje mi się także, że jest to kwestia odczuwalna szczególnie w jednym z grzejników, ale w mniejszym stopniu słyszalna też w pozostałych.

Przypuszczam, że może to być spowodowane skokiem ciśnienia w obiegu CO, ale nie wiem na co ten skok wpływa, że wywołuje taki odgłos. Próbowałem sprawdzić zachowanie przez zakręcanie zaworów grzejników, ale odgłos był bez zmian - czy to na maksymalnie zakręconych czy maksymalnie odkręconych (mam na nich głowice termostatyczne, czyli zakręcenie dotyczy zabezpieczenia przeciwzamrożeniowego, a nie zakręcenia odpływu w 100%).

Nie jestem pewien jak mogę diagnozować dalej ten problem, czy wymagane jest czyszczenie instalacji, wymiana głowic termostatycznych czy generalnie co się dzieje i jak to rozwiązać. Wolałbym uniknąć sytuacji przeoczenia większego problemu.

Będę wdzięczny za porady.

Edytowane przez Moltest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy nie masz delikatnie zapowietrzonej instalacji CO. Ja miałem podobny problem, ale miałem ogrzewanie mieszane. OP na dole i grzejniki u góry. Pompa OP zakłócała obieg CO przy przełączaniu na CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Po rozmowie z serwisem - diagnoza w kierunku zakamienienia kotła. Ale zrobiłem jeszcze test - odkręciłem zaworek odpowietrzający i włączyłem CWU - widać zwiększony strumień wody podczas załącznia ogrzewania - czyli wzrasta ciśnienie. To chyba wskazuje na zawór trójdrogowy

Dodam, że głuche uderzenie jest słyszalne w grzejnikach za każdym uruchomieniem CWU, nie tylko w momencie, gdy kocioł przechodzi z CO na CWU.

Edytowane przez Moltest
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.