Skocz do zawartości
IGNOROWANY

zawór trójdrożny


artpaw

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Jeśli jest gdzieś na forum temat rozwiązujący mój problem, to przepraszam, ale go nie znalazłem. Pytanie dotyczy zaworu trójdrożnego. Nie mam pojęcia jak go ustawić. Poprzedni palacz przekazał mi, tylko że ma być na póz 10 i mam go nie ruszać. Wiem, że jest to zawór mieszający, ale nie do końca rozumiem, w której pozycji powinien być. Nie mam nawet pojęcia, w której pozycji powinien być i skala jest prawidłowo zamontowana. Na pozycji 0 dziś przetestowałem, że zamyka, zamyka chyba na obieg CO, przez co piec szybciej się rozgrzewa. Testowałem inne położenia i doszedłem, idąc od zera do pozycji 7 i jedyne, co zaobserwowałem to to, że piec dochodzi do pewnego momentu z temperaturą i już dalej nie chcę się bujnąć, a po godzinie mielenia dmuchaw temperatura spada, nie osiągnąwszy zadanej. Czy rzeczywiście musi być tylko w pozycji 10? Co będzie jak zmienię położenie w prawo poza skalę? Z góry dziękuję za odpowiedź.

20211013_155309.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj zdjęcie z dalszej perspektywy i opisz z której odnogi napływa gorąca wodą. Na zaworze masz rysunek który pokazuje które odnogi pracują.  Z prawej powinien być napływ gorącej wody. Zgodnie z tym rysunkiem w pozycji 10 zawór jest całkowicie otwarty i przepływ jest od prawej do lewej . Dolna odnoga zamknięta, czyli zawór nie miesz i nie pobiera zimnej wody z powrotu. Zakładając że pompa jest za zaworem po lewej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tak jak pisałem z tym że pokrętło i tabliczka jest źle zamontowana i działanie zaworu jest złe.  Zdejmij pokrętło i tabliczkę i odwróć ja na drugą stronę tam tez jest podziałka. Wtedy podziałka będzie u góry a zawór będzie zamykał odnogi zasilanie z pieca i powrót. Teraz zamyka obieg na dom i powrót i to jest nieprawidłowe. Czyli tabliczka tzw na lewą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok to zasadę samego działania chyba rozumiem .  Jak odwrócę tabliczkę to rozumiem że że na dole będzie na podziałce 0 i położona w tym miejscu dźwignia powoduje zamknięcie mieszania wody z powrotem . Przesuwając dźwignię w lewo  będę otwierał zawór coraz bardziej co spowoduje coraz większe mieszanie z wodą powrotną .  Gdzieś tam wyczytałem że jak jest w miarę ciepło to położenie wajchy powinno być w położeniu 2-4 a przy mrozach 0-2 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj dobrze że zrozumieniem. Nie odwrócę tylko wywórcę na drugą stronę. Pod tą dźwignią w tej tabliczce powinno być nacięcie-mały półksiężyc a w dźwigni ząbek i on porusza się w tym zakresie. Wtedy 0 będzie w poziome po lewej 10 będzie w pionie u góry. Czyli zamknięcie zaworu  w lewo otwarcie w prawo. Zdemontuj to co mówię i będziesz miał pełna jasność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest dobrze. Informuje o tym rysunek na tej blaszce z podziałką. Skoro tak producent oznaczył. W położeniu 0 gorąca wodą z kotła jest zamknięta pompa ciągnie wodę z powrotu. W pozycji 10 powrót jest całkowicie zamknięty pompa ciągnie gorąca wodę z kotła. Czyli pełny przepływ gorącej wody na instalację .Pracują jak wcześniej pisałem -powrot- i - zasilanie z kotla-. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.