Skocz do zawartości
IGNOROWANY

TECH L-4 WIFI - podłączenie pompy, jakie siłowniki


ForestRun91

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć:) Poproszę Was o pomoc. Chce założyć listwę TECH L-4 WIFI - tylko po wifi mam możliwość. 
Dodatkowo dołożę moduł Mw-1. Mniej więcej kojarzę jak to wszystko zebrać do kupy, jedynie nie mogę rozgryźć jak tu podłączyć pompę. Ponoć styk beznapięciowy jest pod to przystosowany ale jeśli podam tam L to nie uwagę czegoś?
Kiedys pisałem bezpośrednio do Techa to napisali mi że można ją podłączyć do styku beznapięciowego, ale konieczne będzie podłączenie do niego napięcia. W tym celu:
Podłączamy stałą fazę (np. z zacisku L zasilania) do zacisku COM.
Do zacisku NO podłączamy przewód fazowy pompy.
Przewód neutralny pompy podłączamy do stałego N.
Druga sprawa to siłowniki. Jakie wybrać? Czytam że te TECHa są liche. Nie wiem też jaki skok wybrać. Da się to zmierzyć? 

Listwę umiejscowić koło rozdzielaczy czy może gdzieś bliżej pieca?


Dzięki za pomoc :)

Edytowane przez ForestRun91
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • ForestRun91 zmienił(a) tytuł na TECH L-4 WIFI - podłączenie pompy, jakie siłowniki

Nie ma znaczenia gdzie umieścisz sterownik. Od sterownika muszą iść przewody do siłowników. Domyślam się, że temperatura z pomieszczeń będzie bezprzewodowa. Jeżeli tak, to sterownik lepiej umieścić jak najbliżej rozdzielacza.

Co do modułu Mw-1, to nie wiem do czego chcesz go wykorzystać. Jak tylko do kotła na zasadzie on/off, to lepiej z niego zrezygnować i wykorzystać styk beznapięciowy. Nie ma wtedy możliwości podłączenia pompy, ale da się to ominąć, podpinając pompę pod obieg który jako ostatni będzie się wyłączał, lub dokupić gdzieś w necie grupę przekaźników i odpowiednio to połączyć. Tak to mniej więcej wygląda i kosztuje około 25 złotych.

image.png.714e6c1209b84e5800506ac464db943c.png

Teraz wpadłem na inny pomysł. 

Styk beznapięciowy wykorzystać do kotła, a od kotła puścić dodatkową żyłę z z pompy do pompy. W ten sposób obie pompy pracowałyby równocześnie.

Co do styku beznapięciowego, to w instrukcji jest podane, że można nim sterować dodatkową pompą. Kocioł jak nie będzie miał zapotrzebowania na ciepło to i tak nie będzie grzał, ale pompa będzie w nim pracowała cały czas. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Ci za odpowiedź. L-4 raczej dam przy rozdzielaczach. Tak właśnie myślałem że przy wykorzystaniu styku beznapięciowego pompa będzie chodzić cały czas, a chciałbym by włączała się tylko wtedy kiedy potrzeba, czyli może i nie głupie byłoby wpięcie się w kocioł tam gdzie jest pompa.

Gdzieś też czytałem że można pompą od podłogówki sterować przez rozłączanie jej Neutralem.

Dziękuję za pomoc :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba mnie źle zrozumiałeś. Jak pod wyjście beznapięciowe podłączysz pompę i prawidłowo skonfigurujesz sterownik L-4, to pompa obiegowa będzie się wyłączała, jak wszystkie obiegi będą zamknięte. Wtedy nie będzie sterowania kotłem, w którym również jest pompa. I właśnie ta pompa pracowałaby cały czas.

Rozwiązanie które Ci podałem, aby połączyć dwie pompy jednym zasilaniem jest dobre, pod warunkiem jak nie ma grzejników. W opisie masz podane grzejniki, a nie wiem jak je masz sterowane. Jak na grzejnikach masz głowice termostatyczne, to kocioł powinien cały czas pracować.

Podaj dokładnie jakie chcesz mieć sterowanie we wszystkich pomieszczeniach. Rozwiązań jest kilka, a chyba chcesz nieświadomie popełnić błąd w instalacji sterowników.

Jak grzejniki będą również sterowane przez L-4, to brakuje kilka elementów instalacji. Chyba że grzejniki masz podłączone w ten sam sposób co OP. Ja u siebie tak to przerobiłem, jak jeszcze miałem grzejniki.

Edytowane przez wacio1967
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo możliwe że źle zrozumiałem. 

W 2 pokojach mam grzejniki, aktualnie są na nich głowice manualne ale założę te bezprzewodowe od TECH'a STT-869.

Kuchnia, salon, łazienka jest podłogówka. W łazience mam jeszcze drabinkę ale jest przykręcona na minimum, byleby coś przyschło  :)

Jak jest podłączone to do końca nie pamiętam. Na 95% są 2 obiegi, grzejniki osobno i podłogówka też. Kojarze że od pieca szły nitki i tŕójniki na grzejniki.

Aktualnie wszystko chodzi wspólnie, mieszkanie przegrzane lub niedogrzane. W jednym najchłodniejszym  pokoju mam termostat i od niego jest wszystko zależne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, że termostat powinien być w pomieszczeniu w którym spędza się najwięcej czasu i nie może tam być grzejników. Grzejnik na chwilę obecną mają swoje termostaty.

Musi być jakaś przyczyna, że masz pomieszczenie niedogrzane. Jeżeli jest tam OP, to należy sprawdzić przepływy na rotametrach.

Ta drabinka, to zapewne jest podłączona tak jak grzejniki. Jeżeli drabinka ma pracować cały czas na minimum, to nie możesz wyłączać kotła sterownikiem, bo drabinka wystygnie. Kocioł który pracuje cały czas, nie oznacza że cały czas grzeje wodę. Najekonomiczniej wychodzi jak kocioł pracuje cały czas na niskim parametrze. Niestety przy instalacji mieszanej, raczej nie do osiągnięcia.

Z tego co wnioskuję, to masz trzy pomieszczenia z OP i dwa pomieszczenia z grzejnikami.

Sterownik L-4 może obsłużyć przewodowo cztery strefy i bezprzewodowo również cztery strefy. Zakładając STT-869 ogarniasz dwie strefy bezprzewodowo, a trzy strefy OP ogarniesz przewodowo. Na sterowniku można ustawić które strefy obsługuje pompa.

image.png.6e17de22ab866f5066b0581a89e2895b.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem kiedyś z ustawianiem termostatu w salonie, piec włączał się na tyle rzadko że w pokojach z grzejnikami było chłodno. W odwrotną stronę poprzykręcałem rotametry do minimum i jest nawet ok.

Drabinka jest podłączona tak jak piszesz, ale nie musi chodzić cały czas:)

Zgadza się, 3 pomieszczenia z OP i w 2 grzejniki. 

Ja to raczej zrobię 4 strefy przez wifi a jedną po kablu. Zastanawiam się tylko czy do kuchni też dawać termostat, jest połączona z salonem,  są 2 nitki podłogówki.

Dziękuję Ci za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kuchnia jest połączona z salonem, to można to rozdzielić (ja tak mam), ale nie mam żadnego konkretnego wytłumaczenia, dlaczego tak zrobiłem. Kiedyś w kuchni mniej grzałem, ale straciłem komfort termiczny od stóp, więc teraz pracuje razem z salonem. Tak szczerze mówiąc, to mam tak instalację włączoną, że w salonie i kuchni mam zawsze włączone. Sterownik ustawiłem na 24 stopnie, które nigdy nie osiągnę, bo na rotametrach to wyregulowałem.

Do grzejników jak najbardziej można zamontować głowice bezprzewodowe. Nie wiem do końca jak one działają (chodzi o czujnik temperatury). Podłogówka sterowana głowicami na rozdzielaczu. Po zamknięciu zaworów podłogówki wyłączy się pompa. Ale raczej nie powinna się wyłączyć, bo OP pewnie jest w salonie i kuchni.

Nie ma sensu kupować Mw-1, bo kocioł i tak będzie cały czas pracował na potrzeby obiegu dla grzejników. Po prostu niepotrzebny wydatek (według mnie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na termostacie nastawione 24 stopnie ale nie osiągasz tego to w jaki sposób piec Ci się wyłącza? U mnie by bił cały czas do 24° :)

Mw1 raczej odpuszczę, kupie przekaźnik ze stykiem beznapięciowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, ForestRun91 napisał(a):

Mw1 raczej odpuszczę, kupie przekaźnik ze stykiem beznapięciowym

Przy takiej instalacji, jest to niepotrzebne. Pompa obiegowa OP będzie sterowana przez styk beznapięciowy sterownika L-4. Masz osobną nitkę do grzejników od kotła, więc pompa w kotle nie powinna się zatrzymywać.

Jeżeli chcesz koniecznie wyłączać ten kocioł, to stykiem ze sterownika, a pompę OP podłączyć pod siłownik z salonu. Salon i tak chcesz mieć połączony z kuchnią. Podejrzewam, że to będą dwa pomieszczenia w których będziesz cały czas grzał.

Można też pokombinować z przekaźnikiem podwójnym. Link (to nie reklama) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem dlaczego tak bardzo Ci zależy na wyłączaniu kotła gazowego.

To rozwiązanie co Ci przedstawili, to w przypadku zamknięcia obwodów z OP zatrzymałaby się pompa obiegowa OP i kocioł gazowy. A co z pomieszczeniami w którym są grzejniki ?

W dniu 9.11.2023 o 12:35, ForestRun91 napisał(a):

Byłoby git? 🙂

Nie. Nie byłoby git. 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.