Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nietypowa instalacja jak to zaplanowac i wykonac


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez PredatorC,

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Potrzebuje rady . Dom ok 160 /170 m 2 obecnie ogrzewany kotłem zasypowym ,instalacja CO grzejniki żeliwne i rury stalowe zasilające . Wszystko pięknie chodzi na grawitacji jak i na pompce której nie ma sensu używać . Układ otwarty z naczyniem przelewowym na strychu. Pompka nie powoduje przelewania z naczynka . 

Dom parter i piętro . Z uwagi na planowany remont parteru zamierzam położyć podłogówke na parterze . 

Teraz pytanie czy da się tym sterować tak by obecna instalacja chodziła na grawitacji jak dotychczas a podłogowa na parterze na pompce . 

Chodzi o to by podczas braku prądu było ogrzewanie z obecnej instalacji grawitacyjnej jako awaryjna opcja .  Normalnie na codzień grzejniki na parterze były by zakręcone a grzała by podłogówka . 

Czy pompa podłogówke nie zakłóci obiegu grawitacyjnego na piętro? Na piętrze podłogówka wykluczona ze względu na podłogę/strop między parterem a piętrem ( belki drewniane i deski z obu stron sufit parteru i podłoga piętra . 

Da się? Jak to zaplanowac? Hydraulik coś narzekał że nie zawsze to zadziała ale on choć dokładny i solidny to niezbyt ogarnia nowe systemy łacznie z brakiem znajomości ustawienia pompy energooszczędnej . Zrobi podłogówke prostą,stare instalacje ,cwu itp ale ma swoje dziwne przekonania . Np nie montuje zaworów trojdroznych w ochronie powrotu kotła tylko robi to regulacją zwykłych zaworów kulowych co jest absurdem i karygodne . Tak samo jak układ zamknięty w instalacji co zabezpieczonej zaworem bezpieczeństwa. 

Zrobi wszystko ale wolał bym dać mu projekt by nic nie wydziwiał .

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Czy pobór wody do podłogówki z powrotu kotła np 4 m od kotła i powrót z podłogówki np 1 m od kotła oczywiście za pomocą pompy obiegowej nie zaburzy grawitacyjnego obiegu na grzejnikach? Grzejniki parter i piętro instalacja otwarta z naczyniem przelewowym na strychu. 

Opublikowano (edytowane)

Nie zaburzy, przecież jak nie ma prądu to i tak ci pompka nie chodzi. Muszą tylko zostać,,  stare,, grube rury i musi być obejście zaworu 3d przy kotle. Choć grawitacja nie potrzebuje żadnej ochrony powrotu.  Dajesz zawory kulowe na poborze i powrocie wody z podłogówki.

Edytowane przez PredatorC
  • Przydało się 1
Opublikowano

No ok . Jak nie ma prądu pompka nie chodzi ok. A jak jest prąd i pompka podłogówki pobiera wodę na powrocie do kotła i oddaje  podłogwki też na powrót kotła to pytanie czy robiac obieg na powrocie nie zaburzy grzania piętra grzejnikami? Które chodzą na grawitacji? Zaworu 3d nie ma i nigdy nie było   Rury z kotła i powrót 2 całe . Jedynie co jest nietypowo to nad kotłem nie ma zaworu różnicowego tylko włączając pompkę (bo jest) zamyka się zawór ręczny by pompka nie mieliła w koło . Czyli zamiast kulowego różnicowego jest zwykły zawór 2 cale. No i na pionie z kotła jest ręczny zawór odcinający całe zasilanie używany by latem kocioł grzał tylko cwu. 

Opublikowano

Oczywiście, że zaburzy przecież całą wodę z zasilania wciągnie ci pompka na podłogówkę i dalej do grzejników nie będzie szło. 

 

Opublikowano

Pompka będzie brała wodę na powrocie z grzejników do kotła i powrót z podłogówki też byłby na powrocie do kotła . Więc tak na logikę niczego nie powinno to zmienić. Wodę będzie wysysać z rury powrotnej 2 całe i po przejściu przez podłogówke wpompuje z powrotem w tę samą rurę tyle że z 1 do2 m bliżej kotła .No ale ja nie hydraulik a ten co będzie robił (albo nie) nawet nowszej pompki nie ogarnia . Zatrzymał się w latach 70. 

Opublikowano

To nie będzie działać bo pompka  będzie w kółko mieliła wodę. 
Byś musiał zrobić tak.  Ale wtedy cała woda wracająca z grzejników musiała by przejść przez podłogówkę.

 

 

pompa podłogówka.png

Opublikowano

Czyli pompka zrobi sobie obieg ciągle tej samej wody ? Co odda to pociągnie z powrotem ?  Nie bardzo dokładnie może opisałem ale będzie kilka pętli więc i jakiś rozdzielacz być musi . To co narysowales nie może być . Zbyt ciepła woda będzie na powrocie moim zdaniem . I jak pompka podłogówki ma przepompować cały odpływ z grzejników?  Jest jakiś sposób aby obieg podłogówki był niezależny od obecnego układu ? No rzecz jasna kocioł wspólny.

  • Rozwiązanie
Opublikowano
15 minut temu, roberto7777 napisał(a):

Czyli pompka zrobi sobie obieg ciągle tej samej wody ?

Tak. 
Woda idzie tam gdzie ma łatwiej. 

 

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.