Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sprawdzenie instalacji C.O/C.W.U


Bartosz1990
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez buska3,

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Niedawno u mojego teścia zmieniana była instalacja C.O/C.W.U. Instalację robił jego znajomy hydraulik. Już po skończonej pracy mieliśmy problem z ustawieniem sterownika, ale jakoś metodą prób i błędów udało się to wszystko ustawić. Poleciłem teściowi by poradzić się drugiego speca by ten mógł sprawdzić podłączenie CO/CWU, ale gdy był u nas to stwierdził, że wszystko jest źle zrobione i do poprawki. Ja na hydraulice się nie znam kompletnie tyle co wyczytam lub zobaczę, ale przeglądając dostępne schematy, też nasuwa mi się pytanie czy oby to wszystko dobrze jest zrobione?! Według teścia niby wszystko działa, bufor niby się grzeje, kaloryfery ciepłe tak samo w bojlerze zagrzewa wodę. Co wy o tym sądzicie? Przesyłam schemat i zdjęcia instalacji z kotłowni. Pozdrawiam

piec_schemat.jpg

IMG_3596.jpg

IMG_3597.jpg

IMG_3598.jpg

IMG_3600.jpg

IMG_3601.jpg

IMG_3602.jpg

IMG_3603.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwszy raz widzę by zasilanie na CO (tutaj grzejników) było niżej niż zasilanie na ładowanie bufora. Woda gorąca zgromadzona na górze tego bufora nigdy nie będzie pobrana, a nie tędy droga. Bufor to też sprzęgło więc zawór 4d do wyrzucenia (potocznie ala-sprzgło). Wymienić na 3d (lepiej 3d z siłownikiem) i zawory termostatyczne na grzejnikach. Co do ładowania CWU to lepiej dać przed buforem (po co ładować bufor latem nie szkoda kasy na opał)tuż za zaworem ochrony powrotu. Poma kotłowa w złym miejscu, powinna być na powrocie między piecem a zaworem ochrony powrotu to jest bardzo ważne. Niestety ale obecny układ nie będzie dobrze działać, ale drenować portfel na opał. Tak na szybko schemacik (przed i za pompami (wszystkimi) powinny być zawory i zwór siatkowy)

Ale najważniejsze jaki to układ i jakie jest jego zabezpieczenie ???

piec_schemat.jpg

piec_schemat.jpg

Edytowane przez buska3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rewelacyjnie to nie jest. Kilka przeróbek koniecznych.
Zasilanie na grzejniki winno być brane z najwyższego punktu bufora. Albo najwyższe boczne albo z samego szczytu. Chodzi o to by wykorzystać pełna pojemność bufora a nie 3/4.
Zasilanie bojlera OK, ale powrót winien być na 2 od góry by nie było potrzeby mieszania całej pojemności bufora.
Pompa CO nie ma odpowietrznika, jak się zapowietrzy to potrzebna jest interwencja gospodarza.
Pompa obiegu kotłowego właściwie powinna być na powrocie. Nie jestem pewien czy jak będzie na zasilaniu to zawór temperaturowy będzie poprawnie działać. Nie ma lub nie widać zaworu zwrotnego na powrocie do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dopisać w schemacie, że do bojlera mam dołączone jeszcze grzanie solarem słonecznym. Czy zmienia to coś w tym układzie? Chodzi mi oto by nie ładować już za dużo pieniędzy, których i tak już dużo wydałem... 😞

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Rozwiązanie

Jak jest ZZ za pompą do ładowania CWU to nic nie zmienia w tym układzie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.