Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Hydrobox


Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Witam serdecznie,  obecnie w naszej firmie pracujemy nad nowym ,,hydroboxem" do pompy ciepła typu monoblok związku z tym  chciałbym poznać Waszą opinię na temat zabezpieczenia przed zamarzaniem. Pomijając zawory ,,antyzamrożeniowe" , chodzi mi głównie o pompę 12v ,która załącza się w wyniku braku napięcia , czy lepszym rozwiązaniem jest aby chodziła ona przez całą instalację , czy tylko pomiędzy pompą ciepła a hydroboxem  na tkz. krótkim obiegu . 

pozdrawiam TomekB.

Opublikowano

Wystarczy na krótkim obiegu jak ma chodzić cały czas .

Na długim przez instalację pasował by czujnik z regulatorem temperatury który załączy tą pompkę jak temperatura spadnie w monobloku za nadto .

 

Opublikowano
28 minut temu, Kordjano napisał(a):

pasował by czujnik z regulatorem temperatury który załączy tą pompkę jak temperatura spadnie w monobloku za nadto .

A to już ingerencja w monoblok, mogąca spowodować utratę gwarancji!

Opublikowano

No jak ingerencja ? przecież nic tam w środku nie grzebiesz ,czujnik temperatury w okolicach zaworów antyzamrorzeniowych pod otulinę na rurę i tyle , taka sama ingerencja jak pompka na bajpasie , gdzie jest napisane że nie wolno ci mierzyć temperatury na rurze zasilającej pompę .

Opublikowano

Będzie czujnik temperatury , oraz układ , który  załączy pompę z akumulatora w razie zaniku napięcia. Głównie zastanawia mnie czy lepiej aby ta pompka robiła przepływ na krótkim odcinku pomiędzy PC a hydroboxem zaletą będzie mniejszy opór przepływu , ale szybciej będzie wychładzać się ten obieg . Czy jednak aby w razie braku zaniku napięcia pompka robiła przepływ przez np bufor lub jakieś pętle podłogowe o ile będą otwarte . 

Opublikowano

U wielu producentów takie zabezpieczenie nie jest akceptowalnym zabezpieczeniem. Akumulator może się rozładować, lub zużyć. Zabezpieczenie ma być 100% pewne i bezobsługowe. Czyli glikol, lub zawory wykraplające z zaworem uzupełniającym. To ostanie też wg mnie nie jest 100% pewne. Glikol, jedyny możliwy to gęsty polipropylen. Jednym słowem, monoblok to zło, lub trzema, awaria odłożona w czasie.

Opublikowano

To jest takie rozważanie co lepiej ?

W jednym przypadku będzie lepiej to w innym tam to .

Jak będzie na krótkim obiegu , pompka będzie długo chodziła bo długo nie będzie zasilania , mróz będzie spory  to może się zdarzyć tak że zawory anty się otworzą jeśli będą zamontowane . 

U mnie ta pompka ciągnie z bufora bo go mam z racji że mam kocioł i nim grzeje w największe mrozy to pompa ciepła stoi nawet kilka tygodni bez czynnie .

Zaletą takiego rozwiązania mam na myśli pompkę którą załącza regulator jest to że ona nie pracuje stale tylko na kilkanaście sekund załączy się i przemieli wodą  a temperaturę załączania ustawiam tak by zawory anty się czasem nie otworzyły 

Co do zaworów automatycznego dopełniania instalacji to im nie ufam bo są nie precyzyjne i mogą dopełnić aż za nadto .

Opublikowano

Ja u siebie mam pompka 12v na baypasie bufor 100l wrazie braku prądu przemieszanie co 15 min.

Po co jeszcze zawory antyzamrożeniowe ?

Jak ktoś się obawia to można jeszcze zalać glikolem założyć zawory i zamontować pompkę na dużym obiegu ale po co.

 

Opublikowano

Witam, glikol ma trochę mniejszą sprawność jeśli chodzi o oddawanie energii dlatego część klientów nie zawsze się na to decyduje . ... Chciałbym aby to było w miarę uniwersalne rozwiązanie, na pierwszych zdjęciach jest już pierwsza wersja, ale bez pompy zabezpieczającej . Teraz musimy zrobić z pompką na 12v . 

zdjecia :

20221104_135424.jpg

20221104_135938.jpg

20221104_135956.jpg

20221104_140000.jpg

20221104_140138.jpg

Opublikowano

Tak , zrobię na pewno ta akurat wersja była przeznaczona dla monobloków ,które nie posiadały wewnątrz swojej pompy obiegowej dlatego tam jest ona umieszczona . Teraz jej już nie będzie . Ogólnie to prosty układ i działa to tak, że z jednostki zewnętrznej woda, lub roztwór wody z glikolem jest wtłaczana przez tą pompę do naczynia w ,którym znajduje się grzałka , następnie tą długą rurą mosiężną jest dostarczana do zaworu rozdzielającego na zasobnik CWU ,lub CO . dodatkowo jest podłączone naczynie i zawór bezpieczeństwa. Powroty z CO i CWU wracają bezpośrednio poza skrzynką do jednostki zewnętrznej .  

Teraz to troszkę będzie inaczej wyglądało . Jakiś zarys już jest 🙂

jpg.png

jjj.png

Opublikowano

Trochę niepotrzebnie przekombinowane. Zrobić do bólu prosty i idiotoodporny układ, który musi pompować ciepło z układu grzewczego przez pompę. Samo mieszanie wody przy większych mrozach może być niewystarczające na dłuższą metę. Wolałbym wychłodzone mieszkanie niż walnięty wymiennik w monobloku.

Opublikowano

Będziemy próbować aby było jak najprościej 🙂  . A przy okazji wrzucę kilka zdjęć też prostego układu, który może być zasilany przez różne źródła ciepła i różne czynniki ciepła . Układ ten posiada wbudowany wymiennik 20 płytowy , a temperaturą jaka ma wychodzić na rozdzielacz podłogowy zarządza siłownik z wbudowanym sterownikiem pogodowym . Ten akurat egzemplarz jest wykorzystywany do zewnętrznych myjni samochodowych .  myjnia2.thumb.png.1fb49e7a134d80cf2543bbc53ba1aa1a.pngmyjnia4.thumb.png.c43c3a481399628a5f9e1a591aee4aa8.pngmyjnia4.thumb.png.c43c3a481399628a5f9e1a591aee4aa8.pngmyjnia4.thumb.png.c43c3a481399628a5f9e1a591aee4aa8.pngmyjnia3.thumb.png.51e0e7dd7d738e4c46836764d5078776.png

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Witam , tak to będzie wyglądało , jeszcze tylko muszę tylko zrobić jakieś sterowanie , ale zastanawiam się jeszcze jaką tam wpakować grzałkę, czy wystarczy 3,5kW  , czy lepiej 3x po 2KW . Ta druga opcja do mnie bardziej przemawia. 

 

20.thumb.png.b0761ef68a90769dc4628ec0966b4582.png20.thumb.png.b0761ef68a90769dc4628ec0966b4582.png

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.