Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Malina EcoDesign 12kW obieg zamkniety


DarkBlizzard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Planuje montaż kotła na ekogroszek w układzie zamkniętym. Potrzebuje pomocy w doborze średnic rur CU i uzupełnienie schematu w zawory, zawory zwrotne, filtry.

Jak obliczyć wielkość naczynia przeponowego do instalacji C.O.? I czy wymagane jest przy takim schemacie naczynie przeponowe na CWU? Jeśli tak, to w którym miejscu się wpiąć?

Za odpowiedzi dziękuje i pozdrawiam ;)

schemat C.O obieg zamkniety.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat jest prawie dobry, wymaga tego naczynia do CWU o którym piszesz, że go nie ma na rys.

Oraz zaw zwrotnego i zaw bezpieczeństwa na zasilaniu bojlera z zimnej wody

Pojemności naczyń przeponowych zależą od pojemności instalacji CO i pojemności bojlera CWU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.08.2023 o 14:08, sambor napisał(a):

Schemat jest prawie dobry, wymaga tego naczynia do CWU o którym piszesz, że go nie ma na rys.

Oraz zaw zwrotnego i zaw bezpieczeństwa na zasilaniu bojlera z zimnej wody

Pojemności naczyń przeponowych zależą od pojemności instalacji CO i pojemności bojlera CWU

Dziękuje bardzo za odpowiedź

Bojler będzie o pojemności 200L, nie wiem czy ma to znaczenie ale będzie pionowy z dwiema wężownicami z firmy Lemet. Docelowo druga wężownica ma być pod kolektor słoneczny (tak wiem fotowoltaika jest super, ale wole kolektor próżniowy 😛 )

W instalacji jest 85 żeberek (0,25L/żeberko) + grzejnik drabinkowy (2,75L) + mały grzejnik panelowy (5L) + pojemność kotła (73L) co daje mi jakieś 102L + zład w rurach ok 30L. Łącznie na okrągło 135L wody w instalacji +/- 5L Jakiej wielkości naczynia przeponowe zainstalować? 

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko pytanie, w których miejscach umieścić zawory zwrotne i czy są wymagane przy takim układzie? Filtry skośne przed pompami oczywiście?

 

Jeśli mogę prosić o zaznaczenie na schemacie, w którym miejscu ma być ten zawór zwrotny na zasilaniu w zimną wodę bojlera 😉

schemat C.O obieg zamkniety.png

Edytowane przez DarkBlizzard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze rozumie, zawór zwrotny powinien być przed Grupą bezpieczeństwa CWU, aby ewentualny wzrost ciśnienia przekierować do naczynia przeponowego i zaworu bezpieczeństwa, a nie w instalacje miejską? A czy na powrocie z bojlera i grzejników też mają być zawory zwrotne? 

 

Jeszcze pytanie odnośnie zaworu zwrotnego różnicowego. Montować czy nie montować? Jeśli montować, to w jaki sposób? Mam pominąć wtedy zawór czterodrogowy i pompę numer "4" , czy tylko samą pompę numer "4" a przez zawór czterodrogowy woda "przeciśnie" się grawitacyjnie?

schemat C.O obieg zamkniety.png

Edytowane przez DarkBlizzard
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór schładzający jest prostszy w montażu , natomiast powoduje dopuszczanie nowej wody do układu.

Wężownica jest pod tym względem lepsza, ale wymaga wężownicy w kotle, te zewnętrzne są czasem konstrukcjami mocno nieudanymi.

Edytowane przez sambor
ort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem opis króćców i zastanawiam się, jak to zastosować do swojego schematu:

Mufa A: zasilanie bojlera to wiadomo

Mufa B: zawór bezpieczeństwa, czyli oprócz zaworu na grupie bezpieczeństwa, wkręcić drugi w mufe B?

Mufa F: z racji, że to układ zamknięty i nie posiadam naczynia wyrównawczego, co mam tu podłączyć?

opis króćców.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, sambor napisał(a):

Tak, możesz tak podłączyć, tylko obieg cyrkulacji oczywiście przy punkcie poboru CWU, a nie przy zaw 3-D. 

Sorki, ale nie bardzo rozumiem 🙈 mogę prosić o tzw łopatologiczne wyjasnienie? 🙂 z góry dziekuje 😉 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz np długą rurę zasilania CWU ( więcej niż 6m), to aby w tym odległym kranie była zawsze ciepła woda doprowadzasz tam 2 rury - rurę zasilającą z bojlera lub w twoim przypadku z zaw 3-D oraz rurę którą woda będzie krążyć w obiegu bojler / kran, tak aby w momencie poboru była w punkcie ciepła woda, taka cyrkulacja jest istotna np przy prysznicach , do wanny jest mniej istotna, umywalka to różnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli z kotła wychodzi króciec 6/4" to wystarczy jeśli polecę od kotła do zaworu 4D rurą miedzianą 42mm i pozniej za zaworem 4D, aż do pomp CWU, C.O. i pompy kotłowej również 42mm? A za pompami zredukuje do rury miedzianej 35mm? Czy to przerost formy nad treścią i lepiej wszystko lecieć 35mm? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie, kolejny etap rozkminy. Z racji tego, że chce w późniejszym czasie grzać CWU solarami, myślę nad schematem podłączenia tego do pieca. Bojler będzie z dwoma wężownicami. Dolna wężownica ma większą powierzchnie i docelowo ma być wykorzystywana pod solar, górna jest mniejsza i ma być pod C.O. Ale wyczytałem, że grzejąc w sezonie zimowym tylko górną wężownice za pomocą C.O., woda nie grzeje się "cała" w bojlerze lecz przykładowo 1/2 z 200 litrów. Więc wymyśliłem, że za pomocą zaworów kulowych mógłbym spiąć obie wężownice w sezonie zimowym i grzać cały bojler z C.O. a w sezonie letnim przełączał bym zawory i grzał C.W.U dolną wężownicą za pomocą solarów. Czy ma to sens? 

cwu i solary.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.