Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Malina EcoDesign 12kW obieg zamkniety


DarkBlizzard

Rekomendowane odpowiedzi




Kolektor próżniowy, woda
Z kolektorem glikolowym też nie byłoby problemu, bo mógłbym go podłączyć przez jakiś wymiennik płytowy, żeby nie cisnąć glikolu w instalacje. Plusem takiego rozwiazania jest to, że na zime nie musiałbym spuszczać wody z kolektora 


Przeczytaj pierw instrukcje solarów czym zalewać instalację. Zastanów się co się stanie z wodą w instalacji solarnej zima tuż nad ranem gdy będzie -20 za oknem.
Zima zdarzają się słoneczne dni kiedy to solary próżniowe potrafią nagrzać glikol do 60-80* przy stałym jego odbiorze. A gdy wody w instalacji nie będzie to ją popsujesz.

Instalację solarną próżniową bez zbiornika nad nimi (też bezciśnieniowe) zawsze zalewa się glikolem! Instalacja solarna np podczas gdy nie ma prądu potrafi zagrzać glikol do ponad 150* nawet zima.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli lepiej przez wymiennik płytowy to podłączyć i zalać glikolem. A z solarami mam plan zamontowania rolety zewnętrznej, sterowanej z Arduino w zależności od temperatury na bojlerze, jeśli woda przykładowo będzie 60°C na bojlerze, to rolety zjada do połowy wysokości solara. A w razie przegrzania np do 70°C, zasłonią kolektor całkowicie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 28.08.2023 o 19:44, DarkBlizzard napisał(a):

Znalazłem opis króćców i zastanawiam się, jak to zastosować do swojego schematu:

Mufa A: zasilanie bojlera to wiadomo

Mufa B: zawór bezpieczeństwa, czyli oprócz zaworu na grupie bezpieczeństwa, wkręcić drugi w mufe B?

Mufa F: z racji, że to układ zamknięty i nie posiadam naczynia wyrównawczego, co mam tu podłączyć?

opis króćców.jpg

Panowie, jesli układ będzie działał jako zamknięty, to co mam zrobić z mufą F, do której podłącza się naczynie wyrównawcze? Zaslepic, czy np zrobić sobie tam dobijanie wody do układu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Hmm, czy pompa kotłowa zamontowana na powrocie pomiędzy zaworem 4D, a piecem może blokować przepływ powrotu z grzejników, gdy nie pracuje? Bo zauważyłem, że jak pompa kotłowa nie pracuje, to na grzejniki leci jakoś tak ciulato, a jak tylko załączy się pompa kotłowa, to zasilanie na grzejniki momentalnie robi się cieple 🤔

Nie wiem, czy nie zrobię tam jakiegoś bypassa 🤔

16987845680267600489654075350736.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik skzp 02 ma opcję ochrony powrotu, gdy powrót się zagrzeje do 55*C to pompa kotłowa się wyłącza automatycznie i wtedy pompka od C.O. nie może przecisnąć wody przez wyłączona pompę kotłową, no chyba że jest tam jakaś opcja, żeby załączała się jedna i druga gdy spadnie temperatura w mieszkaniu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa ma być włączona cały czas, ustaw temperature wyłączenia tej pompy na 90 stopni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest tak. Ta opcja jest myląca w nazwie. W tym miejscu określa się temp. załączenia i wyłączenia temp. pompy kotłowej. Dlatego ta wartość ma być wysoka np.90 stopni

Jest też drugie miejsce o które chroni powrót i np. przymyka mieszacz gdy temp. jest za niska. Tego ustawienia @DarkBlizzard ochrony powrotu szukaj w opcjach mieszacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.