Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dezynfekcja c.w.u POMOCY!


filu590

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Czy któryś z forumowiczów posiada wiedzę na temat jak poprawnie i samodzielnie wykonać dezynfekcję c.w.u?

Mam powtarzający się problem z ciepłą wodą, która najzwyczajniej śmierdzi. Woda zimna natomiast jest bezwonna i wydaje się, że wszystko jest ok.

Wodę czerpię ze studni głębinowej z 28m, jest w niej dużo żelaza i manganu - mam ją przebadaną, mam zainstalowany odżelaziacz, zmiękczacz i lampę UV.

Problem pojawił się po 2 latach od użytkowania, 2 tygodnie temu wymieniłem żarnik lampy UV oraz anodę magnezową w podgrzewaczu dwufunkcyjnym sytuacja się uspokoiła wczoraj wróciła..

Czytałem na forum podobny wątek ale nie bardzo rozumiem ile mam podchloranu sodu wlać do zbiornika z ciepłą wodą.

Proszę o pomoc w miarę Waszych możliwości, wszystkie sugestie chętnie wysłucham.

Edytowane przez filu590
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • filu590 zmienił(a) tytuł na Dezynfekcja c.w.u POMOCY!

Profilaktycznie co jakiś czas wygrzać zbiornik do 70*. Problem ze śmierdzącą woda Legionellami zniknie.
U siebie utrzymuje temperaturę wody na min 50*. Zwykle wygrzewaniu do 60 i problem nigdy nie wystapil, poza pierwszym tygodniem od uruchomienia kiedy to woda została zagrzana raz do 60 a później przez tydzień była zimna. Natomiast u znajomych co wygrzewali do 40-45 niestety efekt pojawia się co jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja będę testował FERDOM Brit-Ster w przyszłym tygodniu. Zobacz czy nie masz jakichś ślepych rur gdzie ciepła woda woda stoi (np. naczynie przeponowe na wyjściu z zasobnika CWU, rzadko odkręcany kran itp.). U mnie wygrzewanie pomagało na 3 dni, a przy pompie ciepła nie mogę nagrzać wody powyżej 60 st. C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, filu590 napisał(a):

Czytałem na forum podobny wątek ale nie bardzo rozumiem ile mam podchloranu sodu wlać do zbiornika z ciepłą wodą.

Uwazaj! Srodek jest bardzo silnie agresywny dla stali.

2 minuty temu, swampshark napisał(a):

Zobacz czy nie masz jakichś ślepych rur gdzie ciepła woda woda stoi (np. naczynie przeponowe

Dokladnie. Oprocz bojlera rowniez zbiorniki przeponowe niestety koroduja.

A sama dezynfekcja termiczna jest skuteczna ale nie usuwa osadow zlogow czy nieczystosci w ktorych ponownie szybko „kwitnie”.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Przemyslaw85 napisał(a):

Profilaktycznie co jakiś czas wygrzać zbiornik do 70*. Problem ze śmierdzącą woda Legionellami zniknie.
U siebie utrzymuje temperaturę wody na min 50*. Zwykle wygrzewaniu do 60 i problem nigdy nie wystapil, poza pierwszym tygodniem od uruchomienia kiedy to woda została zagrzana raz do 60 a później przez tydzień była zimna. Natomiast u znajomych co wygrzewali do 40-45 niestety efekt pojawia się co jakiś czas.

Niestety piec ma funkcję dezynfekcji. Co tydzień samoistnie załącza się i wygrzewa wodę do temp 65 stopni. Potem ta temp jest utrzymywana cała noc po podgrzaniu bo widzę na wykresach kiedy zaczyna spadać.

Odkąd problem pojawił się ręcznie jeszcze dogrzewam wodę. Nic to nie pomaga dalej śmierdzi. 

4 godziny temu, swampshark napisał(a):

Ja będę testował FERDOM Brit-Ster w przyszłym tygodniu. Zobacz czy nie masz jakichś ślepych rur gdzie ciepła woda woda stoi (np. naczynie przeponowe na wyjściu z zasobnika CWU, rzadko odkręcany kran itp.). U mnie wygrzewanie pomagało na 3 dni, a przy pompie ciepła nie mogę nagrzać wody powyżej 60 st. C. 

Niestety nic z opisanych rzeczy przez Ciebie u mnie nie występuje. A samo wygrzewanie wody nic nie daje.

4 godziny temu, PioBin napisał(a):

Uwazaj! Srodek jest bardzo silnie agresywny dla stali.

Dokladnie. Oprocz bojlera rowniez zbiorniki przeponowe niestety koroduja.

A sama dezynfekcja termiczna jest skuteczna ale nie usuwa osadow zlogow czy nieczystosci w ktorych ponownie szybko „kwitnie”.

Instalacja w domu położona jest z rur PEX, kształtki są mosiężne.

Jak wymieniałem anodę na nową cały podgrzewacz z ciepłą wodą dokładnie wypłukałem z tego syfu który w nim był.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.07.2023 o 05:21, sambor napisał(a):

Ja bym jeszcze sprawdził naczynie przeponowe na zasilaniu bojlera - jak z wentyla leci woda to masz winnego.

Niestety sucho nie ma żadnych oznak ani jednej kropli.

Widziałem na innym temacie że proponowałeś wlać do instalacji ok 200 ml podchlorynu sodu 5% rozumiem że jak mam 15% to idąc analogia wystarczy około 80-100ml tylko do dezynfekcji?

Jak się ma to do anody czy ulegnie znacznej degeneracji podczas takiej dezynfekcji?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.07.2023 o 08:32, sambor napisał(a):

Jak sprawdzałeś ten wentyl - tylko odkręcałeś?

Jak tak to za mało, trzeba zaworek nacisnąć i sprawdzić co z niego leci.

Podchlorynu za dużo nie lej, teoretycznie elektroda powinna być wykręcona, aby nie miała kontaktu z chlorem.

Zrobiłem tak jak mówiłeś. Odkręciłem nacisnąłem leci wyłącznie samo powietrze.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.07.2023 o 12:55, sambor napisał(a):

To naczynie OK

Wlałem właśnie 120ml podchlorynu sodu 15%, wszędzie w domu puściłem wodę z punktów do momentu poczucia chloru. Aktualnie podgrzewam wodę. Za 2-3h zacznę płukanie. Anodę wykręciłem tak jak radziłeś, zbiornik zakręciłem na korku.

Czym zdezynfekować anodę samym zagotowanym wrzątkiem z czajnika wystarczy? Anoda jest nowa praktycznie bez śladów zużycia tak jak pisałem ma ok 2tyg.

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic, od razu za jednym razem Ci jej nie "zeżre".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@o6483256 i tylko tyle? Nie pojawią się żadne szkodliwe związki w instalacji potem? Pytam bo w zasobniku przy pompie ciepła jest tak zabudowana, że nie jestem w stanie jej wygrzebać bez rozbierania całej obudowy, a nie chcę tam pchać łap dopóki jest na gwarancji i nawet nie wiem czym otwór zaślepić

Edytowane przez swampshark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.07.2023 o 16:34, sambor napisał(a):

Anodę to wymyj nawet mydłem i szczotką + wrzątek do spłukania.

Hmm przez tydzień było dobrze, zero zapachu, wczoraj już dało się lekko poczuć dzisiaj już ewidentnie.

Zmienić tą nową anodę magnezową na tytanową? Problem ustąpi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, ale nie mam już pomysłu, tym bardziej że woda zimna cały czas jest ok.

Odżelaziacz regeneruje się prawidłowo - pobiera solankę. Nie wiem co jeszcze w nim mogę sprawdzić.

Tak, jak sugerujesz spuszczę jeszcze raz wodę i zakręcę na korku zbiornik i zobaczymy. Dzięki za radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwych punktów nie masz w instalacji? Cyrkulacja na ciepłej działa ?  Anody też często śmierdzą...  A jakbyś surowa wodę tam wpuścił do zasobnika?  W jakim systemie masz instalacje zrobiona? Wodę jak podgrzejesz w czajniku do 50 C  to Ci nie śmierdzi? A jak postoi to śmierdzi? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.