Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa naczynia przeponowe do bufora 1000l


Fluorescent

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam kocioł mpm ds wood 18kw z buforem 1000l. Dom słupek -same grzejniki. Właśnie minął pierwszy okres grzewczy na tym zestawie i chciałbym rozwiązać problem ,który się ujawnił podczas użytkowania. Hydraulicy zamknęli układ i wstawili naczynie przeponowe reflex n80. Podczas pierwszych prób palenia zauważyłem że ciśnienie rośnie zbyt szybko po konsultacji okazało się że w naczyniu jest 1.5 bara ciśnienia wstępnego co jest zdecydowanie za dużo. Ustawiłem wstępne na 0.8 bara- wysokość najwyższgo grzenika to jakieś 7m od naczynia. Ciśnienie wody ustawiłem na 0.9 i w tej konfiguracji dało się palić ,ale jeśli dogrzeje już bufor do powiedzmy 80 stopni ciśnienie to już około 1.8 bara a max na kotle  powinno być 1.5 a zabezpieczenie jest na 2bary więc blisko. Wydaje mi się, że mimo tych 80l naczynie jest zbyt małe do mojej pojemnej instalacji. Myślałem nad wymianą na 100l ale myślę też nad dołożeniem drugiego naczynia i tu pytanie czy można łączyć w jednej instalacji dwa naczynia różnej wielkości np dołożyć 24l ? Słyszałem teorię że można łączyć ale takie same co i tak byłoby tańsze niż zakup 100l a wówczas miałbym 2x80l co mam nadzieję rozwiązałoby przyrost ciśnienia. Czy ma ktoś z kolegów wiedzę jak to właściwie jest w takiej sytuacji? Pytałem kilku hydraulików to każdy mówi co innego. Będę wdzięczny za konkretne odpowiedzi.

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, Uzytkownik2 napisał(a):

Jeżeli pompa jest na powrocie to minimalne ciśnienie wstępne w naczyniu powinno być nie mniejsze niż 1bar

Skad te 1bar? To w tej konktetej instalacji czy to ogolnie przyjete?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zalecają producenci naczyń przeponowych dla budynków "niskich" do 10m,czyli można powiedzieć,że ogólnie przyjete.Mowiac pompa na powrocie miałem na myśli  montaż naczynia po stronie ssawnej pompy.Jezeli dany producent dopuszcza swój kocioł do pracy w układzie zamkniętym to ZB powinien być 2,5bar Z obliczeń wynika że przy instalacji jak u autora postu przy naczyniu(niach) o pojemności 200l ciśnienie w układzie przy temp 80st wzrośnie do 1,9bar

Edytowane przez Uzytkownik2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Uzytkownik2 napisał(a):

Mowiac pompa na powrocie miałem na myśli  montaż naczynia po stronie ssawnej pompy.

Mieszasz, bredzisz i siejesz zamęt!

Jak w układzie kocioł - bufor z zaw 3-D i pompą na powrocie można dać naczynie na stronie ssawnej pompy?

To co podałeś jest przyjmowane dla kotłów gazowych z wbudowaną pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli naczynie będzie pomiędzy pompa a kotłem traktujemy je wtedy jako na tłoczeniu czyli zgodnie ze wzorem Po=Pst+delta PP+0,2 gdzie Po to ciśnienie wstępne w naczyniu,Pst-roznica wysokości pomiędzy punktem podłączenia naczynia a najwyższym punktem instalacji,delta PP-wysokosc podnoszenia pompy.W przypadku autora postu Pst=0,7bar,delta PP=tylko 1,5bar+0,2 wychodzi na to że powinniśmy ustawić ciśnienie wstępne 2,4bar )

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa CO (taka domowa) i roznica cisnien 1,5bar?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem pewny czy dobrze wypełniłem. Wychodzi z tego co rozumiem ponad 200l naczynie zgadza się ? Też nie wiem jak określić pojemność instalacji mam 12 grzejników płytowych przeważnie 1200x600. Czyli wszyscy się zgadzają, że nie ma przeciwwskazań żeby dołożyć drugie naczynie i nie musi być tej samej wielkości? 

Screenshot_2023-06-13-06-33-26-542_com.android.chrome.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna laczyc i nie musza byc jednakowe. Wazne sa ustawienia.

Tam powyzej naddatek 0,2bar i ubytki 0,1% bo otrzymales ponad 350l naczynie.

Zreszta dla instalacji o poczatkowym cisnieniu 0,9bar, 1300l i zaworze bezp. 2bar to te 200l naczynia to nie bedzie na wyrost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozesz jesli ma bezposrednie polaczenie z kotlem. Tylko wtedy bedzie inna nastawa wstepna powietrza wewnatrz (pomniejszona o roznice wysokosci).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ wcześniej był otwarty jednak hydraulik tłumaczył że skoro do zbiornika idzie rura jedynie z pionu to jak pompa przestanie tłoczyć zamknie się zawór trójdrożny to stworzy się na dole układ zamknięty co dla mnie nie jest do końca zrozumiałe bo przecież powrót nigdy nie zostanie zamknięty o ile nie zakręcę obu grzejników z tego pionu a i na ten wypadek jest przecież zawór zabezpieczający przy kotle. Chyga że ja tu czegoś nie rozumiem i wodzie będzie różnica czy trafi na górę do zbiornika przelewowego oddzielna rura czy pionem z bufora. Zamknęli i dali te 80l. Jakie waszym zdaniem teraz jest najlepsze rozwiązanie i jakich nastaw użyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałeś na naczynie przelewowe na pionie grzejnym, to obecnie możesz dać tam naczynie przeponowe , pod warunkiem że na drodze kocioł - bufor - naczynie nie ma żadnej armatury, zaw 3-D, pomp czy zaw zwrotnych.

Jakby było stare naczynie na osobnym pionie wprost z kotła , to wtedy można, a tak to nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.