Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła, solary i bojler


Mirekkss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie odnośnie takiej instalacji, więc od początku. 

Mam założone solary i bojler 300l z dwoma wężownicami, pod dolną mam wpięte solary a pod górną miałem wpięty piec co. 

W grudniu założyłem pompę ciepła. Piec został wyrzucony. Majster nie podłączył pc do wężownicy  górnej bo mówił że jest za mała i włożył mi grzałkę w bojler i wodę grzeję grzałka.

Po sprawdzeniu miernikiem wychodziło że grzałka na dobę zużywa około 25 kWh.

Co mogę zrobić z tym zrobić?

Czy da się dołożyć drugi bojler i jakoś je razem połączyć aby ta wężownica była większa?

Co możecie mi doradzić?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dobrym rozwiązaniem jest dołożenie drugiego bojlera podobnej wielkości i wysokości. Jeden podłączamy do jednego źródła ciepła drugi do drugiego - tu solar i pc.

Każdy bojler pionowy ma dwa wyjścia wody użytkowej + trzeci recyrkulacja. Bojlery łączymy ze sobą tymi wyjściami. Dolot z dolotem, recyrkulacja z recyrkulacją , wylot z wylotem.

Gdy podgrzejemy wodę w jednym a w drugim jest zimna nastąpi samoczynna wymiana / recyrkulacja wody pomiędzy bojlerami.

Istotne dla sprawności odbioru ciepła jest aby wężownica była na dole bojlera (w chłodniejszej wodzie) oraz miała odpowiednio dużą powierzchnie. Dolna wężownica spełnia takie warunki. Druga górna wężownica jest zwykle połowę mniejsza od dolnej oraz znajduję się w połowie wysokości bojlera co oznacza że grzeje tylko połowę bojlera.

Sam eksploatuję taki układ : dwa bojlery z pojedynczą wężownicą . Jeden podłączony do solara drugi do pieca CO. Średnica rurek łączących oba bojlery to 1 cal (dolot/wylot) 3/4 cala (recyrkulacja). Bojlery wysokości 160cm i 175cm. Bardzo sprawnie wymieniają grawitacyjnie wodę użytkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Hej, chciałbym zbudować taki układ solarny dla potrzeb 7 osób. Mam 300 litrowy zbiornik z 1 wężownicą do kotła CO obecnie ma grzałkę 3kW na lato.

Dostawić 2 zbiornik tej samej wielkości czy mogę mniejszy ? jak duża powinna być instalacja solarna aby te pół roku miec spokój?

Czy może się nie opłaca i poprostu dołożyć 1,5 kW paneli ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.