Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ekonomiczne grzanie CWU


Marcin-zac

Rekomendowane odpowiedzi

Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad ekonomicznym ustawieniem podgrzewania wody CWU. Wodę w zasobniku 125l podgrzewam kotłem Termet Ecodondens Silver. Steruje tym sterownik Termetu ST-2801. Dodatkowo podłączoną mam cyrkulację wody ciepłej za pomocą dodatkowej pompki oraz programatora czasowego.

Czy moglibyście podzielić się ze mną swoim doświadczeniem jak najlepiej ustawić powyższy zestaw by było ekonomicznie ale i komfortowo zarazem?

Gorąca woda potrzebna jest w godzinach 6-10 oraz 16-24 ( godziny przebywania domowników).


Biorę pod uwagę ustawienia:

1. Na sterowniku ustawiam gorącą  wodę 45C w godzinach 6-10 oraz 16-24. W pozostałych godzinach ECO na 35C. Pompka cyrkulacji chodzi cały czas tylko w godzinach gorącej wody.

2. Ustawiam gorącą  wodę 45C w godzinach 6-10 oraz 16-24. W pozostałych godzinach woda nie grzeje się. Pompka cyrkulacji chodzi cały czas tylko w godzinach gorącej wody.

Gdzieś na forum czytałem, że bardziej ekonomicznie jest ustawić pompkę by załączała się co 15 min na 2 minuty pracy. Czy to prawda, że pompka najbardziej wychładza zasobnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyłącz cyrkulację na kilka dni i się przekonaj.
Ja z tego dobrodziejstwa nie korzystam. Z ekonomicznego punktu widzenia to cyrkulacja jest nieporozumieniem.
Gdy grzałek bojler tylko kotłem na groszek to każde jego naładowanie pożerało ok 2kg groszku. Przy włączonej cyrkulacji jak u Ciebie ładowany był 5razy dziennie. Natomiast jak wyłączyłem ilość cykli spadła do 2. Z rana po porannej toalecie i wieczorem zaraz po kąpieli.
Taniej jest spuścić wiadro wody w oczekiwaniu na ciepłą wodę niż mieć włączoną cyrkulację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to zrealizować automatyką. Cyrkulacją włącza się po wejściu do pomieszczenia i wyłącza po wyjściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko można. Taniej wychodzi zakup prostego sterownika do cwu inseltom który włącza cyrkulacje dopiero gdy zostanie wykryty pobór wody. Miałem ten sterownik gdzy grzaniu bojlera groszkiem. Przy aktualnych cenach i z racji iż teraz głównie prądu używam zrezygnowałem całkowicie z takiego dobrodziejstwa jak cyrkulacja CWU.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponad 200zł za takie g...?! Inaczej postrzegam taniość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zakupie i założeniu ilość cykli ładowania bojlera z 5 spadła do okolic 3. A jek cały dzień nie było poboru wody to do 1 cyklu przez straty postojowe. U mnie po niecałym roku się zwrócił koszt zakupu. Jak potrzebujesz ciepłą wodę zaraz to warto kupić. Wystarczy odkręcić na chwilę odczekać kilka sekund i woda ciepła już była.
Trzy lata temu za najbogatszą wersję dałem 196zl. Jak widać inflacja robi swoje.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mogę zrealizować za ćwiartkę tej ceny wemosem z przekaźnikiem i czujką ruchu, więc nie potrzebuję takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz już czujki ruchu to wyjdzie taniej, ale staty przez nie używaną cyrkulację pozostaną. Gdy ktoś się krząta po domu nie znaczy że chce używać ciepłej wody. Chyba że masz na myśli czujniki z łazienek i ewentualnie kuchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.