Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawory zwrotne w instalacji


Rafał78

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie, czy w przypadku tego schematu (tutaj akurat wykorzystałem u taty sprzęgło od kolegi z forum @tomekb ) nie należałoby wstawić zawór zwrotny we wskazanym miejscu. Zabezpieczyłoby to wyciąganie wody ze sprzęgła z górnego wlotu wówczas, gdy temp. powrotu jest poniżej 55 i zawór ATV pobiera na obieg kotłowy gorącą wodę z zasilania. 

 

 

image.png

Edytowane przez Rafał78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiesz @sambor nic nie chcę tworzyć, w mojej instalacji też w tym miejscu Nie mam zaworu zwrotnego, jednak obecnie przy wykonywaniu u taty, naszły mi takie wątpliwości, dlatego zapytałem na forum.

Teraz mam jasność. Dziękuję, że rozwijałeś moje wątpliwości🙂

Mam jeszcze inne 2 pytania.

1. U taty na powrocie ze sprzęgła zastosowałem pompę grundfos jak na zdjęciu kolegi @tomekb. Oczywiście przed nią filtr skośny za nią zawór zwrotny. Pojawił się pewien dziwny metaliczny dźwięk i tak najprawdopodobniej jest to właśnie ten hałasujący zawór zwrotny. Czy zdarzyło wam się coś takiego, taki metaliczny odgłos. Według mnie nie pochodzi to z pompy grundfos tylko właśnie z tego zaworu zwrotnego.

2. Jak wyżej pisałem na ochronę powrotu ze sprzęgła zastosowałem pompę grundfos. Oczywiście u ojca jest instalacja stalowa, oczywiście przy kotle obecnie zrobiłem w miedzi. Zaobserwowałem taką sytuację w instalacji ojca, że gdy uruchomi się pompa CO temperatura powrotu jest niższa. W mojej instalacji ten zawór ATV zabezpiecza mi powrót na minimum 55 stopni. U taty, pomimo tego że jest ten sam schemat zastosowany jest zawór ATV, to właśnie ta temperatura powrotu jest niższa od 55 stopni, oczywiście później się podwyższa. Do czego zmierzam, porównując z moją i ojca instalację, u mnie temperatura powrotu jest bardzo stabilna. Zastanawiam się czy może zwiększyć moc tej pompy do ładowania sprzęgła. Nie miałem nigdy do czynienia z tą pompą grundfos, polećcie na jakim parametrze ją ustawić. 

 

Edytowane przez Rafał78
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1 To wina zaw zwrotnego i za słabo pracującej pompy, warto ją trochę podkręcić lub zmienić nastawy- to trzeba dobrać doświadczalnie na danej instalacji.

ad2 częściowo patrz 1, a ponadto zawory termostatyczne mają swoje tolerancje otwierania, więc nic nie poradzisz na takie drobiazgi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Które ustawienia pompy są najwłaściwsze dla pompy kotłowej: charakterystyka proporcjonalna, stałej różnicy ciśnień, czy stałoobrotowa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, dzięki za doradzenie, będę próbował🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.