shatex Opublikowano 17 Grudnia 2009 #1 Opublikowano 17 Grudnia 2009 Witam, mam mały problem z rozdzielaczami. Mianowice gdy są zimne (c.o. nie pracuje) wycieka z nich woda na połączeniu z pexem i to praktycznie przy każdym odejściu. Jak jest gorąca woda jest ok. Można to jakoś doszczelnić ? Zastanawiam się nad nowymi rozdzielaczami i tu jest moja prośba o wskazania jakichś z którymi nie było by problemu. W obecnych pex połączony jest z rozdzielaczem "nakrętką" - nie wiem jak to lepiej opisać. Może są rozdzielacze które maja inny, lepszy sposób połączenia z rurkami ? Będę wdzięczny za wskazanie konkretnych rozdzielaczy. Pozdrawiam Cytuj
tomekb Opublikowano 17 Grudnia 2009 #2 Opublikowano 17 Grudnia 2009 Witam , trudno coś powiedzieć ,ale prawdopodobnie masz źle dobrane złączki do rury napewno są od różnych producentów lub masz jakąś chińską rurę która niewytrzymała wyższej temperatury i popłyneło tworzywo , zaczął bym jednak od dokręcenia nakrętek na złaczkach tam jest w środku taki pierścień przecięty który powinien się bardziej zagnieść , napewno rozdzielaczy nie trzeba wymieniać co najwyżej nowe złączki . daj też może jakieś zdjęcie to może coś więcej się dowiemy.pozdrawiam Cytuj
LordFalcon Opublikowano 17 Grudnia 2009 #3 Opublikowano 17 Grudnia 2009 A może to nie ciecze z pexa tylko z połączenia rozdzielacz - złączka? Czy rurki pex są "dopchnięte" dobrze na króćcach? Tak są 2 oringi w środku... Cytuj
shatex Opublikowano 17 Grudnia 2009 Autor #4 Opublikowano 17 Grudnia 2009 Witam, zdjęcie poniżej na tym zdjęciu akurat nie widać żeby lało (choć są widoczne ślady gdzie lało) bo instalacja ciepła ale może wniesie coś do sprawy Cytuj
mezik0 Opublikowano 17 Grudnia 2009 #5 Opublikowano 17 Grudnia 2009 Witam,zdjęcie poniżej na tym zdjęciu akurat nie widać żeby lało (choć są widoczne ślady gdzie lało) bo instalacja ciepła ale może wniesie coś do sprawy Cytuj
mezik0 Opublikowano 17 Grudnia 2009 #6 Opublikowano 17 Grudnia 2009 niewiem na co łączył ci krócice do rozdzielacza teflon czy len jeżeli teflon to szajs, częściowo widać że leje z Pexa weź sobie dwa klucze i dokręć tylko jednym zakątruj jeżeli to nie pomoże trzeba rozebrać rura musi być wy kalibrowana by pasowała do ringów jakie tam się znajdują, bo tego może też być wina złączki najlepiej z dwoma oringami. Cytuj
LordFalcon Opublikowano 17 Grudnia 2009 #7 Opublikowano 17 Grudnia 2009 na tym zdjęciu akurat nie widać żeby lało (choć są widoczne ślady gdzie lało) bo instalacja ciepła ale może wniesie coś do sprawy Po co odpowietrzniki na końcu rozdzielaczy? Przecież powietrze ewentualne zanim do nich dotrze to zdąży do rurek wlecieć :D :) Jak masz złączki wkręcane na pakułach to jak poluzujesz "nakrętkę" na pexie to możesz je dociągnąć do rozdzielacza... natomiast same pexy do złączek podokręcaj mocniej nakrętkami... Cytuj
LordFalcon Opublikowano 17 Grudnia 2009 #8 Opublikowano 17 Grudnia 2009 trzeba rozebrać rura musi być wy kalibrowana by pasowała do ringów jakie tam się znajdują, bo tego może też być wina złączki najlepiej z dwoma oringami. Ja wszystkie pexy w domu (16 i 20) kalibrowałem ołówkiem stolarskim :) Chodziło tylko o to, żeby zrobić kołnierz na wstępie, żeby nie uszkodzić oringów. Tylko jedna złączka ciekła... bo nie dokręciłem pierścionka :D Cytuj
tomekb Opublikowano 17 Grudnia 2009 #9 Opublikowano 17 Grudnia 2009 Witam , no to rurę masz pożądną Comapa to możesz byc spokojny że to nie rura natomiast rozdzielacz Gorgiel stalowy pomalowany złotą farbą ale polski , złaczki na bank china podaj meila to ci podeślę jedną na próbę jak ci się sprawdzi to sobie kupisz resztę pozdrawiam . Cytuj
shatex Opublikowano 18 Grudnia 2009 Autor #10 Opublikowano 18 Grudnia 2009 Po co odpowietrzniki na końcu rozdzielaczy?Przecież powietrze ewentualne zanim do nich dotrze to zdąży do rurek wlecieć :) :) Jak masz złączki wkręcane na pakułach to jak poluzujesz "nakrętkę" na pexie to możesz je dociągnąć do rozdzielacza... natomiast same pexy do złączek podokręcaj mocniej nakrętkami... Rozumiem że rozdzielacze są założone odwrotnie, zarówno zasilanie jak i powrót ? Tzn wlot wody do rozdzielacza na zasilaniu i wylot na powrocie powinny być od strony odpowietrznika ? Powinienem je odwrócić ? P.S. To nie pierwsza usterka, niestety gość co robił mi instalacje nie odbiera telefonów. Chyba trzeba do niego jechać osobiście do domu bo na szczęście wiem gdzie mieszka...... Cytuj
LordFalcon Opublikowano 18 Grudnia 2009 #11 Opublikowano 18 Grudnia 2009 Rozumiem że rozdzielacze są założone odwrotnie, zarówno zasilanie jak i powrót ? Tzn wlot wody do rozdzielacza na zasilaniu i wylot na powrocie powinny być od strony odpowietrznika ? Powinienem je odwrócić ? To nawet nie to, chodzi o to, że nie widziałem jeszcze rozdzielaczy założonych rurkami do góry. Zawsze rurki wychodziły w dół i dopiero potem łukami zakręcały w górę, wtedy odpowietrznik wyłapuje większość powietrza ewentualnego... ale poczekajmy co powiedzą nasi forumowi spece instalatorzy :) Cytuj
pablo40 Opublikowano 19 Grudnia 2009 #12 Opublikowano 19 Grudnia 2009 niewiem na co łączył ci krócice do rozdzielacza teflon czy len jeżeli teflon to szajs, częściowo widać że leje z Pexa weź sobie dwa klucze i dokręć tylko jednym zakątruj jeżeli to nie pomoże trzeba rozebrać rura musi być wy kalibrowana by pasowała do ringów jakie tam się znajdują, bo tego może też być wina złączki najlepiej z dwoma oringami. Na zdjęciu widać, że na len. Teflon bije na łeb konopie lniane, trzeba tylko umieć go używać :) Do dokręcenia użyj kluczy 22 na sześciobok przy rozdzielaczu, a na nakrętkę 24. Klucz 22 trzymaj nieruchomo, 24 dokręć odrobinkę. Jeśli nic to nie pomoże, bierz za łeb fachowca niech poprawia. Co jest zasilane z tego rozdzielacza? Te złączki nazywają się Westol ZBK 16x1/2" z gwintem zewnętrznym. Cytuj
tomekb Opublikowano 19 Grudnia 2009 #13 Opublikowano 19 Grudnia 2009 Witam i czasami mają zbyt długie nakrętki i nie da się ich dokręcic Cytuj
shatex Opublikowano 19 Grudnia 2009 Autor #14 Opublikowano 19 Grudnia 2009 Witam, dokręcanie nic nie dało. Pozostaje jedynie wymiana złączek. Dzięki za porady Cytuj
mezik0 Opublikowano 19 Grudnia 2009 #15 Opublikowano 19 Grudnia 2009 ściągnij choć jedną rurkę zobacz czy oring nie został uszkodzony ,bo coś mi się nie chce wieżyc,jak wkładane rury bez kalibrowania to na bank masz uszkodzone oringi Cytuj
piotrkonieczny83 Opublikowano 20 Grudnia 2009 #16 Opublikowano 20 Grudnia 2009 proponuje sprawdzić oringi.. Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.