Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat instalacji co i cwu kotła pelletowego


labrok
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów, jestem na etapie ukończenia domu o powierzchni 130m2, instalacja co oraz cwu jest już rozprowadzona po budynku tz. ogrzewanie grzejnikowe, podłogowe i cwu, piec jest 12 kw kostrzewy Twin Bio brakuje tylko całego osprzętu aby to spiąć w całość w kotłowni.

Mam teraz dylemat bo jest kilka rozwiązań ale osobiście myśle aby to rozwiązać na zaworach 3 drogowych z siłownikami (grzejniki i podłogówka) rozprowadzoną poprzez sprzęgło hydraulicze oraz wykonać ochronę powrotu kotła, tylko teraz jeszcze nie wiem za bardzo gdzie najlepiej wpiąć się bojlerem cwu czy przed sprzęgłem od strony kotła czy za ? A może ktoś ma inny pomysł, rozwiązanie?

Jeśli to możliwe to prosiłbym o schemat takowej intalacji co i cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprzęgło to tylko tak jak na schemacie.

schemat pellet.png

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za pomoc mam jeszcze pare pytań:

- czy zawór zwrotny w cwu nie powinien być na powrocie? Mam bardzo podobny schemat i jest na powrocie...

- pompa na ochronie powrotu 25/40 czy jednak mocniejsza np 25/60

- jakiej firmy polecił byś sprzęgło Afrizo, Terwat czy Elterm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór lepiej na zasilaniu gdyż ciepła woda z bojlera będzie grzała wodę CO (bojler staje się wtedy kotłem 🙂 ) Pompa na powrocie musi mieć większy przepływ wody od sumy przepływów za sprzęgłem. Tu lepiej niech wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie.  Co do sprzęgła to ja bym patrzył by było z nierdzewki niż z jakiej jest firmy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, buska3 napisał(a):

gdyż ciepła woda z bojlera będzie grzała wodę CO (bojler staje się wtedy kotłem 🙂

Czy będzie na zasilaniu czy na powrocie to nie ma znaczenia!

59 minut temu, buska3 napisał(a):

Pompa na powrocie musi mieć większy przepływ wody od sumy przepływów za sprzęgłem. Tu lepiej niech wypowiedzą się mądrzejsi ode mnie. 

Ponoć na forum wszyscy są mądrzy ,  potwierdzę, że powinna mieć większy przepływ o jakieś 10%, ale wysokość podnoszenia pompy może być taka sama, lub nawet mniejsza.

 

Godzinę temu, buska3 napisał(a):

Co do sprzęgła to ja bym patrzył by było z nierdzewki niż z jakiej jest firmy. 

Materiał nie znaczenia, ma znaczenie moc ( przepływ) i króćce, w praktyce ważna jest jeszcze izolacja cieplna sprzęgła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2023 o 13:54, sambor napisał(a):

Czy będzie na zasilaniu czy na powrocie to nie ma znaczenia!

Ponoć na forum wszyscy są mądrzy ,  potwierdzę, że powinna mieć większy przepływ o jakieś 10%, ale wysokość podnoszenia pompy może być taka sama, lub nawet mniejsza.

 

Materiał nie znaczenia, ma znaczenie moc ( przepływ) i króćce, w praktyce ważna jest jeszcze izolacja cieplna sprzęgła

A co w przypadku gdy u mnie króćce z pieca mają rozmiar 1,1/2" a sprzęgło np Afrizo 70kw ma odejścia 1" a Elterm 40kw tak samo dopiero przy 100kw ma 1,1/2" to samo dotyczy zaworu termostatycznego do ochrony powrotu.....

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na powyższym schemacie całej instalacji co i cwu9011020_BTA_110_AP_budowa_AFRISO.thumb.webp.c4e3cb8e7c8c6b110d9248b27d461c5d.webp zawór zwrotny ochrony podwrotu jest umiejscowiony zScreenshot_2023-03-19-22-41-212.thumb.png.f9f38d88e6e1d2211cf21834ee295f9c.pnga pompą natomiast zauważyłem że w gotowych zestawach ochrony powrotu np. Afrizo zawór zwrotny jest przed pompą i zaworem termostatycznym a w przypadku Terwatu tuż przy sprzęgle na zasilaniu ???

ochrony powrotu terwat-1200x1200.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zwrotny ma być za zaworem 3-D a nie przed nim.

Jakbyś chciał dać przed zaworem mieszającym to musiały by być 2 zawory zwrotne, na obu zasilaniach tego zaw 3-D,

Dlatego najlepiej dać 1 ZZ za pompą w kierunku kotła!

Nie wiem kolego czego ty szukasz miodu w 4 literach.

Zrób jak ci podano i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.