Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4d Vs 3d


jaras002

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie czytam i czytam to forum od dobrych kilku miesięcy jestem na etapie projektowania instalacji co.cwu. Na temat zaworu 4D można wyczytać bardzo dużo ale czy nie lepiej wykorzystać zawór 3D chyba będzie prościej i mniej kombinowania

Na czym polega różnica pomiędzy tymi zaworami może mi to ktoś rozjaśnić ewentualnie podać za i przeciw.

z góry dzięki za wszelkie info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czterodrożny realizuje funkcje regulacji temperatury na instalację i powrót do kotła. Ale ma to pewna wadę, regulowanie jednego parametru ma wpływ na drugi.

Przy realizacji w/w celów tj. regulacji temperatury zasilania c.o. oraz powrotu do kotła ale niezależnie czyli zawór trójdrożny realizuje utrzymywanie temperatury zasilania c.o., a niezależny układ podmieszania kotłowego dba o temperaturę powrotu. Obydwa układy działają niezależnie i pewnie utrzymują zadane parametry. Ma to swój minus w postaci trochę bardziej rozbudowanego układu.

Opisywałem to niejednokrotnie na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego wynika żeby zabezpieczyć powrót do kotła to będzie trzeba zainstalować zawór 4d.

Istalacja za jakis miesiac bedzie roboina wiec jeszcze roche czasu jet na znalezienie korzystnych rozwiazan

mam pytanie czy jeżeli instalacja nie będzie działać grawitacyjnie czyli tylko pompka to muszę tez wstawić zawór zwroty (bańkę)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no dobra czyli najlepiej będzie tak zawór 4d, za zaworem pompa zasilająca c.o.

zawór 4d podłączony tak aby chodził mały obieg na grawitacji

przed zaworem 4d podłączenie cwu. no i oczywiście bezpośrednie wyjście do zbiorniczka wyrównawczego.

czy na nitce zasilającej cwu wstawić zawór zwrotny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Guitar

Niestety, bez pompy się nie uda.

 

Jeżeli kocioł ma dwa krućce zasilania i powrotu czy nie da się zrobić obiego kotłowego grawitacyjnie wykorzystując 2 z nich tylko i wyłacznie dla tego obiegu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego proponowałbym rozwiązanie z zaworem trójdrożnym i układem podmieszania powrotu. Jest niezawodny.

 

post-4692-1260434183_thumb.jpg

 

Witam szanownych kolegów

 

Quitar, czy mogę prosić o kilka słów opisu sterowania pomp w obu obiegach oraz co byś proponował za zawory 2 i 7 ( mogą to być termostatyczne ? )

 

I mam też pytanie

 

Czy jest sens stosowanie takiego układu gdy na grzejnikach będą zawory termostatyczne ?

Mówię tylko o pokojach, w łazience, przedpokoju bez zaworów termostatycznych na grzejnikach.

 

Wtedy wg mnie nie ma sensu taki schemat. Prawda ? Bo wtedy chyba nie ma potrzeby regulacji temp wody w instalacji.

 

Pozdrawiam

darek sin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie można wykonać dwojako

1. Sterownik włącza i wyłącza pompę w zależności od temperatury ustawionej

2. Pompa chodzi cały czas (tak jest u mnie) i poprzez zawór regulacyjny cały czas utrzymuje się różnica temperatur (zasilanie - powrót) na poziomie 10 - 15 st. C.

Zawór mógłby być termostatyczny tylko czy będzie w zakresie do 80 - 90 st. C

Na obieg kotłowy niewskazany, ze względu na możliwy brak przepływu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.