Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bojler vs podgrzewacz przeplywowy


PrzeMal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Bede zmienial na PC ogrzewanie. Mam watpliwosci co do montowania bojkera na cwu. Od lat wkurza mnie fakt ze w domu jest jedna osoba a piec grzeje 200L wody tylko po to by byla. Poniewaz bede teraz modernicowal CO, zalozylem ze bardziej ekonomiczne powinno byc zastosowanie zamiast bojlera pogrzewacza przeplywowego o mocy 18-21 kW W domu dwie dorosle osoby, jeden zlewozmywak w kuchni, dwie umywalki w lazience i prysznic. Nie mamy wanny. Zdaje sobie sprawe, ze jak bedzie zanik napiecia to cieplej wody nir bedzie. Bardzoej jednak mi chodzi o to, ze wkurza mnie zbiornik CWU ale... Mam wątpliwosci co do oszczednosci energi elektrycznej. Czy to bedzie oplacalne by zrezygnowac z bojlera? Moze ktos ten temat przerabial i ma jakies doswiadczenia, ktorym by sie podzielił?

Wybralem pogdrzewacze Stiebel. Cenowo super bo od 1000-1500zl bojler pod PC to koszt od 3000 tys w zwyż...

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że skoro masz PC to taniej wody nie zagrzejesz. Jedyne co możesz zrobić by ograniczyć te koszty to ocieplić boiler dodatkowym ociepleniem min 5cm, a najlepiej 10cm.
U siebie wodę użytkową ogrzewam grzałka. Przed ociepleniem 5cm średnia dobowa to ok 7-8kwh. Aktualnie to 5-5.5kwh. Sądzę że jakbym dał 10cm zamiast 5 miałbym jeszcze mniejsze straty postojowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, PrzeMal napisał(a):

Wybralem pogdrzewacze Stiebel

A brałeś pod uwagę temperaturę wody zasilającej ? Stiebel ma 35*. Spójrz na Kospel PPE3. Cena o wiele niższa, a zakres temperatur bez porównania. W zimie jak będzie pracować PC, to może wstępnie zagrzać tą wodę, nawet do 42*. Wtedy nie uruchomi się podgrzewacz, a woda będzie podgrzana o wiele taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, wacio1967 napisał(a):

A brałeś pod uwagę temperaturę wody zasilającej ? Stiebel ma 35*. Spójrz na Kospel PPE3. Cena o wiele niższa, a zakres temperatur bez porównania. W zimie jak będzie pracować PC, to może wstępnie zagrzać tą wodę, nawet do 42*. Wtedy nie uruchomi się podgrzewacz, a woda będzie podgrzana o wiele taniej.

Mozesz rozwinąc temat. Dopiero zapoznaje sie z tym tematem i nie bardzo lapie jak ma wstepnie PC ogrzac wode do CWU

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każde urządzenie wytwarzające energię cieplną na potrzeby CO można wyposażyć w wymiennik ciepła. W ten sposób można wstępnie podgrzać CWU w sezonie grzewczym i zaoszczędzić trochę na zużyciu energii w przepływowym ogrzewaczu wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moim zdaniem jest to bezsensu, by tworzyć rozłam w instalacju. Dodatkowa pompa, zawory, wymiennik i za chwile jest koszt zasobnika cwu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.