Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przymierzam się do wymiany starego bojlera 150L. I tu odwieczne pytanie co lepsze bojler czy przepływówka? Wielokrotnie już spotkałem się z tym pytaniem wśród znajomych a teraz mnie to dopadło. Czy ktoś z szanownych forowiczów/cztelników ma wiedzę w tym temacie? Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jedna wada "przepływówki" to ta że nie możesz grzać wody w taniej taryfie. Druga musisz mieć co najmniej 20 kW mocy na przyłączu. Trzecia potrzeba kilku urządzeń 12 kW pokój kąpielowy, 4 kW kuchnia, 3 kW inne umywalki np garaż, kibelek i co tam masz. Wszystko inne to już same zalety.

pozdrawiam Hermogenes 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To jeszcze zależy dla ilu osób jednocześnie ma to służyć, jak rozległa jest instalacja ( dom) i jakiego komfortu się oczekuje...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Zaletą tego rozwiązania jest fakt że instalacja nie wymaga ciągnięcia rur do ciepłej wody po domu tylko kable elektryczne. Ilość ludzi jest bez znaczenia więc to jest tez zaletą. 

pozdrawiam  Hermogenes

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A to zależy jak zechcemy to zrobić albo ile mamy na to kasy. No i jeszcze jak wygląda sprawa z dostawami prądu. Bo jak miesce z częstymi przerwami w dostawach to nawet mały bojler będzie lepszy niż 5 podgrzewaczy...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dochodzi jeszcze temat "twardości wody" i problemów z osadami wodorowęglanów i węglanów wapnia oraz magnezu. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie

• Podobna zawartość

• Przez swid3r
      Witam szanowne grono forumowiczów,
      W tej chwili mam zainstalowany bojler wiszący Galmet Kombi Neptun (wersja 1) 140l z grzałką elektryczną. Nie jest to produkt z górnej półki, aczkolwiek działa bez zastrzeżeń 6 rok.
      Czy jest sens zmiany tego zasobnika na coś lepszego? Np. biawar quattro owe 150.7 lub coś w tym przedziale cenowym (około 3 000zł).
      Informacje dodatkowe: Zasobnik musi być wiszący. 5 osób. Koniecznie z grzałka i wężownicą. W okresie zimowym ładowany jest kotłem hef 14kw
    • Przez Radosso
      Dzień dobry
      Sytuacja jest taka, że muszę zwiększyć ilość ciepłej wody ponieważ moja terma 150L nie daje rady. Woda z termy idzie do dwóch kabin prysznicowych, umywalki i zlewozmywaku.
      Mam taki pomysł, by jedną z kabin odłączyć od tego systemu i grzać w niej wodę przepływowym ogrzewaczem 5KW. 
      Mógłbym też wymienić bojer na stojący o pojemności np 600L ale raz że będzie drożej go kupić a dwa, że nie mam pewności czy tyle wody wystarczy.

Bardzo proszę o pomoc bo nie znam się za bardzo, a zrobić potrzebuje :)

PS
      Nie ma możliwości grzać wody inaczej, ogrzewanie jest węglowe na piecu z podajnikiem - jedno funkcyjnym.
    • Przez Rebeliar
      Cześć,
      piszę do Was z pewnym problemem, o którym nie ma żadnej informacji ani na tym forum, ani - mam wrażenie - w całym internecie. Otóż dwa tygodnie temu wprowadziliśmy się do domu. Problemem jest podejrzanie wysokie zużycie wody. W ciągu tygodnia zużywamy 2,2 m3. Mieszkamy we dwójkę (2 dorosłe osoby). Z moich obliczeń wynika, że w takim tempie będziemy zużywać około 10 m3 miesięcznie, a to - jak orientowałam się w wielu źródłach - zazwyczaj zużycie dla 3-4 osobowej rodziny. Może i nie są to jakieś dramatyczne ilości i odchylenia od normy (choć wydaje mi się że oszczędnie korzystamy z wody), ale zauważyłam kilka dziwnych prawidłowości. Otóż w pierwszym tygodniu po wprowadzeniu się tutaj nie mieliśmy pralki, a zużycie wody było właściwie identyczne jak w drugim tygodniu, kiedy już ją zamontowaliśmy i zrobiliśmy kilka prań pod rząd. Dziwne, że z kilkukrotnym praniem zużycie wody jest identyczne jak bez prania w ogóle.
      Kolejna prawidłowość to coś w czym mam nadzieję będziecie mogli mi pomóc i to w niej upatruję źródła problemów. Otóż wodę ogrzewa nam bojler elektryczny. Ma on pojemność 160 l, a więc zdecydowanie za dużą jak na dwie osoby - tak myślę. Zauważyłam, że bardzo często w domu pojawia się dźwięk napuszczania wody, nawet gdy z wody nikt nie korzystał przez kilka godzin - domyślam się że do tego bojlera właśnie. Czytałam, że bojlery są wyposażone w czujnik ciśnienia i wypuszczają wodę aby je wyregulować. Czy myślicie, że to może być przyczyną tak dużego zużycia wody, że ten bojler wypuszcza nadmiar wody i stąd się to bierze? Jest jakiś sposób aby to zmienić? Myślicie, że zmniejszenie temperatury na termostacie mogłoby pomóc? Niestety nie potrafię sprawdzić jaka jest ustawiona teraz, ale podejrzewam że bardzo wysoka, bo wodą z kranu można się poparzyć. 
      Będę bardzo wdzięczna za porady i pomoc.
      Pozdrawiam,
      Paulina
    • Przez teres
      Witam,

potrzebuję przerobić połączenie bojlera elektrycznego i kotła 2F. Aktualnie jest sytuacja przedstawiona na samej górze załącznika (kocioł 2F i zasobnik są osobno, albo jeden ma otwarte zawory od ciepłej wody albo drugi). Niestety pojawia się problem, gdy skończy się woda w bojlerze, bo kocioł niezbyt chętnie sobie radzi z ogrzewaniem wody na bieżąco. Pomyślałem, że dobrym rozwiązaniem byłoby albo:
      a) podłączenie bojlera jako źródła zimnej wody do kotła 2F, a następnie na wyjściu CWU z kotła dać termostatyczny zawór mieszający
      B) dodać termostatyczny zawór mieszający pomiędzy kocioł a bojler, dzięki czemu do kotła będzie trafiała woda o temp. np. 45'C.
      Dla zwiększenia czytelności usunąłem podłączenia kotła do ZW i bojlera do CWU (ale będą).

Które rozwiązanie byłoby lepsze?

Pozdrawiam,
      Tomek
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.