Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 4-drogowy


zub

Rekomendowane odpowiedzi

witam.

jestem nowym forumowiczem i potrzebuje pomocy mam piec Logica II instalacja nowa miedz zamontowany jest zawor 4 drogowy Honeywell v5442a 1" wyjscie z pieca 1 1/2" rury do zaworu 1" temp. na piecu zadane 65 st. wacha sie nawet do 75 st. zawor nastawiony recznie na pozycje 5. temp na grzejniki okolo 40 st. powrot z grzejnikow do zaworu w granicach 35 st. z zaworu do pieca tez 35 st. wydaje mi sie ze temp powrotu jest za niska, jaka moze byc przczyna ze temp powrotu do pieca jest tak niska. gdy wylacze pompe (pompa 25-60 za zaworem) uklad dziala grawitacyjnie i temp na powrocie rosnie. z gory dziekuje za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

jestem nowym forumowiczem i potrzebuje pomocy mam piec Logica II instalacja nowa miedz zamontowany jest zawor 4 drogowy Honeywell v5442a 1" wyjscie z pieca 1 1/2" rury do zaworu 1" temp. na piecu zadane 65 st. wacha sie nawet do 75 st. zawor nastawiony recznie na pozycje 5. temp na grzejniki okolo 40 st. powrot z grzejnikow do zaworu w granicach 35 st. z zaworu do pieca tez 35 st. wydaje mi sie ze temp powrotu jest za niska, jaka moze byc przczyna ze temp powrotu do pieca jest tak niska. gdy wylacze pompe (pompa 25-60 za zaworem) uklad dziala grawitacyjnie i temp na powrocie rosnie. z gory dziekuje za pomoc

 

 

szczerze mówiąc to temperatura na zasilaniu popwinna być wyższa niż powrotu, chcąc uzyzkać max.efekt grzewczy, to musisz zasilanie mieć otwarte na maxa, a powrót przydŁawiony w 30% . Jeżeli wyślesz na grzejniki wodę o temperaturze 62-65 stopni to jest ekonomiczna temper. to na powrocie będzie wŁaśnie w granicach 38-42 stopnie, czyli w twoim mieszkaniu jest temperatura około-23 stopnie to dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś kolejną osobą z tym problemem , oto kilka uwag które mogą polepszyć istniejącą sytuację:

zawór ponad wyjściem gorącej wody z pieca, jeśli możliwe to jak najbliżej pieca, im grubsze rury piec zawór i zawór powrót tym lepiej , zawór 5/4 na pewno będzie lepszy niż 1''. Jeśli wyłączasz pompę zmniejszasz odbiór ciepła więc pewnie woda krótszą drogą wróci do pieca niż przy pracy pompy, u niektórych poprawia się przy załączeniu obiegu CWU który wymusza podmieszanie na krótkim obiegu kocioł zawór kocioł. U mnie rozkład kocioł ok60-70, CO ok 36 , powrót do kotła 50-60, powrót z CO brak danych,zawór otwarty na 30%.Zawór 1,5 cala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjecie wstawie jutro

 

szczerze mówiąc to temperatura na zasilaniu popwinna być wyższa niż powrotu, chcąc uzyzkać max.efekt grzewczy, to musisz zasilanie mieć otwarte na maxa, a powrót przydŁawiony w 30% . Jeżeli wyślesz na grzejniki wodę o temperaturze 62-65 stopni to jest ekonomiczna temper. to na powrocie będzie wŁaśnie w granicach 38-42 stopnie, czyli w twoim mieszkaniu jest temperatura około-23 stopnie to dobrze

jezeli na grzejniki puszcze 60 st. to w domu jest okolo 30st. chyba ze beda mrozy -20 st.

 

Mancio tez mi sie wydaje ze z zaworem 4d 5/4" to powrot by lepiej dzialal. zawor jest blisko pieca tylko ze rury mam miedz 28 a zawor mam otwarty na 50%

moze jednak zmienic zawor 4d na wiekszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjecie wstawie jutro

 

 

jezeli na grzejniki puszcze 60 st. to w domu jest okolo 30st. chyba ze beda mrozy -20 st.

 

Mancio tez mi sie wydaje ze z zaworem 4d 5/4" to powrot by lepiej dzialal. zawor jest blisko pieca tylko ze rury mam miedz 28 a zawor mam otwarty na 50%

moze jednak zmienic zawor 4d na wiekszy

 

Może nie tak otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Nie piszesz zub jaką temp. masz w mieszkaniu. Wydaje mi się, że zawór jest dobry, bo rury i tak są 1". Piszesz, że na zawór idzie woda o temp. 65-75 st., z zaworu na grzejniki ok. 40 st., powrót z grzejników 35 st. to po zaworze przed wejściem do pieca musi mieć więcej niż 35 st., bo część gorącej wody w zaw. 4 drożnym podnosi jej temperaturę. Jeżeli jeszcze powrót z bojlera masz wpięty po zaworze, przed kotłem, to on też powinien podnosić temp. powrotu. Jednak gdy temperatura będzie zbyt niska, to moim zdaniem należy na zaworze ustawić 4, a gdy w mieszkaniu będzie wówczas za zimno, to podnieść temp na kotle.

Są to tylko moje przemyślenia, mogę się mylić, ale na razie nie wymieniaj zaworu na większy, lecz popróbuj zmienić jego ustawienia. Pozdrawiam.zaw_r_4_dro_ny.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie piszesz zub jaką temp. masz w mieszkaniu.

 

jak temp. na dom idzie 40 st. to w domu mam okolo 23st.

 

Witam!

Piszesz, że na zawór idzie woda o temp. 65-75 st., z zaworu na grzejniki ok. 40 st., powrót z grzejników 35 st. to po zaworze przed wejściem do pieca musi mieć więcej niż 35 st., bo część gorącej wody w zaw. 4 drożnym podnosi jej temperaturę.

i tu wlasnie lezy problem ze ten powrot do pieca nie jest cieplejszy niz powrot z grzejnikow tak jak by tam woda stala. np. teraz mam zawor na pozycji 6. temp na piecu 70 st. na dom idzie 46 st. powrot z grzejnikow 38 st. a powrot do pieca tez 38 st.

 

na bojler mam rozgalezienie zaraz przy piecu jest wkrecony trujnik i w lewo idzie do zawory 4d i dalej na grzejniki a w prawo tylko bijler z osobna pompa na foto nr 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... specjalista nie jestem, wiec prosze tak nie traktować mojej wypowiedzi:

 

Jedną z moich teorii "spiskowych" (o ile dobrze zrozumiałem, że masz 1 pompę na CO), to efekt jej pracy.

- szybszy (silniejszy) przepływ od 4d przez pompę, grzejnik i powrót - niż przez sam zawór 4d. Tym sposobem, na powrocie, za zaworem 4d masz praktycznie tylko temp z grzejników. Może to wina zaworu, nie wiem, specjalistą nie jestem. Mam wymiennik płytowy więc 4d u mnie "średni" zadwało egzamin.

Powalczyłbym na twoim miejscu prędkością pompy i zaworami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, to ty Zub źle narysowałeś rozpływy na 2 rysunku. A tak wogóle to przegroda przy prawidłowo zamontowanym zaworze nie porusza się tak jak narysowaliście. Tutaj jest link do prazentacji pracy prawidłowo zamontowanego zaworu 4d.

http://www.luskar.pl/imp/kotly/prezentacja_zawor.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.