Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie regulatorami z jednego pionu ( grzejniki i podłogówka)


Nosek77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich na formu. 

Chciałem się podpytać i skorzystać z waszej wiedzy i doświadczenia. ( czytam dużo informacji ale nie wiem jak to rozwiązać aby było w miarę cenowo i funkcjonowało)

Dopiero co się przesiadłem na piec gazowy Termet Gold Plus 24 - do ogrzania około 160m2 styropian 12cm okna trzy szybowe dach 30cm styropapa. ( robiłem sam i starałem się robic dokładnie) wcześniej miałem ekogroszek i spalanie około 4 tony na cały rok.

Podłączenie pieca jest przez wymiennik i zamontowana druga pompa dosyć mocna działająca na czujkę ( mam długie odległości więc została zamontowana) - załącza się praktycznie z lekkim opóźnieniem jak piec.

Mam salon + wiatrołap około 50m2 podłogówka (dół - Sterowane RTL)

Góra korytarz ( podłogówka sterowanie RTL) - 35m2

4 Pokoje łącznie- 75m2 (grzejniki) - zamontowane głowice termiczne

Aktualnie nie do końca podoba mi się  ustawienie pieca ( serwisant odpalił piec podłączył regulator pokojowy i na tym się skończyło)

 

Chciałem jak najlepiej wykorzystać i jakoś rozwiązać sterowanie ciepłem.

Myślałem o zastosowaniu sterowników pokojowych połączonych z głowicami elektronicznymi i jedna centralą sterującą. Zestawy bezprzewodowa pewnie najprościej byłoby zamontować ale cenowo to wychodzi dość sporo. ( może coś możecie polecić jaką konkrety model czy firmę) w grę wchodzi również przewodowy system chociaż musiałbym zrobić mały remont. ( lub mieszany układ).

Myślę, że wtedy można było by na jednym pionie w miarę sensownie tym sterować. ? co o tym sądzicie?

Może jakieś inne proste rozwiązanie udałoby się zastosować aby to grzało sensownie.

Jeśli sterownik pokojowy ustawię przy podłogówce ( np. na dole czy u góry) to piec sporo grzeje żeby osiągnąć temperaturę lub lekko przegrzewa.( jeśli jest słońce na zewnątrz to już w ogóle cyrk bo zanim ogrzewanie podłogowe ruszy to w domu zimno wieczorem)

Jeśli ustawię regulator w pokoju to odwrotna sytuacja pokój szybko sie nagrzeje i podłogówka nie zdąży się nagrzać.

Myślałem również o zastosowaniu kilku regulatorów do sterowania ( w miarę tanie rozwiązanie) -załączały by piec tam gdzie jest za zimno ale mam problem z wysterowaniem termostatów (chyba że one są wadliwe).

Może ktoś już przerabiał taki problem i znalazł rozwiązanie oczywiście najlepiej proste i nie drogie ( nie potrzebuję super ekranów, czy dotykowych sterowników  itp. - bardziej aby system funkcjonował - szukałem rozwiązania na oprogramowaniu Supla bo to chyba najtańsze rozwiązanie dla użytkowników ale urządzeń nie udało mi się znaleźć ).

Z góry dziękuję jeśli ktoś poświęci czas na przeczytanie i odpowiedź. 

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ja mam termet gold plus i do tego podłączone 3 szt listew sterujących Salus CB500 do nich regulatory Salus Quantum SQ610 i siłowniki. Sama podłogówka 350m2 i spisuje się to według mnie rewelacyjnie. Ty masz wysokotemperaturowe i niskotemperaturowe obiegi grzewcze. Jesli nie chcesz ingerować w instalacje to myślę że te regulatory rozwiązałyby twój problem. Dobrze by było gdyby grzejniki były stalowe dobrane pod parametr 55/45/20 wtedy bardzo by podłogi nie przegrzewało. Puścić to na krzywej grzewczej dla grzejników a reszte roboty zrobią regulatory. No i te zawory RTL do wywalenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.