Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Poniżej zamieszczam zdjęcie przedstawiające sposób zasilania niewielkiej podłogówki w łazience o powierzchni 8m2, z zamontowanym termostatycznym zaworem mieszającym Esbe Vta 322 3/4 cala, zakres temp. 20-43 st. Za zaworem nie ma pompy, ponieważ nie ma tam na to miejsca. Zawór nie miesza wody. A za 2-3 tygodnie przychodzi płykarz. Może ktoś ma pomysł na usprawnienie jego działania jeżeli to możliwe lub inne rozwiązania?

post-44472-0-06915700-1426627328_thumb.jpg

Opiszę jeszcze jak powstał ten układ, może ktoś skorzysta i nie popełni moich błędów. Pętla podłogówki wpięta jest do rur zasilających grzejnik łazienkowy. Pierwotnie był tam układ z zaworem RTL na powrocie z pętli. Problem jednak był ze zbyt wysoką temperaturą wody zasilającej podłogówkę. Kolega namówił mnie na termostatyczny zawór mieszający. Kupiłem zawór. Hydraulik zamontował, no i zawór zadziałał w sposób, który chyba Was nie zdziwi. To jest do momentu kiedy woda zasilająca ma na tyle niską temperaturę, że zawór nie otwiera się do podmieszania, wszystko niby działa. Gdy temp. przekroczy 40-45 st. zawór otwiera dopływ z powrotu podłogówki a część gorącej wody (jak to woda) płynie w kierunku niższego oporu, pomijając zasilanie pętli. Jednocześnie uniemożliwia to przepływ chłodniejszej wody z powrotu pętli podłogówki i jej podmieszanie w zaworze z wodą zasilającą. Zawór nie funkcjonuje. Teraz już wiem, że w tym układzie brakuje dodatkowej pompy (kolega oczywiście ma) a ja nie mam bo w tym miejscu jej nie zmieszczę - ścianka 12 cm.

Namówiłem hydraulika, żeby spróbował założyć zawór zwrotny (cały mosiężny) na powrocie pętli tuż przed zaworem mieszającym, skierowany tak żeby zablokować przepływ wody gorącej w dół w stronę powrotu (na zdjęciu nie ma tego zaworu). Efekt: przy maksymalny otwarciu zaworu (na 5 do 6) woda przepływa bez większych oporów, podłoga się rozgrzewa szybko, ale woda z powrotu nie otwiera zaworu zwrotnego, a więc nie ma podmieszania. Na zasilaniu woda jest zbyt gorąca, sytuacja jak przy RTL, tylko nic nie tłumi przepływu. Natomiast skręcają zawór na niższe temperatury przepływ zostaje zahamowany tak, że powrót z pętli staje się zimny-sytuacja jak przy RTL-u. Zawór dalej nie działa.

 

Wpadłem jeszcze na jeden pomysł z innym umiejscowieniem zaworu zwrotnego albo dodaniem drugiego, ale nie mam pojęcia czy to w ogóle ma szansę zadziałać. Otóż zawór zwrotny chciałbym umieścić za trójnikiem łączącym powrót z podłogówki i przejście do zaworu Tzm (tzn zawór będzie za trójnikiem, w stronę do rur grzejnika). Zawór skierowany zgodnie z przepływem wody. Liczę na to, że opór jaki zawór zwrotny postawi dla powracającej wody spowoduje, że woda zacznie napływać do zaworu Tzm. Ale nie mam pojęcia czy to może poprawić sytuację, czy tylko zmniejszy przepływ przez pętlę i nic poza tym. W takim układzie obecnie zamontowany zawór pozostawić czy usunąć? Próbować w ogóle czy nie ma to sensu?

 

Moja instalacja: tymczasowo kocioł zasypowy - Defro Optima Komfort 10 kW z miarkownikiem, ustawiona temp. 70 st., następnie zawór 4D, grzejniki aluminiowe + drabinki + na parterze rozdzielacz i 3 pętle podłogówki - łącznie 15 m2 + na piętrze wspomniane 8m2 w łazience, cały układ zasilany pompą LFP Experia 25/60 (na zasilaniu), pow. użytkowa 130 m2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne jak by było mieszanie. Co miał by cudownego zdziałać zawór zwrotny? Tego pewnie sam nie wiesz, a i pewnie na forum się taki nie znajdzie co wie. Sam określiłeś dlaczego układ nie działa, i znasz rozwiązanie czyli montaż pompa. Zamiast zaworu możesz spróbować zastosować zawór RTL, przy tak dużej pompie i małej instalacji, powinno zadziałać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za zainteresowanie i odpowiedzi.

Jak już pisałem, zawór RTL był tam w pierwszej wersji - na powrocie. Ale przy wysokiej temperaturze w instalacji, wylewka bardzo mocno się nagrzewała a jak skręciłem RTL to podłoga była tylko częściowo ciepła a powrót z pętli raczej chłodny albo bardzo długo następowało rozgrzanie całej powierzchni. Wpływ na rozgrzewanie miał też sposób ustawienia zaworu 4D, więc jak chciałem podwyższyć temp. powrotu do kotła to kiepsko albo wolniej rozgrzewała się podłoga w łazience. Tak bynajmniej było gdy pompa c.o. była na powrocie do kotła. Po założeniu Tzm hydraulik przełożył jeszcze później pompę na zasilanie instalacji.

 

Teraz opcja z wykorzystaniem pompy cwu. Trzeba będzie doprowadzić w to miejsce zasilanie, na sąsiednich ścianach niestety nie ma żadnego gniazdka, ale to oczywiście da się zrobić. I teraz mam jeszcze pytania: 1. Czy zawór zwrotny powinien wówczas pozostać tam gdzie jest, to jest na powrocie do Tzm (żeby odciąć wpływ pompy c.o.), czy jest nie potrzebny (na niektórych schematach Esbe jest właśnie w tym miejscu), czy ma być za Tzm a przed pompą? 2. Jak najlepiej rozwiązać sterowanie tą pompą? 3. Czy trzeba tu też zwrócić uwagę na jakiś parametr, czy typ pompy?

 

Trzecie rozwiązanie zaproponował mój hydraulik, to jest podłączenie całej pętli z pietra do rozdzielacza na parterze (są tam trzy pętle i wolne przyłącze)? Rozwiązanie najbardziej inwazyjne bo kotłownia jest oddalona kilka metrów od tej łazienki na piętrze. Przy tym rozdzielaczu został już zamontowany zawór Tzm i będzie jeszcze dołożona pompa 25/40 (wcześniej był tam zawór termostatyczny z kapilarą zamontowaną na powrocie z podłogówki - niedoskonałości takie same jak opisałem w przypadku RTL-a na górze). Co sądzicie o takim rozwiązaniu?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz to przepływ w  podłogówce masz i to na tyle duży że temperatura za wysoka - to po co ci pompa.

Na tej stronie masz różne warianty rozwiązania tego problemu .I to działa -Dlaczego u ciebie miało by być inaczej?

 http://www.imi-hydronic.com/pl/Produkty-i-rozwiazania/heimeier-thermostatic-control/Regulacja-ogrzewania-podogowego/Regulacja-ogrzewania-podogowego/Multibox1/

A swoja drogą podłogówka to taki "grzejnik" (akumulacyjny) który powinien się powoli nagrzewać.

Piszesz cytuję:

   :" a jak skręciłem RTL to podłoga była tylko częściowo ciepła a powrót z pętli raczej chłodny albo bardzo długo następowało rozgrzanie całej powierzchni."

Podłogówka to nie drabinka w łazience -jak odkręcisz to gorąca -jak zamkniesz to zimna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Sambor, no niestety rozdzielacz jest na dole. O odpowietrzaniu nie pomyślałem. Czy w tej sytuacji zrezygnować z podłączenia tej pętli do rozdzielacza, czy może jest jakiś patent na uniknięcie problemów z odpowietrzaniem? W opcji z pompą brakuje mi trochę miejsca żeby ją zmieścić pomiędzy zaworem a krawędzią wanny, która będzie po prawej stronie, kilka cm od tego wkucia w ścianę. No i nie wiem jak tą pompą można sterować.

 

Co do RTL-ów to Kolego Henryk1953, mnie to rozwiązanie nie przekonuje. Z tym nagrzewaniem podłogówki to chyba trochę, nie precyzyjnie się wyraziłem. Podam może przykład. Jak zwór 4D był ustawiony, tak że większa część wody kierowana była na instalację, to przy maksymalnej temp. ustawionej na RTL-u wylewka na całości się nagrzewała, przewód na powrocie był gorący a podłoga też dużo za gorąca :(  Z kolei jak rozpalając, ustawienie było takie, że większa część wody wracała do kotła i RTL ustawiony był na np. jakieś 35 st. to nawet i po 10h podłoga nie zrobiła się ciepła po całości a powrót był zimny a tuż przy zasilaniu podłoga gorąca. Więc nie sprawdzało się to. Wydaje mi się, że teraz gdy pompa jest za zaworem 4D mogłoby być lepiej, ale przy wysokiej temp. instalacji jaką mam to sądzę, że RTL u mnie się nie sprawdzi. Multiboxy - jeżeli dobrze to odczytuję to są to także RTL-e i zawory termostatyczne, tyle że z ładną maskownicą i chyba nic tu one nie poprawią, no chyba że czegoś nie doczytałem. Producent zastrzega też w instrukcji - "Temperatura na dopływie uzyskiwana przez instalację musi być dostosowana do ogrzewania podłogowego". U mnie zazwyczaj będzie za wysoka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.