Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba o sprawdzenie ustawień instalacji i poradę


kusmi19

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, z racji tego, że jestem laikiem w tym temacie, proszę o poradę na jaką temperaturę ustawić pokrętło które obecnie jest między 33 a 38. Czy tak jak jest teraz jest okej? Mam tylko podłogówkę z regulatorami pokojowymi TECH. Prosiłbym również o informację jak mogę odpowietrzyć moją podłogówkę? Niestety mój hydraulik jest introwertykiem i na prośbę aby mi tu cokolwiek opisał zareagował "a po co, zadzwonisz jak będziesz chciał i przyjadę". No więc proszę Was o poradę. Kotłownie mam za ścianą pokoju córki i nie ukrywam, że są momenty, że nie da się tego hałasu zdzierżyć, i nie wiem czy to nie podajnik od Defro Bio Slim czy też jakieś pompy. Musiałbym nagrać Wam filmik jakie to odgłosy bo ciężko to wyjaśnić, po prostu jakby jakieś tłoki się przesuwały. Dom ocieplony 20cm, sufit wełna 25cm, podłoga 10cm, powierzchnia podłogówki 130m2, temperatura na regulatorach ustawiona 22,8 z histerezą 0,4 i spaliło mi gdzie było ostatnio od -3 w dzień do -9 w nocy dwa dni po 30kg, to dużo czy mało?

20230104_204827845_iOS.jpg

20230104_204834972_iOS.jpg

20230104_204840714_iOS.jpg

20230104_204845954_iOS.jpg

20230104_204902912_iOS.jpg

20230104_204929999_iOS.jpg

20230104_204942190_iOS.jpg

20230104_205008418_iOS.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co masz przy rozdzielaczu, to zawór termostatyczny. Jest odpowiedzialny za temperaturę która jest w instalacji podłogowej. Na obecne temperatury mogłaby być trochę niższa. Ale jak odpowiada Ci taka temperatura, to nic nie rób. Do poprawnej pracy takiego zaworu, musi być podana trochę wyższa temperatura z kotła, tak aby miała minimum 10* więcej niż nastawa zaworu. Jak będzie wyższa to nie ma problemu. Jak się pytasz czy przypadkiem za dużo opału nie spalasz, to chodzi o jego ograniczenie. Im niższa temperatura w instalacji, tym mniejsze koszty ogrzewania.

Dudnienie o którym piszesz, to bardziej bym obstawiał kocioł. Szkoda że na rotametrach nic nie widać. To jest jedno z ważniejszych ustawień ogrzewania podłogowego. Tym ustawiasz przepływy w instalacji. Według mnie, to najlepiej jakby były tak przepływy ustawione, aby zawory się nie zamykały, a w pomieszczeniach była komfortowa temperatura. Takie szumy i dudnienia mogą się pojawić na zaworach na belce. Aby to sprawdzić ustaw w pomieszczeniach maksymalne temperatury, tak aby zawory się nie zamykały. Jak dalej będzie ten odgłos, to jedna rzecz będzie wyeliminowana. Przy okazji dowiesz się czy rotametry są w miarę prawidłowo ustawione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłuchałem się i te dudnienie to prawdopodobnie dźwięk z jednej z dwóch pomp, które są umieszczone od razu za piecem, ta na której widać 40W. Druga, która się nie świeci idzie do bojlera. Dość mocno słychać jak przepływa woda. Drugi dźwięk to chyba podajnik pieca. 

"Do poprawnej pracy takiego zaworu, musi być podana trochę wyższa temperatura z kotła, tak aby miała minimum 10* więcej niż nastawa zaworu. " - piec mam ustawiony na PID, więc on sam ustawi sobie odpowiednią temperaturę? Raz na miesiąc wyświetli mi sie komunikat "niska temperatura powrotu" i w sumie nie wiem co to oznacza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze rozszyfrowałem te pompy. Nad wymiennikiem jest zawór 3D, a na nim siłownik AFRISO, który powinien być sterowany jakimś sterownikiem. Nad tym zaworem jest pompa. Z tej pompy instalacja leci dalej do rozdzielacza, czy gdzie indziej? Nie widać tego na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie to leci ? Myślałem że cała podłogówka jest pod tym jednym rozdzielaczem.

image.png.9177aa102745d5a22282771b3a8ce069.png

Gdzie jest sterownik od tego siłownika i jaki to sterownik ?

image.png.540401721d518c70a8221fd3e9d1c870.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli siłownikiem zarządza kocioł. Ale gdzie te rurki lecą ? Jak masz tylko podłogówkę (tak piszesz w pierwszym poście), to musi być jeszcze jeden rozdzielacz z mieszaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.01.2023 o 22:13, kusmi19 napisał(a):

Niestety mój hydraulik jest introwertykiem

Wygląda na to, że tak też wykonał instalację. Trudno jest połapać się w tej plątaninie rurek. Teoretycznie to powinna być bardzo prosta instalacja. Może jest prawidłowo zrobiona. Nie wiem. Ja się poddaję. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.