Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie nagrzewnicy do kotła


andijaw
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez sambor,

Rekomendowane odpowiedzi

Podłączyłem sobie do kotła nagrzewnicę jak na załączonym schemacie. Niestety powrót jest ciągle chłodny, a kocioł się zagotowuje. Słychać też powietrze w układzie. Odpowietrzanie przy pompie i nagrzewnicy nic nie daje. Czy taki układ jest niepoprawny? Może to przez to, że pompka pcha na nagrzewnicę i zbiornik wyrównawczy i wszystko idzie w zbiornik przez mniejszy opór? Zbiornik wyrównawczy jest 30 cm wyżej od nagrzewnicy.

Screenshot_20221217_165350_Jotr.jpg

Edytowane przez andijaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten układ jest niepoprawny i niebezpieczny. Na rurze bezpieczeństwa czyli tej co idzie pionowo od góry kotła do dna naczynia nie ma prawa być, żadnej armatury, pompy, zaworów, filtrów. Jej minimalna średnica wewnętrzna to 25 mm. Musi to być rura metalowa. W tym układzie trzeba zastosować termostatyczny zawór mieszający na powrocie kotła z pompa. Gdy palisz drewnem to na 60 stopni. Wtedy kocioł będzie pracować na optymalnej temperaturze a nagrzewnica dostanie wysoką temperaturę na wejściu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sambor napisał(a):

Tak jak teraz narysowałeś, tylko jest potrzebne jak największe przewyższenie naczynia nad nagrzewnicą- 1m to mało, może 1,5m będzie w porządku.

Dziękuję.

Znalazłem zamknięty już temat dlatego założyłem nowy ale widzę, że tam też pomagałeś i na tamtych schematach pompa jest na zasilaniu i pisałeś, że OK.

 

 

 

post-68994-0-68740900-1510699950.png

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To spróbuj dać bez zaw 3-D, powrót z nagrzewnicy powinien być gorący, jak na kotle będzie ponad 65C to dopiero wtedy włączaj pompę nagrzewnicy, a dół naczynia musi być min 30cm nad górą nagrzewnicy, inaczej będzie nadal wodę wyrzucać.

Obejście naczynia powinno być, ale jak dasz bez niego to też będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, sambor napisał(a):

To spróbuj dać bez zaw 3-D, powrót z nagrzewnicy powinien być gorący, jak na kotle będzie ponad 65C to dopiero wtedy włączaj pompę nagrzewnicy, a dół naczynia musi być min 30cm nad górą nagrzewnicy, inaczej będzie nadal wodę wyrzucać.

Obejście naczynia powinno być, ale jak dasz bez niego to też będzie działać.

Ale pompa nie może być na zasilaniu?

Czy w najbardziej uproszczonej wersji mogłoby być podłączone w taki sposób?

 

Screenshot_20221217_233548_Jotr.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborOK, czyli to co mam teraz (widoczne na pierwszym obrazku tego tematu) różni się od tej ostatniej koncepcji tylko tym, że nie puszczam zasilania na zbiornik wyrównawczy i zasilanie nagrzewnicy przez pompę tylko pompę daję za rozgałęzieniem, a nie przed nim? Bo właśnie to mi się od początku wydawało głównym problemem.

Edytowane przez andijaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sambor napisał(a):

Pompę dajesz za trójnikiem na nagrzewnicę i musisz nagrzewnicę i rury zasilające obniżyć, pompę też daj w miarę nisko.

Dodatkowo załączanie pompy przy odpowiedniej temp kotła.

Super, dzięki. Mam już sterowanie. Chodziło mi o sam schemat hydrauliki. Czyli zamieniam pompę za trójnik bo mam teraz przed nim i tak nie działa. A gdzie odpowietrzać układ? Przy pompie, przy nagrzewnicy czy bez znaczenia?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.