Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zmiana pracy instalacji.


MrWolf

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie taka zagadka. U mojego brata jest sobie niewielka instalacja CO z 4 grzejnikami (układ otwarty). Wszystko działa na jednej pompie. Do tej pory było git, temperatura powrotu była mniej więcej taka jak zasilania. Sterownik dzięki temu fajnie prowadził kocioł. Nagle z dnia na dzień grzejniki przestały dobrze grzać, a jeden z nich w ogóle. Dolałem nieco wody do instalacji, choć w zasadzie nie było to potrzebne. Odpowietrzyłem grzejniki i ten jeden co nie grzał wcale coś tam ruszył. Niestety ewidentnie było czuć, że nie ma tam temperatury takiej jak na zasilaniu z kotła (nie ma żadnych zaworów mieszających). Dodatkowo zepsuła się temperatura powrotu - jest dużo niższa niż zasilania. Pompa zawsze pracowała na pierwszym biegu i to wystarczało. Dla testu dawałem nawet na trzeci bieg i nic to nie zmieniło. 

Teraz moje przypuszczenia. Albo gdzieś się zrobił zator z zanieczyszczeń (sprawdzę filtr siatkowy przy pompie) lub pompa kończy swój żywot. Odnoszę po prostu wrażenie, że przepływ nie jest odpowiedni, jakby coś się przyblokowało lub pompa nie miała siły tłoczyć. Sprawę chwilowo załatwiłem zwiększając o 10 stopni zadaną na kotle. Dzięki temu grzejniki grzeją lepiej, aczkolwiek wszystkie niedogodności dalej występują. Czy dobrze kombinuję z możliwymi przyczynami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem u brata. Odkręciłem ten dekielek przy filtrze. Nie było żadnego zatoru, nie było również siatki filtrującej, czyli filtra to tam nie ma wcale. Wziąłem jeszcze szmatkę przyłożyłem do otworu, puściłem na dwie sekundy wodę odkręcając zawór, złożyłem wszystko. Odpaliłem w sterowniku pompę i dalej nic. Zareagowała w końcu po przekręceniu na trzeci bieg, po chwili zmniejszyłem na drugi. Generalnie nie wiem co było przyczyną, bo żadnego zatoru nie było. Podejrzewam, że coś się przycięło w pompie, bo wcześniej nie reagowała na zmianę biegów. Wszystko zaczęło działać i powrót jest równie gorący co zasilanie. Problem uważam za rozwiązany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, oczywiście siatka filtrująca zostanie wsadzona. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.