Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Temperatura powietrza, a temperatura ścian zewnętrznych


Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Utrzymuję w pokoju temperaturę powietrza na poziomie 21 stopni przez 24h, a mimo to podczas mrozów temperatura ścian zewnętrznych spada z 19,7 stopni na 19,2 i odczuwalny jest dyskomfort z tego powodu. Wcześniej paliłem tylko w dzień, a teraz całą dobę i nie wiem, czy to normalna sytuacja? Żeby poprawić swój komfort muszę podczas mrozów zmieniać temperaturę powietrza na 22 stopnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to normalne. Odczucie ciepła zależy od wielu czynników, w tym od temperatury ścian, podłogi, sufitu, temperatury i wielkości grzejnika. Termometr jest obiektywny, a "odczucie" bardzo subiektywne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wiem, ale pytałem o to, czy to normalne, że temperatura powietrza jest cały czas stała 21 stopni, a ściana mimo tego wychładza się? Myślałem, że jak się ustawi temperaturę w pokoju to już nie będzie trzeba tego ruszać przez całą zimę, a tu trzeba kręcić termostatem, żeby było ciepło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla termostatu 21 stopni, to 21 stopni. Koło termostatu możesz mieć 21 stopni, ale koło okna, ściany, drzwi jest już mniej.

Ściany i inne przegrody zawsze będą chłodniejsze. To właśnie są straty ciepła i jest to normalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, sprawdzam temperaturę w różnych miejscach. Czyli rozumiem, że jak się robi zimniej to zmieniacie u siebie temperaturę np. z 21 na 22, a jak się robi cieplej to odwrotnie? Mam 12 termostatów w domu i takie codzienne regulowanie średnio mnie urządza.

Wiem co to straty ciepła itd. ale to nie powinno być tak, że spada temperatura ściany to jednocześnie powinna spadać temperatura powietrza, a wtedy termostat na grzejniku bardziej się otwiera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak powinno być jak piszesz. Ale Ty piszesz o temperaturze ściany i temperaturze odczuwalnej. Jesteś po prostu bardzo wrażliwy na zmianę temperatury. U mnie w domu byś zamarzł. 🙂 Ja mam 20 stopni i siedzimy w krótkich rękawkach.

image.thumb.png.40a1f5b73faa6edc4b75a94d0fff51aa.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi nie jestem wrażliwy, wcześniej miałem zwykły kociołek węglowy, który grzał tylko w dzień i przed rozpaleniem miałem 18 stopni, a w mrozy nawet mniej i zanim się to wszystko nagrzało to trochę trwało, ale nie było tak jak mam teraz, że niby mam 21 stopni cały dzień i jest mi chłodno. Szukam przyczyny, a teraz odkryłem te wahania temperatury ścian zewnętrznych. Jak ściana ma ok 20 stopni to jest fajnie, ale jak spada niżej to zaczyna się robić nieprzyjemnie, a temperatura powietrza cały czas taka sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam ,starzejesz się i wolniej w żyłach płynie krew☺️

Mnie samemu mimo stałej temperatury czasem zimno a czasem gorąco i bądź tu mądry .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko wygooglowaelm znany wykres:

https://www.termocert.com.pl/images/komfort-cieplny/temperatura-przegrod-budowlanych.jpg

To nic nadzwyczajnego że czujesz dyskomfort gdy temperatura na zewnątrz (czyli temperatura przegród) spada.

Termostaty grzejnikowe to inny temat. One nie utrzymują stałej temperatury (dlatego nie są cechowane w stopniach celsjusza) tylko pewną proporcje przepływu wody przez grzejnik w stosunku do temperatury w okolicy termostatu. Jeżżeli temperatura wody zmienia się nieproporcjonalnie w stosunku do zapotrzebowania pomieszczenia (lub odwrotnie) to termostat zawsze wymaga korekty.

Jaką masz wilgotność w pokoju?

temperatura-przegrod-budowlanych.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogrzewania podłogowego, raczej nie należy porównywać z grzejnikowym. Przy podłogówce odczuwalność temperatury jest o 2 stopnie wyższa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.