Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Docieplenie ścian zewnętrznych


masiarek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jesteśmy w posiadaniu domu wybudowanego 6 lat temu materiał to cegła MAX 29 ocieplony 10cm styropianu lambda  0,04. W tamtym roku zaczęliśmy jego przebudowę, dobudowaliśmy do niego garaż z porothermu 25 E3, z jednym pomieszczeniem nad garażem , obniżyliśmy chudziaka aby weszło więcej styropianu, założone nowe okna 3 szybowe. 

Tą nową cześć planuje ocieplić styropianem grafitowym 15-16cm 0,033 może 0,031. Dach będzie ocieplony wełną skalną 25cm 0,035, podłoga to 18cm styropianu, fundament XPS 10cm 0,036.

Ponieważ planuję ogrzewanie gazem  myślę, że powinienem docieplić ściany,  miał by to być styropian grafitowy 8cm 0,031 przyklejony na piano klej. Czy idę w dobrym kierunku?

Przeprowadzałem obliczenia oporów cieplnych  i taka kombinacja 10 + 8 odpowiada minie więcej 16 cm grafitu.

Czy jest sens ocieplać, nie zjedzą mnie rachunki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz masz U na poziomie 0.25 a po doklejeniu styro 8cm będzie 0.15

Musisz sam przemyśleć czy Ci się to opłaca i zwróć uwagę by okna nie były zbyt bardzo schowane do wewnątrz bo to źle wygląda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki duży ten dom ?

Masz juz strukturę na ścianach ?

Ja chyba, bym nie dokładał nic do scian tylko konkretnie ocieplił dach / strop.

Piszesz, ze idziesz w gaz. Masz już instalacje ? Bo tu też wyjdą kwiatki jak coś będziesz miał skopane a za wszelka cene będziesz docieplał ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dom na wymiary 10x10 a ten doklejony garaż 7x9. Będzie w sumie po podłogach  ze 200m2 w tym z 50m2 garażu. Struktury nie mam instalacji też. Planowana sama podłogówka.

Piszesz o porządnym ociepleniu dachu tzn ile. Ponieważ strych będzie adaptowany a nie jest za wysoki ( ścianka kolankowa ma 50cm) zdecydowałem się na 25 cm trochę lepszej wełny. Myślę jeszcze o dołożeniu srebrnej foli co by polepszyła to ocieplenie. W łazience np. będzie tak nisko że chyba muszę zastosować inny materiał na ocieplenie, chyba jakieś płyty pur żeby zejść z grubości.

Tak naprawdę to można by było tego nie docieplać, trochę pomieszkać ale jest ten nieszczęsny garaż a lada chwila będzie robiona blacha i muszę się określić z grubością styropianu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Każdy ogarnięty powie ci że stropami czy dachem ucieka 90 procent ciepła i doklejanie ścian nie ma kompletnego sensu jak nie dociepla się dachu czy tam stropu , na ścianach dasz 5 cm a na dach 30 wełny i będzie dobrze i to bardzo a inaczej dasz na ściany 40cm styro a na dach 5 cm to będzie tragedia pańska , nie da się inaczej bo to prawa fizyki , jak pod krokwiami mało placu to pianka powinna załatwić to dobrze , ja dałem 30cm wełny i jest dobrze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, berthold61 napisał:

Każdy ogarnięty powie ci że stropami czy dachem ucieka 90 procent ciepła

Generalizujesz. Przecież jest coś takiego jak współczynnik przenikania ciepła i w zasadzie przy ogrzewaniu podłogowym temperatura jest prawie taka sama (poza podłogą) w każdym miejscu,więc "ciepłe" ściany są równie ważne jak stropy.

Z drugiej strony wydaje mi się,że to właśnie stropy/dach są gorzej ocieplone niż ściany szczególnie w starych domach i stąd Twój wniosek.

Przy grzejnikach pod sufitem mamy pewnie koło 28* nad samym grzejnikiem,gdzie w pomieszczeniu jest jakieś 22*,więc tutaj ocieplenie stropu robi różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Mylisz się i to na całego , startowałem z dociepleniem ścian w sumie nie wiem po co bo mam pustkę powietrzną , mam własnie ogrzewanie podłogowe i zimą siedząc na kanapie czujesz dosłownie zimny jak by wiatr schodził na dół bez ściemy dopiero latem dałem pod dach między krokwie pierwsze 15cm i już była kolosalna różnica a potem w połowie zimy dołożyłem kolejne 15cm w poprzek i dopiero czuć efekt , teraz mogę otworzyć całe poddasze w którym 2/3 jest grzane a 1/3 nie i po godzinie w całym domu jest równa temperatura , kocioł pokazuje moc miedzy 4-6kw w mrozy a po podłogach to ok 240m2 , więc nikt mnie nie przekona że ściany mają jakieś większe znaczenie , ja wiem że tylko dach lub strop i to ma sens , są ludzie którzy budują z ytonga 36cm i żadnego docieplenia nie dają bo sensu wiekszego to nie ma ale bardzo skupiają się właśnie na dachach lub stropach . ja dawałem najtańszą wełnę w lerua po 6 zł/m2 i rewelka .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, berthold61 napisał:

Mylisz się i to na całego 

Gdzie dokładnie się mylę?

Przecież jest tak jak pisałem w poście wcześniej a Ty tylko tym wpisem to potwierdziłeś.

Zapewne masz dom poniemiecki,więc powinieneś znać jego budowę i jeżeli znasz to nie powinieneś porównywać ścian zewnętrznych do stropów.

Ściany mają około 50cm z pustką a strop może z 30-40cm,gdzie przekrój wygląda tak(od dołu): tynk-deska-pustka-deska-glina i Ty porównujesz to do ścian.

Swoją drogą ciepło ucieka górą,więc nie wiem ja Ty czułeś bijące zimno od góry? Akurat u rodziców był sufit bez ocieplenia i nic takiego nikt nie odczuwał a na strychu temp taka jak na zewnątrz.

24 minuty temu, berthold61 napisał:

 ludzie którzy budują z ytonga 36cm i żadnego docieplenia nie dają bo sensu wiekszego to nie ma

Zastanawiałeś się dlaczego? Spójrz na jego lambdę,oblicz współczynnik przenikania ciepła a sam zrozumiesz.Jeszcze jak piszesz o energo.

Aha,pamiętaj że przy domach z pustką współczynnik to jakieś U=1 i teraz napiszę,że Ty bardzo się mylisz:)

Przyjmijmy,że masz dom o łącznych wymiarach zewnętrznych ścian 120m2,więc w tym przypadku przed ocieplaniem uciekało Ci około 2.5kW przez ściany przy różnicy temperatur (wewnątrznej a zewnętrznej) 20*

Teraz ucieka Ci coś koło 700W

Czy uważasz,że ocieplenie ścian nic nie wniosło?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Z tym że w starych domach jest strop z drewna ,hehe  ja mam betonowy a raczej cegły ułożone na dwuteownikach i zalane betonem więc to było najważniejsze zadanie aby od góry łeb nakryć .

pewnie że ocieplenie scian dużo dało ale szału chyba nie zrobiło choć mogę się mylić bo to wszystko za szybko się działo , dom kupiłem w czerwcu 2015 roku a już luty następnego go docieplałem i w sumie nawet nie wiem ile bym mógł na tym stracić , nadażyła się okazja na tani styro pewnie zwinięty gdzieś z docieplania bloków to czemu nie tym bardziej że to grafit 0,32 w cenie 140 zł za kubik . ale z tym dziwnym wiatrem to fakt tak jak by jakis dziwny rodzaj wiatru od góry schodził przy mrozach tak poniżej 15 stopni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No przecież wiem , tylko trzeba zauważyć że są domy wilgotne i suche , ja mam suchy a mój kolega ma ciut jak by wilgły i domu nie potrafi dobrze zagrzać , idzie mu 180kg na tydzień a mnie ok 60 kg grochu , tylko on nic na strychu jeszcze też nic nie zdążył zrobić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61

No piszę przecież,że z drewna a konkretniej z desek,które nie przylegają jedna do drugiej i na suficie mamy "sito"

Ciekaw jestem ile takim sufitem może uciekać opału.

Masz może jakieś porównanie,ale paląc w tym samym kotle przed i po ociepleniu stropu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Nie ja mam strop wylewany a kocioł w 2015 kupiłem defro 20kw ale w zeszłym roku w maju znów kupiłem nowy podajnikowiec , spalam podobne ilości ale przedtem paliłem tylko za dnia i wysoką temp podłogówki tak że wieczorem w domu 26 stopni haha a rano 22 teraz stale 23-24 i prawdopodobnie jak tak dalej będzie to w 2 tonach się zmieszczę za eko płaciłem 1570 zł , plotę trzy po trzy bo jestem zadowolony z docieplenia chociażby z tego powodu że dom inaczej też wygląda a ciepło trzyma super , wiem trochę przesadziłem że ściany mniej ważne ale fakt że stropy czy dach są wg mnie najważniejsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a u mnie sprawa wygląda tak. Domek parterowy bez poddasza użytkowego i w stropie 10cm styropianu podłogowego i na to wylewka. Dach jest tylko odeskowany i nakryty blacha. Poddasze nieogrzewane. Jest sens ocieplać wełna dach??

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli poddasze jest wentylowane to możesz zapomnieć o izolowaniu pod dachem. Jeśli jest szczelne (mikro wentylacja) to stworzysz dodatkowy bufor ( kurtynę ) co zmniejszy różnicę temperatur na podstawowej izolacji termicznej.

poz Hermogenes

Ja osobiście jeśli będzie długa wiosna to będę dokładał styropian między krokwie. Teraz zimą trzeba zakładać kurtkę aby powiesić pranie i takie inne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie hula tam wiatr i nie ma prześwitów . Jedyna wentylacja są dwa okna dachowe z nawiewnikami.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No też jest to jakaś mysl, a styropianu trochę zostalo.

Wysłane z mojego Nokia 5.1 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.