Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa piece i sterowanie 2 obiegami


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, 

Mam 2 piece pelletowy i elektryczny i 2 obiegi góra grzejniki i dół podłogówka. W pelletowy mam wpięte 2 mieszacze i 2 pompy czy jest opcja aby wpiąć/rozdzielić sygnał do pieca elektrycznego elterm pułkownik aby móc sterować raz tym raz tym kiedy będe chciał? Póki kiedy włączony jest piec elektryczny muszę w piecu pelletowym włączyć pompy ręcznie i ustawić mieszacze na otwarte ale to żadne sterowanie niestety 😞 może ktoś już tak robił i pomoże 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najprościej to sprzęgło, lub bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mojej skromnej wiedzy to kolejność powinna być następująca:

  1. Źródło ciepła (kocioł gazowy, kocioł na pelet, kominek etc)
  2. Sprzęgło, bufor.
  3. obiegi grzewcze (podłogówka z pompą i mieszaczem, grzejniki z pompą)

Przy kotle gazowym, lub elektrycznym do napędzenia grzejników można wykorzystać pompę kotła.

Ze zdjęcia nic nie wywnioskowałem. Mam tylko domysły. A domyślam się że kocioł peletowy jest podpięty do bufora.

Z bufora wychodzą dwa obiegi na grzejniki i podłogówkę.

Do bufora podpięte sprzęgło, a do sprzęgła kocioł elektryczny. 

Jak moje domysły są prawdziwe, to jest to bez sensu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie😊 kocioł pelletowy był już dołożyłem tylko elektryczny i wpiąłem przed sprzęgło. Nie ma bufora. Na grzejniki jest mieszacz i pompa i tak samo na podłogówke. Cwu tylko nie jest jak na schemacie bo jest wpięte w osobne zasilanie pieca pelletowego ale i tak grzeje go grzałką. Z grzejników i podłogówki jet powrót do sprzęgła z tym że od sprzęgła sa 4 wyjścia nie 2 jak poniżej. 

Jak poniżej na schemacie. Screenshot_20221202_182452_com.android.chrome_edit_23022892496486.thumb.jpg.c5d408b9aa8767e400b9969fbf85d08f.jpg

Edytowane przez krismusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem specjalistą, ale to chyba nie będzie prawidłowo działać.

  1. Pompa z kotła elektrycznego pcha wodę zasilającą do instalacji
  2. Pompa kotła na pelet ciągnie wodę z powrotu instalacji.
  3. Dwie pompy obiegowe z mieszaczami robią swoją robotę gdzie indziej i nie powinny sprawiać problemów

Co się może zadziać w przypadku, jak pompa z kotła elektrycznego będzie silniejsza od pompy kotła na pelet ?

Jak nie będzie miała odbioru z mieszaczy, to będzie ją pchała w kierunku kotła na pelet przewodem zasilającym.

Według mnie powinien być zamontowany zawór jednokierunkowy na zasilaniu między kotłem na pelet, a elektrycznym.

Co do sterowania tym wszystkim, to kolejny raz odeślę do strony https://www.techsterowniki.pl/k/sterowniki-do-instalacji-1

Nie jestem żadnym ich przedstawicielem. Po prostu uważam że mają dobre sterowniki i serwis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do 2.0 punktu to gdy piec pelletowy jest wyłączony to pompa kotła nie pracuje wyłącza się razem z innymi pompami i tutaj właśnie jest problem bo chciałem żeby pompy od podłogówki i grzejników i mieszacze pracowały razem z elektrycznym gdy jest wyłączony pelletowy. 

Na zasilanie nie pchnie bo jest zawór zwrotny założony żeby nie grzało właśnie pelletowego. 

Właśnie dziękuję że podesłałeś link bo choddzi jak tym sterować tylko myślałem że ktoś właśnie podpowie jaki sterownik i jak to wszystko podłączyć 😊

Znów kiedy piec jest na postoju ustawiłem pompy od 30 i wszystko chodzi i mieszacze i pompy ale są 2 problemy: 1 ten co pisałeś chodzi pompa od kotła i zabiera i drugi jak spadnie poniżej 30 stopni to wszystko się wyłączy 😏

Edytowane przez krismusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz rozdzielić sterowanie pompami od obiegów.

Takie coś obsłużył by Ci sterownik I2-plus.

Ma sterowanie dwoma źródłami zasilania i kilkoma pompami.

Jest jeszcze jedno pytanie. Kiedy ma pracować kocioł na pelet, a kiedy na prąd ? Jakieś przedziały czasowe, czy coś w tym stylu ? Może taryfa G12w ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, krismusek napisał(a):

choddzi jak tym sterować tylko myślałem że ktoś właśnie podpowie jaki sterownik i jak to wszystko podłączyć

Zrob go sam. Sterowniki programowalne dają nieograniczone możliwości konfiguracji. Żaden gotowy nie spełni pokładanych w nim nadziei. Kociol elektryczny (grzałkę lub x grzalek) wpina sie bezposrednio w obiegi grzewcze, tu chodzi i max. optymalizacje zuzycia energii elektrycznej.

Edytowane przez PioBin
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie o taki sterownik mi chodziło tylko musi to podłączyć ktoś kumaty i ktoś kto najlepiej go zna 😊

Jeśli chodzi o pytanie to kiedy ja będę chciał albo chociaż ustawić harmonogram. Mam fotowoltaike i nadmiar pradu i chciałem aby w dzień kiedy foto pracuje to pracował elektryczny zamiast oddawac do sieci dlatego go dołożyłem 😊

10 minut temu, PioBin napisał(a):

Zrob go sam. Sterowniki programowalne dają nieograniczone możliwości konfiguracji. Żaden gotowy nie spełni pokładanych w nim nadziei. Kociol elektryczny (grzałkę lub x grzalek) wpina sie bezposrednio w obiegi grzewcze, tu chodzi i max. optymalizacje zuzycia energii elektrycznej.

Właśnie nie zrobię tego sam 😊 potrzeba żeby ktoś to zrobił lub ten sterownik Tech, który z tego co widzę ogarnie to co chce 😊

Edytowane przez krismusek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, krismusek napisał(a):

Mam fotowoltaike i nadmiar pradu i chciałem aby w dzień kiedy foto pracuje to pracował elektryczny zamiast oddawac do sieci dlatego go dołożyłem

Tak dawkujesz te informacje. Już nie polecam tego sterownika, tylko PVMonitor.

Jedna rzecz, a wszystko zmienia. 🙂

Jeżeli chodzi o sterowanie, to mam to akurat w ten sposób rozwiązany, jak Ty chcesz to zrobić, z tym że zamiast kotłą na pelet, mam kocioł gazowy. W tanie taryfie gonią grzałki w buforze, a w drogiej kocioł gazowy. Dodatkowo jak w dzień będzie produkcja z PV, to włącza się grzałka w buforze, tak aby nie szło do sieci, tylko do bufora ciepła. Bufor ciepła to mój magazyn energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.12.2022 o 20:57, wacio1967 napisał(a):

Tak dawkujesz te informacje. Już nie polecam tego sterownika, tylko PVMonitor.

Jedna rzecz, a wszystko zmienia. 🙂

Jeżeli chodzi o sterowanie, to mam to akurat w ten sposób rozwiązany, jak Ty chcesz to zrobić, z tym że zamiast kotłą na pelet, mam kocioł gazowy. W tanie taryfie gonią grzałki w buforze, a w drogiej kocioł gazowy. Dodatkowo jak w dzień będzie produkcja z PV, to włącza się grzałka w buforze, tak aby nie szło do sieci, tylko do bufora ciepła. Bufor ciepła to mój magazyn energii.

Tak ale nie zawsze bym tak chciał 😊mam nadwyżkę energii ale zimą raczej słabo z produkcją foto chciałbym nimi też sam sterować. 

 

W dniu 2.12.2022 o 20:39, sambor napisał(a):

Tu przydałby się schemat jak to jest naprawdę połączone i nawet rys odręczny dużo da i pozwoli doradzić w doborze sterowania

Poniżej schemat ale dzisiaj trochę pochodziło i zastanawiam się czy nie lepiej było wpiąć piec elektryczny przed pompami na podłogówke i grzejniki i założyć zwrotniaki na zasilaniu przed mieszaczami. Piec elektryczny miał 55 stopni, a na grzejniki nie szło więcej niż 42 przez mieszacz a na podłogówke 35 ale tutaj skręciłem zawór ręcznie sam a tak to trzeba by było założyć pewnie termostaty na każdej pętli. Nie wiem czy źle myślę ale przy takim podłączeniu elektryka to chyba raczej nieekonomiczne z tymi zaworami mieszajacymi czy się mylę? 

IMG_20221202_210808_edit_31056436771823.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwoliłem sobie podnieść kontrast twojego zdjęcia 😉

IMG_20221202_210808_edit_31056436771823.jpg.297dff4bbf2cf66fe40edc5ec339607a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz dwa źródła zasilania i chcesz je używać na przemian, to musisz tak podpiąć, aby wszystkie obiegi były obsłużone. Teraz jest dobrze, tylko sterownika brakuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

21 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Jak masz dwa źródła zasilania i chcesz je używać na przemian, to musisz tak podpiąć, aby wszystkie obiegi były obsłużone. Teraz jest dobrze, tylko sterownika brakuje.

No właśnie mam nadzieję że jest dobrze po to 3 przeróbka już była i mam nadzieję ostatnia. Sterownika i osoby która to podepnie lub która mnie nakieruje podpoiwr jak to podpiąć 😉miałem nadzieję że kogoś takiego tutaj znajdę 🤔

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzi już masz, a wyboru musisz dokonać sam. 

Tak wygląda moja "kombinacja alpejska" z ogrzewaniem.

image.png.3079f902e18612644d7463e03f71156a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.