Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Gdzie podłączyć termostat pokojowy Salus091FLRFV2?


dudu32
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez wacio1967,

Rekomendowane odpowiedzi

He he ilu użytkowników tyle rad. No zobaczymy jak będzie teraz ze spalaniem jak się wyłącza i przechodzi w postój, a za parę dni zmienię na minimalna moc podczas nadzoru. 

Tylko pytanie jak ustawić nadzór, na ile czasu się tam wpisuje by to miało ręce i nogi ?

Edytowane przez dudu32
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko teoretycznie. Kolega @romekBS1016 co użytkuje kocioł na co dzień zapewne ma racje. Bardziej bym jemu zaufał niż swojej podpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Panowie. Taki problem mam. Wszystko było ok piec chodził według termostatu pokojowego nagrzewal do 22,4 i się wyłączał, a gdy spadło poniżej 21,5 się załączał. Skończył mi się pellet i mam inny, przeważony ale chyba trochę gorszej jakości. Odkąd nasypałem tego nowego pelletu termostat nie wyłącza pieca. Nagrzewa się nawet do 23 stopni, w nocy się nie obniża o stopień i cały czas chodzi. Spalanie ogromne przy dodatnich temperaturach 3 worki teraz idą na dobę. Wcześniej były max 2 worki przy minusowych temperaturach. Na piecu ustawione 65 ale nagrzewa się max do 45 stopni. Na mieszaczu ustawione 43, a nagrzewa do 35-37 max. Jakieś rady, bo nie wiem czy to wina pelletu czy coś się nie zepsuł termostat? Na termostacie w pokoju panel pokazuje cały czas jakby "ogień" ale bez wiatraczka no i w dzień "słoneczko" w nocy zaś "księżyc". Piec przy podawaniu paliwa co jakiś czas ma blokadę podajnika. 

Podałem jak najwięcej szczegółów i proszę o jakieś rady. Z góry dziękuję i życzę zdrowych, wesołych świąt!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pelet bez wpływu na działanie termostatu ale ma wpływ na blokowanie podajnika -sprawdź dół zasobnika czy nie ma tam za dużo trocin  .  Sprawdź baterie w panelu pokojowym , jak są ok a dalej szwankuje to panel pod pachę i ponowne parowanie przy odbiorniku , w sterowniku kotła -wybór termostatu  na  termostat uniwersalny .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ustawiony na uniwersalny. Ponowne parowanie przy odbiorniku robione już 2 razy i wszystko jest ok, chwila moment i są sparowane. Baterie w panelu raczej ok bo jest to nowy termostat lekko ponad miesiąc ma. Bateria słaba to chyba jakoś sygnalizuje nawet. Wczoraj przewazalem pelet jeszcze raz i trochę trocin ma nie powiem ale nic tam raczej się nie nazbierało. Nie mam pomysłu co dalej bo cały się grzeje nawet przy tych mocno dodatnich temperaturach chodzi cały czas i w nocy także beż przerwy.

Na poprzednim pelecie jak piec nagrzal pomieszczenie i termostat go wyłączał to na sterowniku kotła był taki mały kwadracik jak na zdjęciu. Ale gdy piec chodził tego kwadracika nie było. Teraz ten kwadracik jest cały czas.

20221224_133743.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kwadracik na wyświetlaczu oznacza że kocioł dostaje sygnał z termostatu pokojowego czyli jest połączenie i to nie wina termostatu . Teraz pytanie co z tym sygnałem ma zrobić sterownik kotła i tu masz kilka opcji w sterowniku kotła w zależności jak masz to skonfigurowane ale może wystarczy ustawić w sterowniku kotła w zakładce termostat pokojowy opcję " wyłącz palnik " i kocioł się wyłączy na sygnał z termostatu pokojowego .

Praca z termostatem pokojowym jest funkcją nadrzędną w stosunku do obniżeń nocnych temperatury kotła i ta druga nie działa przy pracy z termostatem pokojowym i obniżenia nocne temperatury pomieszczenia należy ustawiać na panelu termostatu pokojowego wg . temperatury pomieszczenia .

Jeżeli termostat pokojowy obsługuje tylko mieszacz to to jedyne co można osiągnąć to obniżenie temperatury na instalację za mieszaczem (wyjście na grzejniki )

Innym powodem pracy kotła / palnika mimo sygnału z termostatu pokojowego o dogrzaniu pomieszczenia może być potrzeba grzania CWU wg ustawień sterownika i tu musisz sobie sprawdzić ustawione wartości i porównać z tym co jest aktualnie wyświetlane .

Co do fotki panelu sterownika widzę że masz ustawione obniżenie na mieszaczu , jest sygnał z termostatu pokojowego o dogrzaniu pomieszczenia ale jednocześnie jest ładowany zasobnik CWU - reasumując kocioł się nie wyłączy .

Jeszcze co do ślimaka podajnika sprawdź czy sprężyna nie wystaje za dużo z rury podajnika na dole max powinna się kończyć 1.5 - 2.5 cm przed końcem skosu . Jeśli wystaje poza koniec to może sie zacinać podajnik . Pod silnikiem jest połączenie skręcane na dwa imbusy i jeśli któryś popuścił to sprężyna mogła się obniżyć i zaczepia o dno zasobnika i stąd przycinanie .

Edytowane przez mac65
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie opcja "wyłącz palnik" jest włączona. Zastanawiałem się jeszcze nad opcją "wyłącz palnik i pompe" ale to chyba nie to.

 

Ale chyba trafiłeś na rozwiązanie mojego problemu. Przypatrzyłem się trochę jak chodzi kociol i dlaczego cały czas dogrzewa skoro w pokoju grubo powyżej 22, baa nawet 23. Chodzi o grzanie wody. Mam histereze CWU ustawioną na 5stopni i gdy spada i piec się załącza by zagrzać wodę trwa to bardzo długo nie wiem czemu? Podejrzewam, że to faktycznie kiepski pellet, ogólnie cały zasobnik czarny-osmolony aż mi się patrzeć na to nie chce. Swoją drogą ten sam dostawca i niby ten sam pellet, a przywiózł mi teraz takie gówno, że chyba mu to oddam. 

Czyli jak zmniejszę na mieszaczu temperaturę zadaną o kilka stopni by nie dawal za mocno na grzejniki i grzał bardziej na wodę to powinno pomóc i spokojnie zmniejszy spalanie ? 

Jak ustawić grzanie na wodę by to miało sens ? Mam ustawione 45 stopni i histereza 5 stopni. Na noc nie mam żadnych obniżeń ale chyba muszę to zmienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest opcja wyłączenia palnika i pompy kocioł dłużej pozostaje gorący co ma wpływ na dalsze ustawienia np . jeżeli kocioł grzeje wg ustawionych min i max temperatury kotła . czyli stert przy minimalnej ustawionej i wyłączenie przy max ustawionej  ale wyłączając tylko pompę kocioł będzie dalej pracował ale na podtrzymaniu

W przypadku grzania CWU trzeba pamiętać że obciążenie dla kotła jest nierzadko większe od obciążenia przez CO ( moc wężownicy w zasobniku CWU to nawet 24 kW) w efekcie grzanie CWU mocą ustawioną dla CO przekłada się na dłuższą pracę palnika .

EM 920 daje kilka możliwości w ustawieniach aby to dopasować i np grzać CWU podczas grzania CO i tu można ustawić "priorytet CWU" opóźnienie startu CO w stosunku do CWU ( jest w minutach ) ,albo równoległą pracę pomp CO i CWU ( grzanie jednoczesne CO i CWU)

Możliwości sporo więc można coś dopasować do swoich potrzeb ale uniwersalnych nastaw  nie ma bo bo to sprawy indywidualne domowników i ich przyzwyczajeń .

Wspomniałeś o pelecie i jego jakości . WG mnie powinieneś skorygować w górę nadmuchy bo czarny wymiennik to głównie za mało powietrza do spalania i sadza w kotle . Jeśli wejdziesz w info sterownika to masz tam liczniki serwisowe , zapisz sobie stany pracy na poszczególnych mocach na dzień dzisiejszy i porównaj po np 24 godzinach a uzyskasz odpowiedź w którym zakresie mocy kocioł pracował najwięcej i w którym zakresie spalanie jest niewłaściwe i tam trzeba skorygować nadmuch w górę do ok 2 % powinno wystarczyć .

Histerez\a 5 C działa w górę i dół od ustawionej na sterowniku czyli 45 C to 40 - 50 C czyli kocioł może dogrzewać  do 50 C  ale jest ustawienie jeszcze minimalnej temperatury CWU w ustawieniach serwisowych  które ma funkcję nadrzędną w stosunku do histerezy .

Edytowane przez mac65
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że jesteś bardzo obeznany w temacie. Ja się dopiero uczę ale Twoje podpowiedzi mi dużo pomagają.

Co do liczników serwisowych to paląc na poprzednim pelecie piec chodził na 30% swojej mocy teraz przy tym dziadostwie pracuje praktycznie cały czas na 100%. Załączam zdjęcie to zobaczysz, że praca maxymalna już przegoniła minimalna. Więc tak jak napisałeś podniosłem nadmuch maxymalny z 34 do 36%. Mam nadzieję, że to coś zmieni bo czarno na ścianach się zrobiło, będzie co czyścić. 

Co do grzania CWU to na kotle pokazuje maxymalnie 45-46 stopni więcej się nie nagrzewa, aczkolwiek sam bojler pokazuje ponad 50. 

Mam jeszcze pytanie odnośnie zaworu czterodroznego ? Caly czas jak piec chodzi na 100% to zawór też na 10 pracuje. Ogólnie to zrozumiałe ale tak chyba nie powinno być? Załączam zdjęcia.

I cały czas mnie irytuje czy wszytko ok jest z tym podajnikiem bo na zmianę co chwilę informacja "blokada podajnika" lub "redukcja mocy". Zerkalem na tego ślimaka o co prosiłeś bym popatrzał ale według mnie tam jest wszystko ok. Być może ja się nie znam i nie dostrzegam jakiejś usterki ale swoją drogą to jest nowy kocioł więc chyba nie powinno się nic dziać. 

20221227_174436.jpg

20221227_174423.jpg

20221227_173242.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez pompy na powrocie nie będzie to dobrze działać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumacz mi dlaczego tak uważasz? 2 hydraulików było i żaden mi tego nie doradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dudu32 napisał(a):

Mam jeszcze pytanie odnośnie zaworu czterodroznego

Ta kontrolka cały czas się świeci na siłowniku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, dudu32 napisał(a):

Widzę, że jesteś bardzo obeznany w temacie. Ja się dopiero uczę ale Twoje podpowiedzi mi dużo pomagają.

Co do liczników serwisowych to paląc na poprzednim pelecie piec chodził na 30% swojej mocy teraz przy tym dziadostwie pracuje praktycznie cały czas na 100%. Załączam zdjęcie to zobaczysz, że praca maxymalna już przegoniła minimalna. Więc tak jak napisałeś podniosłem nadmuch maxymalny z 34 do 36%. Mam nadzieję, że to coś zmieni bo czarno na ścianach się zrobiło, będzie co czyścić. 

Co do grzania CWU to na kotle pokazuje maxymalnie 45-46 stopni więcej się nie nagrzewa, aczkolwiek sam bojler pokazuje ponad 50. 

Mam jeszcze pytanie odnośnie zaworu czterodroznego ? Caly czas jak piec chodzi na 100% to zawór też na 10 pracuje. Ogólnie to zrozumiałe ale tak chyba nie powinno być? Załączam zdjęcia.

I cały czas mnie irytuje czy wszytko ok jest z tym podajnikiem bo na zmianę co chwilę informacja "blokada podajnika" lub "redukcja mocy". Zerkalem na tego ślimaka o co prosiłeś bym popatrzał ale według mnie tam jest wszystko ok. Być może ja się nie znam i nie dostrzegam jakiejś usterki ale swoją drogą to jest nowy kocioł więc chyba nie powinno się nic dziać. 

20221227_174436.jpg

20221227_174423.jpg

20221227_173242.jpg

Generalnie kocioł źle pracuje a kluczem do wszystkiego jest złe spalanie . te blokady i redukcje mocy to efekt zasypywania palnika nadmiarem paliwa ( zanik płomienia i czarny wymiennik )

Proponuję zacząć jeszcze raz  od podstaw czyli testu wagowego a reszta przyjdzie sama .

4d trudno powiedzieć ale wygląda na to że potrzebuje kalibracji i wprowadzenia danych odnośnie temperatur za zaworem i obniżenia po sygnale o dogrzaniu z termostatu pokojowego  bo chyba tak został zainstalowany a nie jako ochrona powrotu kotła skoro  nie ma pompy kotłowej .

 

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, wacio1967 napisał(a):

Ta kontrolka cały czas się świeci na siłowniku?

Tak kontrolka świeci się cały czas.

No właśnie pellet przewazalem już 2 razy i wynik był taki sam. Zastanawiam się nad zmianą kaloryczności bo w tej chwili mam jeszcze serwisowe ustawienie 5,2. 

Zdjęcie z dzisiejszego poranka. Tam jest tak czarno, że wygląda jakby było aż mokro w tych płomieniówkach.

20221228_054452.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kontrolka świeci się cały czas, to znaczy że sterownik cały czas chce otworzyć zawór.

Albo źle podłączone, albo zwarcie na sterowniku siłownika.

Po całkowitym otwarciu, kontrolka powinna zgasnąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dudu32 napisał(a):

Tak kontrolka świeci się cały czas.

No właśnie pellet przewazalem już 2 razy i wynik był taki sam. Zastanawiam się nad zmianą kaloryczności bo w tej chwili mam jeszcze serwisowe ustawienie 5,2. 

Zdjęcie z dzisiejszego poranka. Tam jest tak czarno, że wygląda jakby było aż mokro w tych płomieniówkach.

20221228_054452.jpg

Kocioł mokry w środku i to jest efekt właśnie braku pompy kotłowej i złej pracy zaworu 4 d . Jeśli 4d cały czas pracuje na pełne otwarcie to zimna woda z instalacji zalewa kocioł przy każdym starcie pompy instalacyjnej i następuje kondensacja zwłaszcza w dolnych obszarach wymiennika . Kolor wymiennika by się zmienił gdyby nie ten kondensat .

4d jeśli jest dobrze zainstalowany i opomiarowany (czujnik na instalację za zaworem 4d od strony pompy instalacyjnej )  to możliwe że jest błędnie wprowadzony czas otwarcia zaworu w sterownik kotła stąd sterownik mimo pełnego otwarcia nadal próbuje go otworzyć .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie bardziej po Polsku mi spróbujcie to wytłumaczyć bo ja naprawdę dopiero początkujący jestem. 

Mówiąc do rzeczy coś jest nie tak z zaworem 4d? Pracuje cały czas na maxa razem z kotłem. Kocioł w środku mokry i osmolony ja myślałem, że to wina pelletu jest ale wychodzi na to, że nie do końca. 

Ogólnie zaczyna mi się w domu robić zimno, na dworze chłodniej i dom nagrzewa się w tym momencie tylko do 21,4-21,6. Nie mówiąc już o wodzie która nie potrafi osiągnąć nawet 40 stopni. 

Obejdzie się bez hydraulika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Screenshot_2022-12-06-14-11-02-22_40deb401b9ffe8e1df2f1cc5ba480b12.thumb.jpg.6e515aa76eef8c4cd07b6b8283b00e1b.jpg.921789254c8e05d8eb3b7b217b07c7ee.jpgMasz tu gotowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, dudu32 napisał(a):

Panowie bardziej po Polsku mi spróbujcie to wytłumaczyć bo ja naprawdę dopiero początkujący jestem. 

Mówiąc do rzeczy coś jest nie tak z zaworem 4d? Pracuje cały czas na maxa razem z kotłem. Kocioł w środku mokry i osmolony ja myślałem, że to wina pelletu jest ale wychodzi na to, że nie do końca. 

Ogólnie zaczyna mi się w domu robić zimno, na dworze chłodniej i dom nagrzewa się w tym momencie tylko do 21,4-21,6. Nie mówiąc już o wodzie która nie potrafi osiągnąć nawet 40 stopni. 

Obejdzie się bez hydraulika ?

No to od początku . Wszystko wskazuje na to że instalacje masz zrobioną pod  prace ciągłą kotła i wyłączenia  palnika od termostatu pokojowego nie wchodzą w grę . Kocioł ma pracować cały czas modulując moc od min do max . Jeśli są termostaty na grzejnikach to ustaw je wg potrzeb w danym pomieszczeniu ( cyfra 3 na termostacie to zazwyczaj temp. 20 C a następna  4 to 24 C ) .Jeśli termostatów grzejnikowych  nie ma to pozostaje termostat pokojowy i ustawienie w sterowniku kotła obniżenia temperatury za zaworem 4d od termostatu i tu może to być to np 5-8 C ( przykładowo ) .

Ewidentnie jest jakiś problem z zaworem 4d i tu może być kwestia wpisania parametrów pracy zaworu (czas otwarcia zaworu 4d należy odczytać z danych siłownika -jest w sekundach i wpisać do ustawień sterownika kotła lub wykonać tzw . kalibracje zaworu czyli czas od zamknięcia do pełnego otwarcia zaworu . Należało by również sprawdzić poprawność podłączenia siłownika zaworu 4d w sterowniku kotła ( 3 przewody nie mogą być pomieszane i tu potrzebna wiedza w temacie sterownika kotła  ( schemat elektryczny w instrukcji ) i opis techniczny / schemat podłączenia samego siłownika zaworu 4d ( przewody nie mogą być zamienione miejscami ) .

Czy hydraulik wystarczy trudno powiedzieć , to raczej potrzeba serwisanta z wiedzą w temacie sterownika  który potrafi czytać schematy elektryczne i poruszać się w menu sterownika .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie te wszystkie problemy zaczęły się jak zmieniłem pellet. Jutro mają mi dowieźć lepszy pellet którym już paliłem i w sobotę go przewaze i zobaczymy jak będzie. 

Rozmawiałem dziś z hydraulikiem który montował mi kocioł i powiedział, że smoła i mokry środek to jest raczej wina pelletu(za wilgotny, za dużo lepiszczy itp). Zobaczymy co się wydarzy jak nasypiemy tego lepszego. 

Nie wszystkie grzejniki w domu mają termostaty ale ogólnie kocioł ma chodzić pod termostat pokojowy i wszystko wcześniej tak działało. Pytanie mam gdzie w ustawieniach obniża się temperaturę za zaworem ?  

A co do samego zaworu to już niestety nie dla mnie. Dzięki i doceniam Twoje wskazówki i rady ale tego już sam nie ogarnę. Po nowym roku będzie spec to będzie miał okazję się wykazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia mieszacza masz w menu użytkownika pod pozycją Ustawienia mieszacza 1-5  tylko tu jest właśnie warunek że jeżeli coś jest błędnie podłączone lub nie zostało podłączone w odpowiednie miejsce to menu jest ukryte i nie wyświetla się wcale , więc jeśli go nie możesz znaleźć to oznaka błędu w podłączeniu czujnika temperatury lub samego mieszacza  .Na fotce powyżej wyświetlał się symbol mieszacza ( fota post 30 ) więc wnioskuję że problem może być jedynie w ustawieniach .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Panowie po tygodniu palenia porządnym pelletem z certyfikatem co zauważyłem? 

Przedewszytkim piec osiąga temperaturę mieszacza i na grzejniki idzie ciepło które ma pójść. CWU też chwila moment i woda zagrzana. Temperatura kotła zadana 65 i raczej jak już grzeje na maxa to osiąga dana temperaturę, a tak to w okolicach 50-55 się trzyma. Sam kocioł pracuje teraz pół na pół 30% mocy i 100% mocy. Zawór 4d nie pracuje cały czas na maxa na 10 tylko raczej optymalnie według pracy kotła. Sam pellet zostawia bardzo mało syfu i popiołu ale jest coś co dalej mnie niepokoi, a w zasadzie mokry w środku kocioł. Załączam zdjęcia z dzisiejszego czyszczenia. Zaznaczam, że to nie smoła czy sadza tylko mokre. 

Co dalej mam z tym robić skoro cała reszta chyba jest ok ?

20230107_111024.jpg

20230107_111001.jpg

20230107_110943.jpg

20230107_110922.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pracą kotła reguluje pokojówka i wyłącza pompę to kocioł jest zalewany zimną wodą.  Brak pompy kotłowej jak pisali wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale termostat pokojowy ma za zadanie wyłączać sam palnik bez pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.