Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podlogówka - jak zwiększyć prędkość przepływu


sebx

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam kocioł Vaillant ecotec plus 20kw, aktualnie dom nie ocieplony strop też bez ocieplenie. 

Podlogowka ma 15 sekcji rozdzielone na dwa rozdzielacze jeden 7 drugi 8 sekcji, przeplywy mam maxymalnie 1l/min na niektórych pętlach 1.5l/min. 

Rozdzielacze połączone są szeregowo z pieca miedź-> pex 26 w podłogę wchodzi pex 32 i przed pierwszym rozdzielaczem trojnik z 32 na pex 26 już idzie na rozdzielacze. 

Pompa ustawiona jest elektronicznie nie mogę ręcznie ustawić biegu. 

Czy jest jakaś możliwość zwiększenie przepływów jakas dodatkowa pompa na wyjściu z pieca? 

Aktualnie piec zużywa około 6-8 m3 dziennie gazu przy tych temperaturach. 

 

Krzywa grzewcza 0.60 

Temp zasilania 31°

Edytowane przez Ryszard
Proszę o nadawanie tytułów opisujących temat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ sumaryczny z tego kotła to max 1100l/h

Weź kalkulator i policz jaki masz teraz - zsumuj przepływy na rozdzielaczach i wiesz co i jak.

Przy wstawieniu dod pompy i sprzęgła między kotłem a tą drugą pompą może podniesiesz sumaryczny przepływ o jakieś 20%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ryszard zmienił(a) tytuł na Podlogówka - jak zwiększyć prędkość przepływu

Teraz budynek się nagrzewa, ponadto jest nieocieplony

Więc trochę paliwa wychodzi

Jak zwiększysz przepływy to dostarczysz więcej wody do instalacji i ta woda musi być zagrzana=więcej paliwa

Podstawa to ocieplenie bez tego nie będzie oszczędności 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie duże przepływy nie są potrzebne ja mam pompkę (za sprzęgłem  ) ustawioną na minimum a pętle mam spore bo niektóre ponad 100 metrów i daje rade spokojnie. Te przepływy co masz są wystarczające, przy tych  przepływach słychać już szum instalacji w pokojach. 

Zwiększaniem przepływów nie uzyskasz mniejszego zużycia gazu, przepływami możesz wyregulować temperaturę w danym pomieszczaniu (jak jest np za gorąco w danym pokoju to zmniejszasz z przepływy w tym pomieszczaniu)



 

Edytowane przez zip20
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.