Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia dietrich mcr3 evo - nowa instalacja


Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez damianesqu,

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Witam to mój pierwszy okres grzewczy z nową instalacją gazową i mam pytanie o poprawność ustawień.

Na kotle mam ustawioną temperaturę 45st  na grzanie instalacji C.O.  W trakcie pracy na wyświetlaczu maksymalnie pokazuje 50st.  Ale na termometrze tarczowym znajdującym się zaraz nad pompą obiegową (czyli rozumiem temp. obiegu wody w grzejnikach) pokazuje nie więcej niż 40st.  

Czy to normalne ? Rozumiem że chcąc zwiększyć moc grzejników (obieg wody) muszę zwiększyć moc kotła ? Ale kondensacyjny działa lepiej w niższych temp? 

Na sterowniku w pokoju mam dzień ustawiony na 21st noc na 19 st. To nie jest dużo:) A kocioł dość długo pracuje by to osiągnąć.  Zastanawiam się co będzie zimą...

 

 

 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Opublikowano

Kocioł kondensacyjny pracuje najwydajniej do 54°C im nizej tym lepiej kondensuje. Masz uklad mieszany co troche komplikuje. Generalnie ustawienie 21 dzień i 19 noc nie daje zadnych oszczędności wrecz przeciwnie. Opisz swoj uklad od kotla po ostatni grzejnik.

Opublikowano

Dziękuję bardzo za odpowiedź 

Nie bardzo znam się na tym technicznie ale może pokaże zdjęcia i jeszcze raz spróbuję opisać sytuację.

Grzeje parter i piętro, 11 grzejników różna ilość żeberek kaloryferów (są to stare aluminiowe grzejniki) Rurki instalacji na pewno nie nowe i nie miedziane. Na piętrze najwyżej całej instalacji jest zbiornik wyrównawczy, czyli instalacja otwarta. To stare budownictwo, kocioł gazowy zastąpił węglowy. 

Obieg wody w instalacji pokazuje 40st. Kocioł ustawiony na 45 st w takcie pracy pokazuje na wyświetlaczu więcej. Zauważyłem też że się wyłącza co jakiś czas, (mam na myśli przejście w tryb gdzie nie pobiera gazu a wyświetlacz pokazuje ilość ciśnienia) To nie jest spowodowane przekroczeniem ustawionej temperatury w pomieszczeniu gdzie mam sterownik. Nie wiem czy tak powinno być, czy coś jest nie tak? Zauważyłam też że często pompa jest dużo bardziej gorąca niż wymiennik ciepła. Czy to znaczy że nie daje rady cyrkulować wody i na powrocie wody do kotła jest zbyt ciepła i wtedy kocioł się wyłącza ? 

Teraz program sterownika mam ustawiony tak by w ciągu dnia było ustawione 19st (jako że jest więcej to grzanie się nie włącza) a rano i wieczorem 21st.  No i kocioł włącza się wtedy. Czy ma to sens i jak byłoby lepiej ? Nie mam pojęcia.

Będę wdzięczny każdą za pomoc. 

 

 

 

 

20220928_204347.jpg

20220928_204251.jpg

20220928_204300.jpg

Opublikowano

Zakładam, że wymiennik i pompa dobrane sa właściwie. Wartości temperatur wydaja sie byc ok. Generalnie kotły gazowe maja to do siebie ze jezeli ustawimy np 45°C grzanie CO to on osiaga ok 2°C wiecej (tak mam w Vaillant Ecotec plus). Za wymiennikiem temp bedzie nizsza bo albo sprawnosc wymiennika jest taka  albo pompa za szybko tloczy i nie nadazy odebrać. Ja mam uklad zamknięty. Napewno wazne sa ustawienia na kotle takie jak max temp. zasilania CO, krzywa grzewcza jesli jest czyjnik temp zewnetrznej.

Opublikowano

To znaczy że jeśli chcę poczuć więcej na grzejnikach, to muszę wejść w ustawienia serwisowe i zwiększyć max temp zasilania CO ? Teraz jak na zdj obieg wody C.O. nie przekracza 40 stopni.

Tak mi to ustawił instalator ale nie jest to nowa pełna instalacja w nowym domu ...

Pompę mam ustawioną na drugim biegu. Na pierwszym woda za wymiennikiem wraca bardziej ciepła i chyba częściej kocioł się wyłącza. Co jest lepsze to nie wiem.

Powiedz też jeśli możesz jak masz sterownik (dzień, noc) ustawiony?

I ile średnio miesięcznie m3 gazu zużywasz? 

Opublikowano (edytowane)

Podstawowa sprawa to odpowiedni dobór mocy kotla do zapotrzebowania budynku. Wiem ze instalatorzy bazuja na starych przelicznikach i pchają za mocne kotly. Jaka masz moc kotla i poziom izolacji budynku albo jakie zapotrzebowanie?

Edytowane przez damianesqu
Opublikowano (edytowane)

Z informacji producenta :

 

  • Moc nominalna 50/30°C (dla c.o.) min/max: 6,1-24,8 kW
  • Moc nominalna 80/60°C (dla c.o.) min/max: 5,5-23,4 kW

Ale rozumiem że zwiększając moc kotła. (możliwość ustawienia max 80st. ) jestem w stanie dogrzać bardziej dom? Tylko za jakie rachunki ...

Mam chyba złe przyzwyczajenia z poprzedniej instalacji, gdzie węglem się paliło mocniej.

Ogrzewane mam tylko dwa poziomy i to nie wszystkie grzejniki na max 5 w głowicach termostatycznych. Budynek nie ocieplony.

 

Edytowane przez sylvo88
  • Rozwiązanie
Opublikowano

Juz masz jakies wnioski. Napewno kotlem stalopalnym palilo sie inaczej, wegiel byl tańszy wiec sie palilo na min 75 -80°C. Przy kotle gazowym taka temperatura Cie prawdopodobnie zrujnuje (zwkaszcza przy aktualnych cenach). Ja bym zrobił tak:

w pomieszczeniach gdzie chce mieć 21°C grzejniki itwarte na full, a gdzie mniej skrecone np na 3.

Na kotle ustaw moc na auto a max temperature zasilania np 50°C.

Zobaczysz co sie bedzie działo, jak nadal za zimno to grzejniki na full, potem juz zostaje temp zasilania. Niestety na kotke 40 moze byc za malo do osiagniecia komfortu. Predkosc pompy reguluj w zależności jak obieg za wymiennikiem odbiera cieplo. Tu najlepszym rozwiazaniem byla by pompa automatyczna ustawiona na cisnienie proporcjonalne pod warunkiem ze na grzejnikach sa termostaty. Metoda prob i błędów. Powodzenia.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.