Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termostat z czujnikiem temperatury.


Dawid555

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kupiłem taki sterownik z czujnikiem temperatury podłogi

https://allegro.pl/oferta/termostat-sterownik-kotla-pompy-pieca-zigbee-tuya-12472358755

Ale widze ze niezda on egzaminu bo mozna ustawic tylko temperature maksymalna podłogi od 45 stopni do 70 stopni i mam pytanie do posiadaczy ogrzewania wodnego podłogowego jakich termostatow używacie aby utrzymać stała temp podłogi aby nie ziebiła w nogi. Bo mam taki problem jak pale w kominku to podloga sie wystudzi na tyle ze pozniej piec chodzi pare godzin aby ja dogrzac i niema ani oszczednosci ani komfortu.

Obecnie mam zwykly termostat bez czujnika podlogi ale mysle żeby go dołożyć. I sterowac temperatura podłogi np w przedziale 20-22 stopnie.

Jakmyslicie jak to ogarnac aby bylo komfortowo gdy pale w kominku i zeby podłoga nieziebiła?

To samo w łazienkach w okresie przejsciowym podloga zimna przez wiekszosc dnia bo dom dobrze ocieplony i piec rzadko sie załączał aby podłoga była dogrzana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Viessmann PSOP. Produkuje go Tech i jest bliźniaczy z ST-292 V3 a o 1/3 tańszy. 

Do niego pasuje jako czujnik termistor 10K B=3977K. Niektóre sztuki mogą trochę fałszować wskazania, ale to można skorygować nieco podnosząc/obniżając ustawioną temp podłogi. Najlepiej po prostu podłogę zmierzyć termometrem laserowym i do niego dostosować ustawioną temp

Edytowane przez swampshark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@swampshark nawet z wyglądu fajny ten termostat. A wiesz jaka mozna ustawić minimalna temperature podłogi? Ma zakres ponizej 25 stopni?

Widze ze instrukcja jest ta sama co do tech ,ale niemoge wyczytac jaka jest minimalna wartość temperatury podlogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem. Chyba da się. Jak wrócę z roboty to sprawdzę. 

 

 

Edytowane przez swampshark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to czekam. A zastanawiam sie czy mozna sterowac sama temperatura podłogi bez czujnika otoczenia?

Np temp minimalna podlogi 22 stopnie a temperatura otoczenia ustawiona na 15 i bedzie podgrzewało podłoge?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurde zapomniałem sprawdzić ile tam się da ustawić. Ta funcja działa tak, że ustawiasz minimalną i maksymalną temp podłogi. Jeżeli spadnie poniżej minimalnej to właczy grzanie bez względu na temp w pomieszczeniu i wyłaczy po osiągnięciu maksymalnej też bez względu na ustawioną. W przedziale gdy temp podłogi jest między min i max kocioł jest sterowany wg temperatury w pomiszczeniu. wszystko masz w instrukcji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok wlasnie czytalem o tym tylko nie pisze jaka wartosc jest minimalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. A slyszalem jeszcze taka informacje ze jesli ma sie czujnik temperatury podlogi to w podłoge mozna dac temp zasilania wyzsza niz zalecana bo czujnik rozłaczy petle jesli wykryje zbyt wysoka temp posadzki. Wiesz cos na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor kiedyś napisał, że temp podłogi nie powinna przekraczać 32 stopni, a temperaturę dobierasz pod przepływy. Np. kiedy w łazienkach ciężko osiągnąć nieco wyższą temperaturę niż w innych pomieszczeniach ze względu na mała powierzchnię podłogi to podnosi się temp zasilania rozdzielacza i zmniejsza przepływy w chłodniejszych pomieszczeniach

Edytowane przez swampshark
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp posadzki w łazience wg norm nie powinna przekroczyć 34C, 

Można to osiągnąć przez zwiększenie przepływu, zmniejszenie rozstawu i w ostateczności podniesienie temp zasilania posadzki 

Ja czasem proponuję dodatkowo, jak nie chcą grzejnika w łazience, ogrzewanie ścienne- też daje radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor @swampshark rozumiem o co wam chodzi. Ostatnio mierzyłem temp podłogi zeby zobaczyc w jakim zakresie musiał by czujnik chodzic i u mnie max co sie nagrzała to 26-28 stopni , a nieogrzewana ma w okolicy 21 stopni. Rurki w łazienkach mam co około 8-10 cm a w salonie co 15 cm i tu juz temp nizsza bo 24 -25 stopni. A przepływy mam w łazienkach 2l a salon i reszta 1,5l na rozdzielaczu temp mam ustawioną 40 stopni ,a na piecu 38 i grzejnikami w zasadzie jeszcze nie grzeje bo dogrzewam klimatyzacją.

A gdybym zrobił tak ze rozdzielacz podłaczony bezposrednio do pieca i temperatura zasilania na piecu ustawiona 45-55 stopni w mroźne dni plus w kazdym pomieszczeniu termostat z czujnikiem temperatury i za pomoca tego czujnika bym hamował nagrzewanie sie posadzki to z podłogą mogło by sie coś stać? Bo słyszałem ze niektórzy tak montuja bez zadnych mieszaczy na rozdzielaczu bo wtedy czujnik podłogi odcina daną pętle podłogówki żeby nieprzekroczyc temp powierzchni podłogi. Co o tym myslicie?

Bo musze cos zrobic z tym rozdzielaczem zeby usunac ta kapilare i rozważam każdą opcje nawet dołozenie jakiegoś malego bufora.20220909_124353.thumb.jpg.978885d49f6aaac17b6fb11a5446459e.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.