Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

"Stara budowla trzeszczała pod ciężarem zabobonu i nieuctwa i upadła, a na jej miejscu powstała inna wznosząc się na fundamencie wiary i nauki.
Sztuka drukarska, w 15. wieku wynaleziona, była na zewnątrz najpotężniejszą dźwignią onego przeobrażenia rzeczy…"
Historya Reformacyi Szesnastego Wieku.
J.H. Merle d’Aubigne

Jest na forum osoba, z bogatą biblioteczką, dzięki uprzejmości możemy dowiedzieć się, o czym pisano kiedyś. Jeśli ktoś jeszcze posiada jakieś antyki, ciekawostki, może dołączy.

 

Zdj.1.jpg

Zdj.2.jpg

Opublikowano
2 godziny temu, Fozgas napisał:

Sztuka drukarska, w 15. wieku wynaleziona, była na zewnątrz najpotężniejszą dźwignią onego przeobrażenia rzeczy…"

To była rewolucja, na której rozsiała sie miedzy innymi reformacja. Wybuchła też wojna trzydziestoletnia. Kler stracił monopol na informacje. Te stały się tanie i dostępne. A przy okazji powstał duży potrencjał do manipulacji. Dziś analogia to internet. 

Trochę ciężko czyta sie taki gotyk. 

  • Lubię to 1
Opublikowano
1 godzinę temu, Outsider napisał:

Trochę ciężko czyta sie taki gotyk. 

Na dodatek zdjęcie nie jest dobrej jakości.
To prawda, że internet przejął po części funkcję rozsiewania wiedzy. Fora tematyczne, blogi, umożliwiają szybkie pozyskanie informacji. Mnie fascynuje bezinteresowność. Może jest jakieś wytłumaczenie tego zjawiska, ale to dość niesamowite, iż ktoś chętnie dzieli się wiedzą. Bez tego internet, w tym zakresie, zamarłby. Sprowadzałoby się wszystko do rozrywki.

Opublikowano
4 godziny temu, Fozgas napisał:

,,, Jest na forum osoba, z bogatą biblioteczką, dzięki uprzejmości możemy dowiedzieć się, o czym pisano kiedyś. ,,,


Oczywiście taka osoba (społeczność) istnieje.

Mamy obecnie XXI wiek naszej ery.
Zachowało się mnóstwo pism, dokumentów, czasopism oraz książek, które są zapisem z czasów dla nas odległych. 

Dzięki rewolucji cyfrowej, mamy możliwość digitalizacji tych treści, niedostępnych dla zwykłych śmiertelników.
Zapraszam, więc wszystkich zainteresowanych do odwiedzania Bibliotek Cyfrowych.

W przemieszczaniu się i poszukiwaniach w tych niezliczonych zakamarkach cyfrowych bibliotek, na pewno pomoże nam pani Barbara Maria Morawiec, autorka i redaktor naczelna portalu Lustro Biblioteki 

źródło:
https://lustrobiblioteki.pl/
https://lustrobiblioteki.pl/biblioteki-cyfrowe-polsce/

  • Przydało się 1
Opublikowano

Jest odzew, więc jeszcze kilka zdjęć - dla forumowiczów "oczywistą oczywistość" :)

1..jpg

2..jpg

3..jpg

Opublikowano
41 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Dzięki rewolucji cyfrowej, mamy możliwość digitalizacji tych treści

W 1800 którymś tam roku nastpąpił poteżny wybuch koronalny na słońcu. Oprócz przepięknych zórz polarnych w Stanach i Kanadzie wysiadły sieci energetyczne. Zaburzenia magnetyczne były tak potężne, że w Europie i Ameryce Północnej paliły się telegrafy rażąc ich operatorów i zapalając papier. Gdyby jeden z kolejnych jedenastoletnich cykli słonecznych okazał się tak intesywny to mamy zniszczoną, uszkodzoną infrastukturę netową i nenergetyczną. Zniszczone dyski kompurterów to pikuś. Jesteśmy w czarnej d...ie a nasze cyfrowe banki, chmury itd mogazostać zniszczone bezpowrotnie. Co doprowadziłoby do ogólnoświatowego chaosu.

  • Zgadzam się 1
Opublikowano
3 godziny temu, Outsider napisał:

...Co doprowadziłoby do ogólnoświatowego chaosu.

Na początku trudno przewidzieć, w jakim kierunku pójdzie dyskusja.

Skoro jednak pojawiła się taka myśl, to można by poszukać odpowiedzi na kilka pytań.

Czy różnego rodzaju teorie o tzw. grupach wpływu (które miałyby kontrolować świat), nie biorą się stąd, iż odrzucamy myśl, o wspomnianej przez Ciebie niepewności, nieprzewidywalności przyszłych wydarzeń?
Bardziej wolimy wierzyć w siłę jakichś ponurych organizacji, których członkowie, nie wiedzieć czemu na dodatek, chętnie wdziewają osobliwe, powłóczyste szaty? Akceptowanie zdarzeń przerastających nasze możliwości pojmowania i mijających nasze kalkulacje jest zbyt trudne?

Każde kolejne uderzenie, może być mocniejsze, zwłaszcza pod względem ekonomicznym, zdrowotnym. Według mnie, należy skorzystać ze wszelkich środków, dostępnych dzięki aktualnej wiedzy, by zminimalizować negatywne skutki.

Opublikowano (edytowane)

Podczas remontu dobrze jest wiedzieć, jak zostało coś wykonane.

1z..jpg

Edytowane przez Fozgas
  • 7 miesięcy temu...
Opublikowano (edytowane)

Przypomnę o czasopiśmie, z którym odkrywaliśmy świat.
Przeglądałem starego „Młodego Technika”. Jest tam artykuł o modernizacji „Syrenki”.
Jak napisano, „jest pierwszym samochodem całkowicie skonstruowanym i wyprodukowanym w kraju.”
Nadzieję dawało: „pierwszym…” 

Syrenka.jpg

Edytowane przez Fozgas
  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Tematu "Zagadka logiczna" nie można już kontynuować (archiwum), więc zostawię tutaj.
Coś na weekend. Zadania z "Młodego Technika" (z roku 1961). Wybaczcie jakość.

 

 

zagadka.jpg

Opublikowano

Dziś już wiemy, że …gdy pogoda pozwala wszyscy, w miarę swoich możliwości, powinni spacerować każdego dnia, zimą i latem. Ubiór musi być odpowiedni, stopy dobrze chronione. 

Ciekawostki z roku 1870.
Jesienny wieczór, podróż w zatłoczonym wagonie pociągu.
Otworzyłam swoje okno i cieszyłam się świeżym powietrzem, kiedy jakaś pani błagalnym tonem zawołała: Zamknijcie to okno, przeziębicie się, bo nocne powietrze jest tak niezdrowe.
Wielu uczono już od dzieciństwa, że nocne powietrze jest szkodliwe dla zdrowia.

Każde pokolenie zmaga się z opiniotwórczymi błędami.

  • 2 miesiące temu...
Opublikowano (edytowane)
W dniu 7.05.2023 o 09:16, Fozgas napisał(a):

Dziś już wiemy, że …gdy pogoda pozwala wszyscy, w miarę swoich możliwości, powinni spacerować każdego dnia, zimą i latem. Ubiór musi być odpowiedni, stopy dobrze chronione. 

Ciekawostki z roku 1870.
Jesienny wieczór, podróż w zatłoczonym wagonie pociągu.
Otworzyłam swoje okno i cieszyłam się świeżym powietrzem, kiedy jakaś pani błagalnym tonem zawołała: Zamknijcie to okno, przeziębicie się, bo nocne powietrze jest tak niezdrowe.
Wielu uczono już od dzieciństwa, że nocne powietrze jest szkodliwe dla zdrowia.

Każde pokolenie zmaga się z opiniotwórczymi błędami.

Opiniotwórcze błędy wynikają z nie zrozumienia lub ogólnikowego nakreślenia tematu. Kobiety mają inne odczuwanie temperatury niż mężczyźni.  Odczuwalna temperatura np. 21' dla mężczyzny będzie Ok i podobnie będzie dla kobiety odczuwalne 23-24' , a to duża rożnica w komforcie cieplnym pomieszczeń domu. 

"Niezdrowość powietrza nocnego " w Twoim cytacie wynika  z innego odczuwania temperatury przez kobietę i jej przyzwyczajeń do temperatury. 

 Kiedyś w Afryce przy temperaturze 20' w krótkich spodenkach, koszulce w krótkich rękawach i klapkach byłem postrzegany jak coś dziwnego i podobnie dziwnym był dla mnie widok tubylców w kurtkach przy tej temperaturze. 

Podobnie choć nie tak skrajnie inne postrzeganie komfortu cieplnego temperatury pomieszczeń mają osoby z ogrzewaniem na węgiel i osoby z ogrzewaniem na gaz czy pompę ciepła. Pomijam oszczędności związane z trendowym nowoczesnym ogrzewaniem ale głównie chodzi o przyzwyczajenie organizmu do określonych temperatur i związany z tym komfort cieplny ( choć człowiek może się do wszystkiego przyzwyczaić - byle by ideologia była dla niego zrozumiała/akceptowalna).

Dla mnie temperatury w otoczeniu których dalej rozebrać się nie da są gorsze od tych do których można się dostosować odpowiednim ubiorem - chodzi o temperatury zewnętrzne. 

Tu o innym postrzeganiu komfortu cieplnego przez kobiety: 

https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art18986961-badacze-kobiety-lubia-cieplo-bo-natura-chce-oddzielac-je-od-mezczyzn 

Wynika z tego że dla nas mężczyzn będzie stosownym obniżenie temperatury w sypialni by pobudzić  aktywność kobiet - choć by w tym żeby stwierdziły że jest za zimno, by pobudzić  nas do działania.

Edytowane przez Piecuch19
Opublikowano

Nie mniej interesujące byłyby relacje tych, którzy pracowali na kontraktach. Swego czasu, była dość szeroko znana firma budująca drogi:  https://40ton.net/polscy-kierowcy-jezdzili-wywrotkami-iraku-steyr-91-bezkresna-pustynia-budowie-autostrady/

Zaś zamieszczony fragment, miał być przykładem, że i nam, naszemu pokoleniu, mogą zdarzyć się pomyłki. Z opinią większości zaś, bardzo trudno dyskutować, niekiedy potrzeba czasu, by wygasły silne przekonania, poparte na dodatek medialnymi autorytetami. Dziś znamy już lepiej zasady zdrowia i nie trzeba przekonywać, przynajmniej do wietrzenia pomieszczeń.

Co do źródeł ogrzewania wolałbym uniknąć dyskusji. Są tutaj forumowicze zajmujący się tym zawodowo. Na dodatek, nie ma już tak zwanego taniego ogrzewania. Nawet koszem własnej pracy (obsługa), nie możemy powiedzieć, że coś się wybitnie opłaca. Wybieramy więc wygodę, którą dostarczają nowe produkty, choćby te wspomniane przez Ciebie.

Gdy rozmawia się z budującymi dom, też nie było wahania, co do wyboru źródła ogrzewania - pompa ciepła. Rozpoczyna ktoś inwestycję, jest entuzjazm i nadzieja, determinacja, by zwrócić się ku nowoczesności. To zrozumiałe, gdyż w przeciwnym wypadku nikt nie ruszyłby się z miejsca.

A my spoglądamy na to trochę inaczej, bo życie na wsi traktujemy inaczej. Przynajmniej dla mnie polega to na gospodarzeniu. Wiążę to ze zmianą stylu życia właśnie, w przeciwieństwie do mody, by żyć na wsi a mieszkać jak w mieście.

Opublikowano

Przeglądając komentarze internautów na różne tematy, zauważyłem interesującą pracę. Ktoś publikuje fotografie z lat, których dotyczył zamieszczony wyżej fragment. Jak widać, potrzebę dobrego oświetlenia i świeżego powietrza nie uznawano za pierwszorzędną.

https://www.hejto.pl/wpis/oklahoma-lata-90-xix-wieku-mortadelanadzikimzachodzie

Dodam więc kolejny fragment (z tamtego okresu), który zachęca do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu:

Ćwiczenia fizyczne i praca wywierają korzystny wpływ na umysł i ciało, wzmacniają mięśnie, poprawiają obieg krwi… gdy odmawia się ćwiczeń fizycznych i pracy, uwaga zostaje skierowana tylko na siebie, myśli się o sobie gorzej niż jest w rzeczywistości, tak schorowana wyobraźnia wywołuje stan ciągłej obawy, niepewności.   

  • 1 miesiąc temu...
Opublikowano

Nerwują się ostatnio internauci komentując jakiś obraz, do którego i tak nie będzie się chciało wracać po latach, choćby z racji fantazyjnego traktowania zdarzeń historii najnowszej.
https://www.youtube.com/watch?v=E9rm6D3lB5Q

Warto w takich momentach wracać więc do kina, które uwrażliwia, nie roztkliwia; na wielu warstwach odkrywa i łączy emocje, nie rozdrażnia, przewidywalnym dla świata przekazem.

 

 

Zamiast rozpalać żywioły ulicy najskuteczniej byłoby uczyć przez przykład, porównanie. Wtedy nawet młodociany, ze spokojem i łatwością rozpozna a przy tym odzieli geniusz twórczy, porządek myśli, gdzie starcza zwięzły, krótki przekaz https://www.youtube.com/watch?v=6PvSqvedgGs 

od chaosu wijących się cudactw, szukających długich, monotonnych krajobrazów, szlaków, dróg… gdzie odpowiedź zatracona zostaje, w mnogości daremnych słów. Jakiś taki... jakby przedpotopowy trend. 

https://www.youtube.com/watch?v=dCJWurBV4rY

  • 9 miesięcy temu...
Opublikowano (edytowane)

Mijający tydzień to wyjątkowy czas, historyczny może nawet.
A to ze względu na debatę, dotyczącą zmiany ograniczenia handlu w niedzielę.

Od lat widzimy oto, jak jedno z ugrupowań (po lewej stronie), osuwa się ku "progowi", na tak zwaną kanapę; bo nie dziwi przecież, iż na skutek utraty orientacji, wyczucia, rozpoznania czasów, a może i destrukcyjnej pewności siebie, poparcie słabnie.

Pisma, opinii, sondaży, odwoływań do uczuć cytować tu nie potrzeba, to robią inni trwoniąc czas i nawołując w sposób emocjonalny, a więc i nielogiczny wręcz nieraz, do uszanowania odpoczynku, stając zarazem w obronie miejsc pracy, ponoć w małych sklepach.

Bo nie o uczucia tu chodzi a zasady. A na dowód tego niech wspomną niektórzy w przyszłości, że wysiłki nad ograniczeniami (nie tylko handlu), nie poprzestaną na tym co jest, będą postępować nadal, pod maską i pod wieloma przebraniami.

Przy tej okazji więc polecam publikację na weekend: „Państwowa ustawa niedzielna”.

Niektóre fragmenty przemówień:

„Żadne państwo nie może sobie pozwolić na traktowanie uczciwego zajęcia jako zbrodni.”

„…daremne będą nasze usiłowania ustanowienia dnia odpoczynku, jeśli nie narzuci mu się religijnego znaczenia. I tak długo, jak długo nie opiera się on na religijnych zasadach, nie utrzyma się jako dzień odpoczynku.”

„Jednakże jakiekolwiek zmuszanie do przestrzegania obrzędów religijnych, jest tylko narzucaniem hipokryzji…”

„Robotnicy pracujący w niedzielę okazują wielką sympatię pracownikom zmagającym się z dręczącymi ich monopolami [np. sieciami sklepów – dop. mój], którzy oświadczają, że ustawy niedzielne wyzwolą ich spod władzy tych monopoli. Jednak w miejsce tych wszystkich monopoli, ustanawiają im inny monopol, a mianowicie monopol religii, a nieustanne korzystanie z niego ma im zabezpieczyć rząd. Oni mogą mówić, ile tylko im się podoba, o ich (monopolów) zachłanności, ucisku i wszelkiego rodzaju wyzysku i to jest prawdą, ale z tych wszystkich najbardziej chciwych, uciskających, despotycznych i pozbawionych skrupułów monopoli, jakie ktokolwiek widział albo jakie mogą być widziane przez świat, to najgorszym jest monopol religijny. Jeżeli ci orędownicy ustaw niedzielnych wyzwolą robotników spod władzy tamtych monopoli – zakładając, że to im się uda – wówczas pojawia się bardzo poważne pytanie: kto wyzwoli robotników spod władzy religijnego monopolu?!”

Edytowane przez Fozgas
  • Zgadzam się 2
Opublikowano

Ja czekam z utęsknieniem na czas, gdy sytuacja religii w życiu społeczeństwa zostanie skierowana wyłącznie do poziomu indywidualnego zaspokojenia swoich potrzeb duchowych. Wierz w co chcesz, ale innym tego nie okazuj, afiszując się tylko sloganami bez żadnych czynów, które powinny za tym stać. Źle rozumianym patriotyzmem i religijnością, część osób próbuje zjednać sobie jakąś grupę osób, ale tak naprawdę deprecjonuje pierwotne ich znaczenie. Coraz bardziej doprowadza to do obojętności w odczycie.

  • Przydało się 1
Opublikowano
W dniu 14.06.2024 o 19:07, carinus napisał(a):

Ja czekam z utęsknieniem na czas, gdy sytuacja religii w życiu społeczeństwa zostanie skierowana wyłącznie do poziomu indywidualnego zaspokojenia swoich potrzeb duchowych. Wierz w co chcesz, ale innym tego nie okazuj...

Na cóż komu taka duchowość?
Wyzbywając się prozelityzmu organizacja religijna zakończyłaby swój bieg wraz z ostatnim pokoleniem, które powzięłoby podobne postanowienie. Nawet nasza dyskusja powodowana jest wydarzeniami, ocenianym przez pryzmat poglądów, które publicznie tutaj wyrażamy. Rozsądek nakazywałby nie podnosić głowy, zająć się codziennością licząc, że ominą nas skutki decyzji ustawodawcy, że jakoś to będzie… Tym się wyróżniamy właśnie, że nie jest nam obojętny kierunek, że reagujemy nawet w sytuacji, gdy nie mamy szans niczego już zmienić, świadczymy. Podejmujemy się tego, choć znamy skutki a szczegółowym opisem całego procesu dysponujemy od lat, nawet tak drobiazgowym, by wykazać, iż związki zawodowe właśnie, posłużą ku zarzuceniu dążeń wolnościowych, republikańskich.

Protestujemy lub wspieramy protest, gdy wyłania się choćby na chwilę i niepełny jeszcze obraz systemu, o wrogiej ideom wolnościowym filozofii działania, który skupia swój wysiłek na wprzęgnięciu instytucji państwa do swojej gry wpływów, posługując się stanowiskami decyzyjnymi, ustawodawczymi, sądowniczymi itd.
Możemy powiedzieć więc, że oddziałuje na społeczeństwo jakby od góry. Bez znaczenia wtedy jest twoja duchowość, wiara lub jej brak, obywa się bez twojej woli, poglądów, zdania. Jesteś zmuszony podporządkować się a determinuje Cię do tego stanowione prawo. Wracasz do czasów znanych z historii, gdy dźwięk dzwonów wyznaczał rytm życia, z tą tylko różnicą, że na obecnym poziomie technologicznym.

Protest więc będzie się nasilał proporcjonalnie do urastania na znaczeniu tak zwanych ruchów na rzecz praw niedzielnych. Taką właściwość ma protestantyzm i nie sposób to zmienić. Wypada więc dodać kilka słów wprowadzenia.

 "Protestantyzm nie jest jedynie wynikiem ludzkiego postępu, zwieńczeniem na drodze rozwoju; absolutnie, w żadnym wypadku nie jest zwyczajną regułą samodoskonalenia, przyrodzoną czy też właściwą ludzkiej naturze, z grupy właściwych jej uzdolnień, sił tkwiących w człowieku, w skutek też czego w ich mocy jest zdolnym zwracać się ku moralności, dokonywać samooczyszczenia, gdy społeczeństwo okazuje się zdemoralizowane, popadając w coraz większe zepsucie; podobnie i wtedy, gdy w wyniku działania sił wyższych, zewnętrznych zostaje zatrzymane w rozwoju i uwięzione na jakimś etapie historii, i gdy z wyczerpania ustaje na chwilę, by jednak w końcu nabrać znów mocy i energii, poderwać się i powstać, podążając naprzód, obraną przez siebie drogą. Nie okazuje się też rezultatem indywidualnej pracy twórczej, ani też nie wynika ze wspólnego wysiłku myślowego jakiejkolwiek społeczności.

Protestantyzm jest regułą, zasadą, której źródło, nie wynika z ludzkiej natury: Jest to Boży zaszczep na intelektualnym i moralnym gruncie rodzaju ludzkiego, skutkiem czego wprowadzane są zupełnie nowe siły, odmiennego zjawiska, by odtąd człowieczy pień wydawał nowe owoce, szlachetnego gatunku a wraz z kompletem udzielonej wrażliwości stawał się inspiracją pragnień i reguł postępowania zarówno jednostki jak i ogółu społeczeństwa, dając przy tym siłę ożywczą w sferze indywidualnej a także na płaszczyźnie życia społecznego, otwiera też zarazem drzwi nowych możliwości, darząc nowym życiem, nakierowuje cały ludzki wysiłek ku najlepszym celom, o zupełnie innej wartości, pozwalając osiągać najwyższy poziom rozwoju dostępny człowiekowi, wyzwala najpełniej jak to tylko możliwe, by w tej drodze realizować dzieła na granicy perfekcji, sięgając celu ostatecznego wreszcie.
Jednym zdaniem, protestantyzm jest siłą ożywczą chrześcijaństwa."


To tak na szybko i pokrótce :)

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Gdybym umiał utworzyć tzw. mema, którego przy podobnej okazji umieszczają internauci… coś w stylu dziękuję łaskawco albo pan jest aż nadto miłościwy nam… itd. itp.

Dodałbym go teraz, bo właśnie wróciłem z galerii handlowej, gdzie data sprzyjała a sklepy były otwarte, i można też było na spokojnie rozejrzeć się. Szukam dobrej klawiatury mechanicznej. Takiej, żeby się fajnie na niej pisało, zaś od czasu do czasu nadawała się też do gierek, pływam niekiedy okrętem podwodnym :)
Potrzeba wtedy tylko kilku klawiszy, ale ich działanie musi być niezawodne, wiadomo, sprawa oczywista dla każdego gamera :)

Odwiedziwszy też współczesną jatkę, obejrzawszy wesoły film wróciłem i czytam najnowsze, interesujące mnie wieści.

Bardzo łatwo natknąć się na rozliczne komentarze internautów, którzy nie mają wątpliwości co do charakteru ustaw i piszą dość zwięźle na ten temat. To ja się tutaj rozwodzę, stąpam po kłosach i próbuję coś tam sygnalizować. Na dodatek na forum technicznym, z czego tylko taki może być pożytek, iż współczesny internet nie jest już domknięty w forach na jakichś platformach, bo o tym, co zostaje umieszczone w jednym miejscu można błyskawicznie dowiedzieć się i na innym, nieraz na drugim końcu świata.

Nie ma już tutaj albo to ja nie widzę wpisów kolegów zajmujących się zmianami społecznymi, lepiej rozeznanych. Zapytałbym czy wiadomo im coś o kalkulacjach lewej strony, bo jak łatwo przewidzieć, ta część społeczeństwa na korzyść której podejmowany jest wysiłek i tak nie odwdzięczy się poparciem. Za to z pewnością pozbawi się argumentów tych, którzy czynili tak dotychczas, dając głos poparcia.

"Aniołami" powstrzymującymi wiatry religijnego parcia są już teraz jacyś bliżej nam nie znani publicyści oraz, jak widać, pojedynczy komentatorzy, czyli jak niegdyś "gramatycy" rozumieją czas, mają rozeznanie i stoją naprzeciw mas.

https://wykop.pl/wpis/76969259/wolny-rynek-0-0-sejm-polityka-bekazpisu-bekazkonfe

Żeby nie było, że z założonymi rękoma, biernie oceniam wydarzenia, dołączę znów co nieco… będę tak robił do czasu aż okaże się to zupełnie daremnym albo niemożliwym. Tekst poniżej, jest z publikacji: "Wolność w religii".

 

Scan.w.r.jpg

Edytowane przez Fozgas

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.