Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano (edytowane)

Cześć,

w mieszkaniu po mojej babci (3 pokoje, 85m2, kamienica 4 mieszkaniowa i 2 klatkowa, 1 piętro, nad innym mieszkaniem) jest stara instalacja grzewcza ze starym i źle działającym kotłem gazowym oraz piecem węglowym (DOZAMET K-75-1-12) w piwnicy. Całość jest wyprowadzona w 2 miejscach (piwnica i garaż) w górę budynku, na starych rurach o dużej średnicy, ze starzejącą się izolacją. Ciepło ucieka po drodze, w murach etc. W mieszkaniu, stare, żeliwne grzejniki. W łazience jest gazowy ogrzewacz wody. Ogrzewacz wody chciałbym przenieść ze ściany nad wanną, na ścianę boczną (jedną z dwóch) nad toaletą, a później go "schować". Poniżej zdjęcia.

Potrzebuję pilnie wymienić instalację, aby załapać się na dopłatę rządową. Czytałem nieco, ale mam mętlik w głowie i chciałbym prosić o poradę. Zależy mi na niskiej cenie oraz oczywiście dobrej jakości. Widziałem kotły kondensacyjne 2-funkcyjne w okolicach 3,5 tysiąca - np. Termet.

W obecnej instalacji, pomijając grzewczą i wysokie koszty z tym związane, denerwuje mnie bardzo w ogrzewaczu wody, że załącza się ze sporym opóźnieniem i tylko przy maksymalnym ciśnieniu wody. Nie można np. nawet po odpaleniu ogrzewacza, zmniejszyć ciśnienia, aby ciepła woda leciała tylko trochę. Nie można też łatwo wyregulować średnio ciepłej wody. Zawsze musi być ciśnienie na maksa, co zwiększa zarówno koszt gazu, jak i zużycie wody.

Nie wiem, czy nowe kotły np. mogą się załączać szybko, przy niskim ciśnieniu wody itp. Jeśli tak, to od czego to zależy? Zapewne kwestię tę rozwiązałaby instalacja kotła jednofunkcyjnego ze zbiornikiem, ale wody u nas dużo się nie zużywa i nie chciałbym też, aby on co chwilę ją podgrzewał na darmo i zwiększał koszty. Jaki sprzęt wybrać?

Mam spory mętlik, proszę o porady.

 

 

292712102_1247886179348692_1872209896895460987_n.jpg

293130851_598028711893320_1125540564773387057_n.jpg

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Opublikowano

Zdaniem laika : zostawić starą instalację, będzie działać niezawodnie i zmniejszy koszty co do przeróbki.

Kocioł 2f a podgrzewacz usunąć. Lub kupić nowy 1f i również nowy przeplywowy np Junkers Hyro Power 19 kW.

Jak w sieci masz co najmniej 1.7 bara, przeplywowy bedzie odpalal na raz. 

Kondensacyjny ma układ zamknięty wody i pracuje od 0.8 bara.

Mimochodem zaznaczę że błędnie twierdzisz że kocioł Camino jest złym kotłem. To jest super kocioł przy paleniu od góry. Sam taki używałem przez lata i mam bdb opinię. 

Opublikowano

Chyba raczysz sobie żartować z tym zostawianiem instalacji i w ogóle nie czytałeś tego, co napisałem. Jakie koszty przeróbki, skoro otrzymałbym dotację na całość? I co, lepiej płacić rachunki 1000 zł zamiast 500? Tu połowa ciepła jest gubiona po drodze na starych rurach z beznadziejną lub bez izolacji.

Opublikowano

Ja tak mam i nie narzekam. Dotacja góra 60%.

Wszystko przeczytałem ale skoro chcesz wywalić wszystko by było 20 litrów wody a kocioł taktowal non stop to rób po swojemu i nie pytaj skoro lepiej wiesz. Jeszcze nie wiesz co dobre lub lepsze. Na małym zladzie oszczędności nie zrobisz. Powodzenia.

Opublikowano (edytowane)
3 godziny temu, BORA napisał:

Ja tak mam i nie narzekam. Dotacja góra 60%.

Wszystko przeczytałem ale skoro chcesz wywalić wszystko by było 20 litrów wody a kocioł taktowal non stop to rób po swojemu i nie pytaj skoro lepiej wiesz. Jeszcze nie wiesz co dobre lub lepsze. Na małym zladzie oszczędności nie zrobisz. Powodzenia.

Nie no, dobrze że Ty wiesz... 😉 . Dotacja nie wynosi "góra 60%", a po prostu jest limit 12 000 zł. Jeśli się zmieszczę, to nic nie zapłacę.

Napisałem powyżej, że sąsiad za ścianą, identyczne mieszkanie, wymienił instalację i obniżył koszty o połowę. Jak rozumiem to nie jest argument? 

Mniejsza o to. Może ktoś inny się wypowie.

Na co zwrócić uwagę przy nowej instalacji, przede wszystkim w kwestii kotła, ale może też i grzejników?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Lubię to 1
Opublikowano

Doradzić na pałę to nie ma sensu, aby doradzić konkrety trzeba więcej danych, czasu i zachęty.

Na pewno da się zrobić - a koszty to wiadomo że będą, ale przy wzroście cen na pewno się szybko wydatki zwrócą.

Nie mówiąc już o dopłatach .

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.