Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł na pellet, bufor c.w.u., bufor c.o., grzałki w buforach, grzejniki - schemat do sprawdzenia i oceny


zunior88

Rekomendowane odpowiedzi

Czy mógłby ktoś sprawdzić i ocenić mój schemat, który stworzyłem na potrzeby mojej przyszłej kotłowni.

Ogrzewanie główne będzie z kotła na pellet.

Bufor c.w.u. będę grzał w lato grzałką, a w zimę ewentualnie z kotła.

Bufor c.o. też chciałbym z grzałkami żeby w okresie jesiennym i wiosennym wykorzystać nadmiar energii z paneli fotowoltaicznych. Tu moje dodatkowe pytanie czy działaniem pompy na grzejniki w tym okresie grzania grzałkami bufora c.o. mógł zająć się sterownik z pieca? Nie chciałbym żeby kocioł się uruchamiał a jedynie włączył tą pompę.

Dodatkowo czy jest sens robić zawór 3d do mieszania wody powrotnej grzejników skoro mam na wszystkich grzejnikach zawory termostatyczne?

 

Mile widziane wszelkie uwagi i poprawienie błędów bo nie chciałbym na etapie zakupu wdepnąć na jakąś minę.

 

 

 

Inst.sanitarna.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj tu zdjęcie tego schematu. Na TT nie można otworzyć tego linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, zunior88 napisał:

Czy mógłby ktoś sprawdzić i ocenić mój schemat, który stworzyłem na potrzeby mojej przyszłej kotłowni

Trochę niebezpieczny, co będzie jak odetniesz bufor od kotła ( masz zaw kulowy) i zaczniesz grzać bufor grzałką el?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Przemyslaw85 napisał:

Daj tu zdjęcie tego schematu. Na TT nie można otworzyć tego linka.

Inst.sanitarna.pdfInst.sanitarna.pdf

Mam nadzieje że wstawiłem.

31 minut temu, sambor napisał:

Trochę niebezpieczny, co będzie jak odetniesz bufor od kotła ( masz zaw kulowy) i zaczniesz grzać bufor grzałką el?

Wstawiłem zawory przy buforze do ewentualnej jego wymiany ale też zastanawiałem się czy nie założyć takiego samego zbiornika przeponowego jak przy c.w.u. tylko większej pojemności (jeszcze nie wiem jakie duże musiały by być bo nic w instrukcji bufora na ten temat nie ma).

Czyli nie przeszkadzało by połączenie sytemu otwartego z zamkniętym na cwu i co?  A nie chcia bym rezygnować z systemu otwartego ze względu na bezpieczeństwo bo jak coś bym sknocił to nie rozsadzi ukladu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Wg tego schematu nie naładujesz bojlera wodą z bufora gdybyś go grzał prądem. Chyba że oba zbiorniki zamierzasz grzać prądem każde z osobna. Sprawdź tylko czy starczy mocy umownej >12kWh + to co weźmie oświetlenie TV i pracujące pompy Moim zdaniem nie mniej niż 14kWh.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Przemyslaw85 napisał:

Wg tego schematu nie naładujesz bojlera wodą z bufora gdybyś go grzał prądem. Chyba że oba zbiorniki zamierzasz grzać prądem każde z osobna. Sprawdź tylko czy starczy mocy umownej >12kWh + to co weźmie oświetlenie TV i pracujące pompy Moim zdaniem nie mniej niż 14kWh.

Oba zbiorniki będą miały osobne grzałki tak żeby grzały się w innych godzinach, bufor w nocy, a cwu 11-14. Osobne grzałki żeby w lato na razie to działało jak nie założę paneli słonecznych do cwu.

Mam zabezpieczenie 32A a mocy 17kW więc obstawiam że starczy. Nie wiem tylko czy dać 1 grzałkę np. 9kW czy jedną 6kW a drugą 3kW. Bo gdzieś kiedyś czytałem że przy jednej grzałce tworzy się jakiś korek z zimnej wody i tak dobrze się woda nie nagrzewa w buforze ale nie umiem teraz tego znaleźć. Masz jakieś polecane grzałki do bufora czarnego nieemaliowanego?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

190575392_zbiornikkospel.jpg.0b0741b53f7c48f6c928ac3d26643abe.jpg

Jeszcze chciałem zapytać czy dobrze podłączam wszystkie urządzenia do bufora?

Bo gdzieś czytałem że czasami tworzy się jakaś warstwa zimnej wody która będzie blokować ciepłą i grzałka się wyłącza a nie dogrzewa całego bufora ale nie wiem gdzie to czytałem.

I czy dobrze to będzie działać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjścia i wejścia są dobrze.

Grzałka czym niżej tym lepiej. Jak nie ma możliwość to potrzebna będzie pompa by cały zbiornik wymieszać. Inaczej poniżej grzałki będzie zimna woda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nightwatch podczas ładowania z kotła taka pompa nie jest potrzebna ale w czasie ładowania grzałką wskazana tym bardziej kiedy ładowanie jest od dołu i kiedy grzałka nie jest na samym dole. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę jak to wszystko będzie się sprawować bo na razie uruchomiłem samą grzałkę i widzę że jest w miarę ok.

Mam jeszcze jedno pytanie: czy w moim buforze c.o. z grzałką zasadne jest montowanie anody magnezowej bądź tytanowej żeby nie rdzewiał zbiornik czy grzałka elektryczna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.