Skocz do zawartości

ArekAmator

Forumowicz
  • Postów

    8
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Osiągnięcia ArekAmator

Żółtodziób

Żółtodziób (2/14)

  • Pierwszy post
  • Tydzień pierwszy zaliczony
  • Miesiąc później
  • Od roku na pokładzie
  • Starter dyskusji

Najnowsze odznaki

0

Reputacja

  1. Witam ponownie! 1. Troszkę poszperałem i zdecyduję się na zamontowanie w mojej instalacji bufora ciepła. Okazuje się też, że piec mam z DUUŻYM zapasem mocy więc wymiennik jak znalazł. Dzięki za radę. 2. Nikt mi nie odpowiedział jeszcze na te tematy: Czy zawory powrotne są dobrze umiejscowione? Chodzi rurę do pieca gazowego. Czy pewien odcinek rury bezpieczeństwa i rury wzbiorczej mogę wykorzystać jako normalną część obiegu? Kocioł na paliwo stałe stoi pół piętra niżej niż reszta elementów instalacji.
  2. do Marka! Obejrzyj schemat zamieszczony tu: https://forum.info-ogrzewanie.pl/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=4281 Podłączenie zbiornika wyrównawczego, bojlera jest identyczne jak na moim. Nie liczę tylko zaworów, pompy c.w.u. bo o nie pytałem. Do zaworu 4D identycznie. Tu piszesz że " całkiem poprawny " , u mnie źle. Coś jest nie "halo". Mam prawo nie rozumieć?? Mnie chodzi o wstawienie w ten układ wymiennika - bo piec gazowy i brak zbiorniczka wyrównawczego powyżej grzejników.
  3. zimna woda na głowe... o.k. może nie umiem palić, ale z tego co wiem zabrania się stosowania kotłów na paliwo stałe w systemie zamkniętym (Dz,. U. Nr 75, poz 690 par. 133.I ust.7) Bojler działa na grawitacji - jest tuz nad piecem, metr rury miedzianej o przekroju 28, potem 22 (30cm). Metr w tą czy w tą nie ma znaczenia. Jeśli teraz działa bez dodatkowej pompy c.w.u to z nią tym bardziej będzie działał. Pompa c.w.u. będzie sterowana przez sterownik kotła. U mnie jak napisałem: BEZ ZAWORU 4D. Zasilanie z kotła bezpośrednio na "F1" powrót na kocioł bezpośrednio z "F3" wymiennika. U kolegi będzie 3 metry od kotła w bok (jakieś 4 metry rury), 50cm nad piecem rura miedź 28 (takie ma z odzysku). Niestety, tu instalacja z zaworem 4D na 1". Skupmy się na meritum: proszę o pomoc jeśli chodzi o część obwodu: zawór 4D i wymiennik - poprawnie czy nie. Ponownie proszę o odp. na pyt 2 część B i pyt. 3. proszę o rozdzielenie informacji na instalację bez 4D i z 4 D. Dzięki za odpowiedzi. Marku! Proszę opisz o co dokładnie chodzi.
  4. Źle - ciekawe?!! Schemat oparłem na analizie kilku innych. - rura bezpieczeństwa od rury zasilającej - rura wzbiorcza od powrotu - zbiornik c.w.u. (bojler) wpięty równolegle, przed wymiennikiem i zaworem 4D (tu była prośba o kolejność - więc dzięki) - strefa wymiennika - gotowy zestaw wymiennikowo-pompowy, więc przerysowałem tylko zawartość - fakt pominąłem odpowietrzniki automatyczne, sorrka - jeśli chodzi o separator to chciałbym m. in. zlikwidować szumy, Największy problem sprawił mi zawór 4D. Nigdzie nie umiałem znaleźć schematu z zaworem 4D i wymiennikiem płytowym. Jeśli możesz podaj link do tematu. U siebie chciałem robić wg tego schematu, ale bez zaworu 4D. Hydraulik kilka lat temu zrobił mi instalację w obiegu zamkniętym. Co się działo nie muszę chyba pisać, powiem tylko że mam stopione wszystkie otuliny. Teraz przerobię - zamontuję wymiennik i podzielę na dwa obiegi - nie mam możliwości umieszczenia na piętrze zbiornika wyrównawczego, kucie i brak miejsca. Prościej podzielić i mieć wszystko w piwnicy. Przedstawiony schemat z 4D dotyczy instalacji u kolegi - uparł się na zawór 4D, już go kupił i stąd moja prośba o pomoc. Dalej jednak nie rozumiem tu cytuję: "to co narysowane po stronie pierwotnej wymiennika jest niepoprawne a raczej ZLE " PROSZĘ PODAJ JAKIE ZROBIŁEM BŁĘDY !!! Proszę jeszcze o odpowiedź na pyt. 2 - zz na rurze od pieca gazowego i na pyt. 3
  5. Witam! Proszę o ocenę poprawności projektu instalacji. Część prawa ilustracji - rozdzielacze i piec gazowy traktujcie jako poglądową. 1. Czy separator powietrza w tym układzie powinien się znajdować za piecem czy za wymiennikiem płytowym? Jeśli za wymiennikiem proszę o wskazanie miejsca montażu. Rozumiem, że separator między innymi likwiduje uciążliwe "szumy" w grzejnikach. 2. Czy zawory powrotne są dobrze umiejscowione? Chodzi zwłaszcza o zbiornik c.w.u. i rurę do pieca gazowego. 3. Czy pewien odcinek rury bezpieczeństwa i rury wzbiorczej mogę wykorzystać jako normalną część obiegu? Kocioł na paliwo stałe stoi pół piętra niżej niż reszta elementów instalacji. Proszę o konkretne rady.
  6. Witam! Planuję "przebudowę" instalacji c.o.. Posiadam piec z nadmuchem i sterowaniem (wymieniam sterownik na RADON C.W.U. z dmuchawą link:http://allegro.pl/show_item.php?item=1514202954), bojler 150l, rozdzielacz do podłogówki z pompą (komplet), dwa obiegi grzejników (dół i góra domu rozdzielnie - dwa piony) na wszystkich grzejnikach założone zawory termostatyczne, Instalacja wykonana jest z miedzi, oprócz podłogówki - pex. W okresie letnim ma pracować bojler, podłogówka i grzejniki drabinkowe w łazienkach. Paliwem często jest drewno, co pociąga za sobą dość znaczne różnice temperatur (dzień noc) i zmusza do częstego dorzucania. Chciałbym zooptymalizować temperaturę w domu i widzę wyjście dzięki zastosowaniu bufora ciepła. Bufor nie musi "trzymać" 24g, wystarczy 8-12. Chodzi o to bym, mógł palić np. trochę rano, a potem popołudniu. Czytałem kilka wątków, ale nie znalazłem odpowiednika. Zastosowałbym bufor 300-400 l z możliwością podłączenia solarów. Proszę o schemat takiej instalacji. Mogę narysować schemat, ale nie wychodzi mi to dobrze. Próbowałem... :)) Proszę również o wyjaśnienie: - czy do kotła bufor podłącza się poprzez wężownicę (tak jak solary?) czy bezpośrednio? - czy stosować wtedy zawór czterodrożny? Jeśli tak to gdzie? - czy wymiennik c.w.u. wpinać poprzez bufor czy w obieg kotłowy (raczej w bufor, bo nie będą go grzały solary), czy wykorzystam wtedy możliwości sterowania obiegiem c.w.u. poprzez sterownik Radon? Jeśli nie ten sterownik to jaki? Bojler ma się nagrzać i wyłączyć, by się nie chłodził. - chciałbym zastosować naczynie przeponowe do wyrównania ciśnienia ciepłej w.u - proszę podać gdzie je umieścić - zastanawiam się też nad umiejscowieniem zaworów zwrotnych i ich rodzajach. Może jest już taki wątek - to proszę o link. Będę miał pewnie dużo pytań, ale teraz to tyle.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.