Skocz do zawartości
IGNOROWANY

woda użytkowa z bojlera elektrycznego zamiast pieca gazowego?


kosmo-

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich forumowiczów,

proszę o radę. Posiadam 20-letni gazowy piec dwufunkcyjny Valliant z zasobnikiem 120l w piętrowym domu.

Chciałem zastosować bojler elektryczny do wody użytkowej ok. 150l (założyłem panele + straszenie cenami gazu).

Pytanie - czy ma to sens i jaki byłby orientacyjny koszt? 

Część pokojów ogrzewam już elektrycznie, niestety część musi zostać na kaloryferach c.o.

Ew. tylko wstawić gdzieś w układ grzałkę elektryczną do CWU?

Pozdrawiam!

285663240_schematCO.jpg.efb68bc464e265104d595541ec13e8a4.jpg

Edytowane przez kosmo-
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • kosmo- zmienił(a) tytuł na woda użytkowa z bojlera elektrycznego zamiast pieca gazowego?

Jeśli masz zamiar jeszcze korzystać z zasobnika cwu w kotle gazowym to zamontuj sobie pompę by mieszała wodę lub zrobić obejście nowej 150-ki.
Co do grzałki i wszystko zależy od zużycia wody. U mnie średnio wychodzi ok 5kwh na dobę rodzina 2+3 i tylko prysznic. Dzieci małe więc jeszcze nie kąpią się samodzielnie.
Dla wyliczeń przyjmij że zużyjesz średnio 7-8kwh energii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podgrzanie wody bojlerem dla przeciętnej rodziny można przyjąć około 200 kWh na miesiąc (około 160 zł) (ze stratami wynikającymi z ocieplenia bojlera i obiegiem- wychładzaniem wody).

https://pl.galanshop.eu/electricity-calculator

na razie chyba gazem taniej. U mnie schodzi 20-25 m sześ (aktualnie 60-75 zł).

Prąd na pewno pójdzie do góry ( pytanie o ile), gaz pewno też.

Trudno doradzać, cokolwiek przy tak zmiennych cenach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejąc w drugiej taryfie będzie to 70-80zł na obecną chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniłem Twoj schemat:

2078546738_Beztytuu.png.9c1055e9546060cc3e911c66504f5a0b.png

Pozwoli Ci to na niezalezne grzanie CO i/lub CWU pradem lub gazem. Bedzie potrzebny (nie)glupi sterownik do obslugi grzalek i kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w okresie zimowym kiedy będziesz korzystał z gazu by uzyskać ciepłą wodę w kranie to będziesz musiał spuścić bardzo dużo wody. Chyba że zastosujesz pompę która będzie mieszać wodę między zbiornikiem w gazowym a tym dużym.
Co do grzałki na CO to nie jestem pewien czy ciepła woda będzie krążyć z kotła gazowego w okresie zimowym na grzejniki. Chyba podłączenie grzałki będzie pełnić rolę sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 12.07.2022 o 09:37, PioBin napisał:

Zmieniłem Twoj schemat:

2078546738_Beztytuu.png.9c1055e9546060cc3e911c66504f5a0b.png

Pozwoli Ci to na niezalezne grzanie CO i/lub CWU pradem lub gazem. Bedzie potrzebny (nie)glupi sterownik do obslugi grzalek i kotła

Mam pytanie odnośnie tego schematu, jeśli chodzi o obieg CO. Aby wykorzystać nadwyżki z PV planuję właśnie dodać taki przepływowy dogrzewacz CO. Na schemacie widzę dodatkową pompę. Czy w takim obiegu po wysterowaniu tej pompy i załączeniu dogrzewacza może to pracować bez uruchomienia pieca (niepracująca pompka obiegowa w piecu)? Mój kocioł to MPX28/33. 
Inna opcja, jeżeli chciałoby się używać dogrzewacza tylko w momencie pracy kotła, czy ta pompa jest wówczas potrzebna? Taki dogrzewacz ma termostat, więc teoretycznie jeżeli piec wyłączy obieg to temperatura wewnątrz dogrzewacza powinna oscylować wokół tej zadanej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, lukasz-jot napisał:

Czy w takim obiegu po wysterowaniu tej pompy i załączeniu dogrzewacza może to pracować bez uruchomienia pieca (niepracująca pompka obiegowa w piecu)? Mój kocioł to MPX28/33. 

Tak i taki jest tego cel, ewentualnie mogloby tez pracowac jako dodatkowy podgrzewacz jednoczesnie z kotlem gazowym. Pompa CO za sprzeglem jest potrzebna zawsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.