Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor ciepła + kocioł Atmos 20 metrów od domu


klakier

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, jestem nowy z góry przepraszam za błędy.

Chciałbym zamontować bufor 1000l  z kotłem Atmos 15kw w nieogrzewanym garażu.

Dom 120 metrów częściowo ocieplony oddalony o ok. 20 metrów od ww. garażu.Będzie wkopana

rura preizolowana 2x25mm,w domu wymiennik płytowy (tutaj moje pytanie jakiej mocy?)

zasobnik CWU zostanie w domu,Czy układ pierwotny  zalaćwodą czy lepiej glikolem? (trochę będzie kosztowało)

Obawiam się o to,czy woda w układzie bufor- kocioł mi nie zamarznie (np. brak prądu,zbyt niskie temp.na zewnątrz.

 

Edytowane przez Ryszard
Temat przeniesiony do bardziej pasującego działu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 m to dužo za dužo.Liepiej zbudowac kotlowni przy domku i wymienik jest zbytny.

ED:Pytaj w watku kotly zasypowe.Tu witamy sia,witaj 🙂

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien atmosa 15kw poza domem? W zimne dni 2 załadunki mogą nie starczyć, trochę będzie trzeba się nabiegać. Ja 0,05mp drewna (60l komora) jestem w stanie jednym wsadem podgrzać sam bufor przeciętnie o 40 stopni, a kominem i kotłem ogrzejesz garaż, nie dom.

O wodę w kotle/buforze nie martwiłbym się, bez prądu też można przepalić, byle codziennie. Wiadomo, wszystko grubo zaizolować bez mostków i wyrównawczy jako grzejnik niestety.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ProszęPrzepraszam za zamieszanie,

Tak jak pisałem na początku jestem nowy na forum (żółtodziób) 

Dziękuję za wyrozumiałość.

Dziękuję za odzew. Myślę o takim rozwiązaniu ponieważ,mam teraz kotłownie centralnie w środku domu. Jest ona mała zmieściłem tam rozdzielacze, zasobnik CWU  pionowy  120l. I kocioł pereko 16 KSW. Wymiary to: 190cmx140cm. 

Z racji  niepotrzebnego bałaganu i wymiany kotła rozważam przeniesienie kotłowni do garażu 

Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz bałaganu w domu to kocioł powinien mieć komorę minimum 100-120l, żeby tego ciepła coś dało i rano o mrozie nie wstawać odpalać kotła. Koszt modernizacji na te czasy to 40k. I mam nadzieję, że nie myślisz o atmosach serii S.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co w takim razie można zrobić

Kiedyś miałem taki pomysł żeby postawić bufor na stropie strychu przypadałoby na ścianie nośnej nad kotłownią

Jeżeli to też poroniony pomysł,to nie wiem co wymyśleć. Dobudowa kotłowni do domu nie wchodzi w rachubę

 

Co do Atmosa to mam teraz wątpliwości i ogólnie spore koszty, ale z DS-em chyba jeszcze gorzej?.

Na początku zapatrywałem się na 

Atmos DC 15 GS. +Bufor 1000l.

A jeśli w najgorszym przypadku zostawiłbym kocioł w domu i bufor postawił w korytarzu w miejscu zabudowanej szafy.Wymierzyłem że, zmieściłby się najwyżej 700l.

Czy nie będzie za mały?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, klakier napisał:

A jeśli w najgorszym przypadku zostawiłbym kocioł w domu i bufor postawił w korytarzu

Tak może być w najlepszym przypadku, komin kocioł i bufor ogrzeje dom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję panowie za odzew.

Z obliczeń ciepła właściwego wyszło mi ok 5,4 kw mocy max /  2,3 kw mocy średniej, Jak obliczyć na ile wystarczy 700 litrowy zbiornik ( ile razy będę rozpalał, ile godzin trwa ładowanie bufora i czy ta pojemność komory kotła wystarczy na ew. dwa załadunkiem) Ogrzewanie podłogowe w kuchni, łazience,toalecie, korytarzu reszta grzejniki. Pozdrawiam

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla 60l komory uzyskasz 40-50kw na drobnym opale/sośnie, w porywach 60kw na grubym drewnie dębowym/grabowym. Przy tak małym zapotrzebowaniu to 1 załadunek na dzień powinien starczyć(50/2,3), bez bałaganu to nawet można by się na brykiet skusić, jak ceny się ustabilizują.

Jak długo będzie Ci się palić i grzać bufor, zależy od opału, ja w dc18s po przeróbce (moja mania dorównania sprawności do kotła pozaklasowego) mogę 4 godziny grzać na drewnie dębowym i sośnie, na drobnym 3h. Fabrycznie to 1,5-3h w zależności od sortu. W 15gs to nie wiem, jak będzie, na pewno lepiej jak w 18s. Mowa oczywiście o spalaniu bez śladu dymu i zapachu, kisić w komorze można pół dnia, smolić wymiennik i pokazać sąsiadom, jaki to jest kocioł eko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uproszczony wzór na pojemność cieplną bufora to:
Q=m*dt*0,001167. Wynik wychodzi w kWh
m - pojemność bufora w litrach
dt - różnica temperatur z której jesteśmy w stanie skorzystać (np 40-60 czyli dt=20)

 

Q=700*40*0,001167= 32,76

W przeciętny zimowy dzien wystarczy ci to na 12h plus czas palenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie więcej niż 12-13kg.

Kiedyś ważyłem ile wejdzie do komory 90l Defro HG, i weszło 25 suchego dębu którą ma większą gęstość. 
Myślę że przy zimnym kotle naładowanie tego bufora 700L i CWU to 1,5 wsada. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dc18s komora to walec fi45 na 40, co daje 60l, ale drewno długości 30-35 dobrze się wkłada, co daje 0,05mp drewna, średnio 12-14kg, dziś sobie dla testu zważyłem, włożyłem 14kg, podgrzałem 700l z 28* do 78* sam bufor + kocioł (+-1mm pyłu na wymienniku). 40min rozpalało się i grzało sam kocioł, 3h ciepło w bufor, temp średnio koło 200* na czopuchu. Także rewelacji nie ma, słabe 3kw/kg, przeciętnie 70% sprawności. Wiem że atmos tani, ale są kotły lepsze, pewnie sprawniejsze, które mają wymienniki rurowe z łatwym mechanicznym czyszczeniem i lepiej sterowane, z innej bajki, np. taki stalmark albo blaze czy lazar. Mało o nich na forum, ale coś można znaleźć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

70 % sprawności to całkiem dobra sprawność. Myślę że w DEFRO gdzie jest wymiennik 2,6m2 nie wyciągam dużo więcej. 
W tych kotłach ważna jest też cena kształtek które lubią pękać oraz ich dostępności. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.