Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Cześć, ponieważ to mój pierwszy post tutaj - mam na imię Bartek.

 

Nie przedłużając, latem będę wymieniał całą instalację CO. Jestem na etapie przygotowywania kotłowni, i stoję przed wyborem wkładu kominowego.

Kocioł już jest - Ferroli Biopellet PRO 18 KW.

Odprowadzenie spalin z kotła ma średnicę zaledwie 80mm. Generalnie wydaje mi się że to dość mało, ale nie będę poprawiał producenta. Czy w takim wypadku jest sens stosować wkład o większej średnicy niż te 80-100mm? Wysokość komina to niecałe 5m. Planowałem zastosować wkład o średnicy 160mm jednak po spojrzeniu w dane techniczne kotła wydaje mi się to bez sensu.

 

Wybaczcie jeśli pominąłem jakieś istotne informacje - z chęcią wszystko opiszę.

Pozdrawiam

Opublikowano

Dzięki za szybką odpowiedź.

Co do mocy kotła - z wyliczeń wyszło mi faktycznie nieco mniej jednak miałem na uwadze fakt, że z czasem dojdą do ogrzania kolejne 2 pomieszczenia i opcjonalnie garaż.

  • 2 tygodnie później...
Opublikowano (edytowane)

Nawet jak dom zmieni powierzchnię na 200m2 to 18kW i tak wydaje się zbyt dużą mocą. Będzie przepalać więcej opału na podobnej mocy co mniejsze egzemplarze i to zupełnie niepotrzebnie no ale już go masz, więc mówi się trudno. Nie podałeś szczegółów dotyczących budynku ale jeśli dom jest docieplony albo dopiero będzie; a pewnie z czasem będzie - to myślę, że w przeciętny dzień zimy przy 200m2 będziesz potrzebować nie więcej jak 6kW. Dopiero w srogie zimy może 10-12kW przez kilka dni, zależy od izolacji. Większą część późnej jesieni i wczesnej wiosny - znacznie mniej, w okolicy 1-3kW.
Generalnie opykałbyś to nawet na 8kW peleciaku, góra 12kW a i tak będzie pracował z modulacją na ćwierć lub pół gwizdka przez 70% okresu opałowego. W zasadzie to jest trochę problem dorwania kotła peleciaka mniejszego niż 8kW. Są jedynie piecyki na pellet. Ciągle usiłują wciskać za duże kotły, taka tradycja chyba z dawnych czasów jeszcze.

"Kup Pan 25kW innym chałupy nie ogrzejesz!" A ja mam dawno już całkiem przyzwoite ściany, dach i 3 szybowe okna, więc zapotrzebowanie na energię to połowa lub mniej tego co kiedyś. Kiedyś waliłem 5-6 ton dobrego węgla na sezon, gorszego czasem było i 10 ton mało a obecnie przy (jeszcze) kopciuchu górniaku mieszczę się w 2 tonach miału, czasem do 2.5 tony. Peleciak 8-12kW pochłonie pewnie do 3 ton peletu i mogę z tym żyć, tym bardziej przy wygodzie automatyki.

Edytowane przez EdAlox
  • 2 tygodnie później...
Opublikowano

Dom na chwilę obecną ma bardzo słabą izolację, z czasem na pewno się to zmieni jednak ciężko powiedzieć kiedy dokładnie. Niestety, budynek jest stary i ciężko zrobić jedną rzecz bez ruszania innych, które wymagają zrobienia kolejnych itd..

Dom jest częściowo docieplony styropianem grafitowym 15cm, natomiast pełne docieplenie ścian wymaga wymiany części okien. Aby te okna wymienić muszę najpierw pozbyć się starej instalacji, to z kolei wymaga kolejnych przeróbek, do tego dom jest w ciągłym użytku a niestety nie jestem w stanie zrobić wszystkiego na raz. Myślę, że trochę czasu jeszcze minie zanim dom będzie w pełni (na tyle, na ile konstrukcja pozwoli) ocieplony.

Moc kotła dobierałem na podstawie kalkulatorów/wzorów w internecie, hydraulik potwierdził mi tylko że tyle powinno wystarczyć. Dla porównania, obecny kopciuch 17kw podczas srogiej zimy co prawda daje radę, ale dom momentalnie się wychładza. Jak wspomniałem, trochę czasu jeszcze minie zanim uda mi się w pełni go zaizolować więc bałbym się, że do tego czasu słabszy kocioł mógłby nie wyrobić podczas większych mrozów.

 

Tak czy inaczej dziękuję za opinie 🙂

  • 2 lata później...
Opublikowano

Witam, podłączę się pod temat tylko z innym zapytaniem. Ze względu na stan komina murowanego odpada frezowanie i montaż wkładu, doszedłem do wniosku że wkład zamontuje nieopodal starego komina kując strop na dwóch kondygnacjach i wypuszczając go z dachu, kończąc na obudowaniu komina czerwona płyta gk i zabezpieczając wełną skalną. Lepszego pomysłu nie mam a ten wydaje się nie być tak problematyczny i kosztowny 

Opublikowano

Komin od góry do dołu ma różne średnicę, a dwa że od góry ze względu na kondensat i pęknięcia nadaje się już tylko do rozbiórki, ponowne murowanie i montaż wkładu plus frez to jest znaczna strata pieniędzy 

Opublikowano

No to jak będzie rozbiórka to twój nierdzewny komin poprowadzony obok też trzeba będzie zdemontować. Może rozbiórkę trzeba zrobić najpierw, odbudować komin i wtedy dać w nim wkład, albo w ogóle zrobić komin systemowy z ceramiki i wtedy wkład byłby niepotrzebny?

A ta rozbiórka to konieczna do fundamentu, czy może wystarczyło by do stropu? Nie wiem jak bardzo jest uszkodzony ale prawdopodobnie końcówka ponad dachem i na poddaszu najbardziej a reszta może się ma lepiej?

Opublikowano

Rozbiórka byłaby do stropu, myślę że reszta komina jest chyba w miarę dobra choć po przejściach. Jeśli chodzi o wkład to to byłby zamontowany ok 2m od starego komina także przy demontażu starego wkład nie miałby styczności przy rozbiórce.

Jeśli chodzi o komin systemowy z ceramiką trzeba byłoby rozebrać cały komin aż do podstawy (12m dwie kondygnacje) ze względu na różnicę otworów, dwa że oznacza to totalną demolkę w kuchni i korytarza które są po remoncie. Ustawienie wkładu 2m od starego komina i wypuszczenie go przez dach oszczędziłoby ponowny remont w kuchni i na korytarzu. 

Opublikowano

Tak czy siak myślę że komina z samego wkładu nie zrobisz, tylko potrzebny jest komin dwuścienny z izolacją, to trochę więcej kosztuje niż wkład.

U siebie robiłem na szybko wkład jak się okazało że ceglany komin zaczal się łuszczyć w środku I kawałki cegieł odpadały co jakiś czas. Wkład włożyłem ok 4 metry od góry, tak żeby objąć górna część komina ktora miala problemy. Rury połączyłem że sobą nitami i całość umocowana jest od góry do płyty na szczycie komina. Nie jest to profesjonalna robota, ale to rzadko używany komin. Rury są lekkie więc się nie obawiam że coś nie wytrzyma. Dzięki temu uniknąłem przeróbek na dole, całość roboty wykonana z dachu. Ale nie wiem czy można tak zrobić przy intensywnie używanym piecu, będzie kominiarz to go wypytam czy aby na pewno takie rozwiązanie ujdzie.

Opublikowano

Pisałem do firmy która sprzedaje wkłady i moja koncepcja niby jest dopuszczalna. Jednak firma jak to firma, sprzeda wkład aby zarobić, a reszta ich nie będzie interesować co się będzie działo po miesiącu czy po latach. Dlatego chciałem się dowiedzieć coś na forum w tym temacie. Jeśli sie nie upewnię to trzeba będzie pomyśleć nad kominem ściennym z izolacją. 

Opublikowano

Najbardziej sensowna wydaje się odbudowa tego komina co jest, wtedy nie musisz robić drugiego obok. A dwóch kominów chyba nie potrzebujesz?

A na pewno nie da się odbudować tylko końcówki z ceramiki systemowej? W końcu to tylko bloczki i rura w środku..  Albo wstawić komin stalowy ale nie od samego dołu, tylko zamiast rozebranego kawałka? Nie znam się, może tak nie wolno, ale robienie dwóch kominów zamiast jednego wydaje mi się najbardziej kosztownym wyjściem.

Opublikowano

 Rozbiórka do stropu i odbudowa z komina systemowego byłby najlepsza, ale w starym ceglanym otwór ma 12x24 prostokąt, a tutaj wylot jest okrągły, nie wiem czy takie zmiany przewodu spalinowego wyjdą na dobre.

Albo opcja numer dwa, zamiast wypuszczenia samego wkładu i obudowania go płyta gk. Postawić komin systemowy z ceramiką od dołu do góry 

Opublikowano

Może dopytaj czy można komin systemowy posadowić na kominie z cegły, ale nie widzę powodu żeby się nie dało. A kształt otworu, komu to robi różnicę? Kominiarz chyba nie będzie miał problemu z wyczyszczeniem?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.