Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kolektory płaskie a próżniowe


genesis72

Rekomendowane odpowiedzi

Kolektory z których chcemy korzystać w okresie jesień-zima to totalne nieporozumienie. Pieniądze "wyrzucone w błoto".

 

Kolega genesis72  zadaje pytania jak seria z karabinu maszynowego, proponuję koledze najpierw poczytać istniejące publikacje, a potem pytać o szczegóły, bo w ten sposób jak to się dzieje teraz raczej nikt nie pomoże.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę wybrać rozwiązanie optymalne

Z tego co czytałem i dowiadywałem się, to kolektor próżniowy bardziej jest przystosowany na okres jesien - wioska - większy uzysk ciepła ze słońca

Oczywiście kolektory są tylko do wspomagania CWU lub CO

Ponieważ mam taki projekt, aby zawiesić kolektory na ścianie na wysokość, czyli dotęp do niego będzie utrudniony, chce się dowiedzieć, czy w tym przypadku nie będzie lepszy kolektor płaski

Dlatego też chciałem taki kolektor próżniowy trochę zmodyfikować, aby uniknąć serwisowania (wymiany pasty)

Stąd moje ciągłe pytania, może i głupie

 

 

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam znajomego który ma cały dach w kolektorach. W sezonie zimowym g... dają. Naprawdę uwierz mi 👍😉

 

Kolektory tylko na okres wiosna- jesień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, o6483256 napisał(a):

Kolektory z których chcemy korzystać w okresie jesień-zima to totalne nieporozumienie. Pieniądze "wyrzucone w błoto".

Sorry -  pomyliłem się

Chodziło mi o miesiące jesień - wiosna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, genesis72 napisał(a):

Chcę wybrać rozwiązanie optymalne

 

To pochwal się tym projektem, bo ja zaczynam się już gubić, kto tu jest pod wpływem środków odurzających 🤪🤣

Tobie się tłumaczy, a Ty nic nie przyjmujesz do wiadomości. 

Jak sama nazwa mówi " kolektor sloneczny" , więc jak nie będzie słońca, to nie będzie energii. 

Optymalne rozwiązanie, to zmienić położenie chaty. 

Edytowane przez Trener40
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nie wiem w jakim okresie mają być używane te kolektory...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież masz wyżej, że na ścianie południowo wschodniej chcę powiesić kolektory

Kolektory są bardziej wydajniejsze niż panele PV  Panele PV z tego co czytałem na wstępie juz mają do 30% sprawności (tylko nie ma problemu z serwisem i z możliwością przegrzania)

Nie mieszkam w swoim domu, więc szczeliłem ile czasu słońce jest na ścianie - sorry

Ale fakt jest faktem, ze wchodzą dwa miejsca, na dachu i na ścianie

a chodzi mi o okres jesien - wiosna

 

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, genesis72 napisał(a):

Panele PV z tego co czytałem na wstępie juz mają do 30% sprawności

Swoją wiedzę opierasz na czytaniu (to dobrze), ale trzeba czytać ze zrozumieniem, bo teoria jedno, a praktyka drugie.

Zamiast kolektorów używam PV. Od kilku dni energia z PV off-grid pokrywa około 90% zapotrzebowania na CO. Nie jestem wstanie określić ile to kWh, bo nie mam tego opomiarowanego, ale grzałka on-grid (opomiarowana) wygląda tak jak poniżej. Teraz wyobraź sobie, co w lecie będziesz miał z kolektorami słonecznymi. Ja energię z PV off-grid przełącze na on-grid i będę wysyłał do sieci. Na następny sezon zimowy, będzie jak znalazł.

image.thumb.png.cf995163ddc4c9b548cf2eefad790020.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co kojarzę masz 18 paneli licząc srednio panel 165 x 100, czyli 1,65 m2 jeden panel

to masz 30 m2 PV?

Korzyść jest taka, że nie masz efektu przegrzania i możesz ta energie samemu zużytkować badź oddać

Czyli tu jest wyższość PV na solarami

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 paneli mam na dachu (on-grid). Do CO mam 8 paneli powieszonych pionowo na ścianie (off-grid).

Te 8 paneli na ścianie, na lato przełączam na on-grid.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na południową i jest cały czas nasłoneczniona. Mógłbym bardziej optymalnie ustawić te panele (zmienić kąt nachylenia), ale wtedy bym musiał jeden, lub dwa panele zdemontować, bo sterownik by tego nie wytrzymał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego zamiast tych ośmiu PV nie założyłeś kolektory słoneczne?

Czy przeważył fakt, że też możesz oddać w nich nadwyżkę prądową do Tauronu?

Czy założeniu kolektora by Cie mniej nie kosztowało (czy fakt ten brałeś pod uwagę)?

Ile lat już u Ciebie pracują PV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pralki i zmywarki z kolektorów nie zasilisz (chyba, że ciepłą wodą). Kuchenki indukcyjnej tym bardziej.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w tym wypadku nie trzeba mieć jakiegoś buforu energii między falownikiem a np kuchenką (aby ciągłość dostawy zapewnić)

Pytanie do @wacio1967

Dlaczego zamiast tych ośmiu PV nie założyłeś kolektory słoneczne?

Czy przeważył fakt, że też możesz oddać w nich nadwyżkę prądową do Tauronu?

Czy założeniu kolektora by Cie mniej nie kosztowało (czy fakt ten brałeś pod uwagę)?

Ile lat już u Ciebie pracują PV?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeci słońce produkuje prąd, nie świeci, albo świeci słabiej nie produkuje lub produkuje go mniej:
Rozkład produkcji z wczoraj.

image.png.ed3f07175534d42e920760b3b9ce1ea1.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, genesis72 napisał(a):

Dlaczego zamiast tych ośmiu PV nie założyłeś kolektory słoneczne?

Potrzebowałem energię w sezonie jesień wiosna. Kolektory tego nie dadzą, a w lecie nadmiar energii byłby zmarnowany.

4 minuty temu, genesis72 napisał(a):

Czy przeważył fakt, że też możesz oddać w nich nadwyżkę prądową do Tauronu?

Nie tylko. PV są bezobsługowe.

5 minut temu, genesis72 napisał(a):

Czy założeniu kolektora by Cie mniej nie kosztowało (czy fakt ten brałeś pod uwagę)?

Kolektory kosztowałyby więcej. Za PV, konstrukcję, grzałkę, osprzęt zapłaciłem około 5000 zł. Kolektory by wyszły około 7000 zł.

 

7 minut temu, genesis72 napisał(a):

Ile lat już u Ciebie pracują PV?

Teraz będzie trzeci rok.

W zeszłym sezonie za CO, CWU i EE zapłaciłem 3200 zł

W tym sezonie za CO, CWU i EE zapłacę około 3000 zł. I tutaj trzeba wziąć pod uwagę wzrost cen energii.

U mnie wczorajsza produkcja na podobnym poziomie.

image.thumb.png.b8d627bf2bd7e92a306181b328947ac9.png

Ale grzałka on-grid i tak nie kwapiła się do pracy.

 

image.thumb.png.2ab1851eb162a2436411ea2246a41cad.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc obecnie na ceny to panele PV wychodzą znacznie drozej, a uzyski zimowe z jednych i drugich mizerne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, genesis72 napisał(a):

Rozumiem, że rozważałeś kupno kolektora (ktory dalby Ci taka samą moc grzewczą)

To były bardzo krótkie rozważania. Wszystkie swoje przeróbki opieram na jak najmniejszym skomplikowaniu i późniejszej obsłudze. Nie bawi mnie zasłanianie wydajnych kolektorów w środku lata jakimiś kocami itp. W moim przypadku byłoby to to marnowanie energii. Jak pisałem wcześniej, na lato przełączam PV z off-grid na on-grid i nadprodukcję oddaję do sieci. Z kolektorami nie ma takiej możliwości. Jakbym miał bardzo duże zapotrzebowanie na CWU, to może bym inaczej myślał. W takim przypadku kolektory mogłyby się sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy spotkaliście się może, z zabezpieczeniami typy siatka na panelach np przed gradobiciem lub innymi rzeczami spadającymi?

Czy rozciągniecie siatki o oczkach 20/20 - 25/25 mm nie ogranie "światła" zbyt mocno?

Czy zdarzyło Wam się, że grad uszkodził panele?

Czy to są częste przypadki?

 

Edytowane przez genesis72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź chłopie już nie kombinuj z tymi kolektorami..

 

Siatkę wyślij na Ukrainę, przyda się jako maskowanie, albo zabezpieczenie przed amunicją krążącą 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, masz rację. Jednak rozciąganie siatki nad PV to GŁUPOTA! Nigdy by mi to nawet przez myśl nie przeszło!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.