Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Powierzchnia Grzewcza Kotła A Jego Moc


Robert Orzeł

Rekomendowane odpowiedzi

Przy doborze mocy kotła zwykle kierujemy się powierzchnią grzewczą domu i zapotrzebowaniem obiektu na ciepło. Co jednak w sytuacji, gdy mamy przewymiarowaną instalację, która była robiona pod nieocieplony budynek: dajmy na to na 17 kW, a po ociepleniu wystarczy 13 kW przy -20 st. na ogrzanie domu. Czy jeśli wstawimy kocioł na 13 kW, to może mieć on problemy z nagrzaniem całości instalacji? Może jednak bardziej wskazane jest w takim przypadku przewymiarowanie kotła?

 

Przy piecu gazowym kondensacyjnym i modulowanej mocy palnika przewymiarowanie instalacji może być nawet zaletą, jak jednak jest przy stałopalnym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie (już myślałem, że trafiłem na jakieś inne forum ? teraz wygląda troszkę inaczej :rolleyes:).

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi i jednocześnie przepraszam, że nie zrobiłem tego wcześniej, ale dostęp do komputera mam tylko od czasu do czasu.

Po przeczytaniu informacji o różnych piecach, na różnych forach, dochodzę do wniosku, że mój staruszek jest całkiem udany, choć konstrukcyjnie bardzo prosty. Nowoczesne kotły, przy mocy powyżej 15kW również spalają dobowo ok. 30 kg węgla (przy obecnych temperaturach -10 -15) i zachowują stałopalność 10-12 godzin (tu może troszkę lepiej). Zastanawiam się więc, czy może nie wysyłać jeszcze na emeryturę mojego pieca i drobnych udoskonaleniach, pozostawić go jeszcze na kilka lat. W związku z tym pozwolę sobie zadać nowe pytanie: Czy Szanowni Koledzy mogliby zaproponować jakieś udoskonalenia poprawiające funkcjonalność mojego pieca, czy np. miarkownik ciągu miałby tutaj rację bytu i poprawił coś w eksploatacji pieca?

Z góry dziękuję za uwagi i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy może nie wysyłać jeszcze na emeryturę mojego pieca i drobnych udoskonaleniach, pozostawić go jeszcze na kilka lat.

Lepiej wymieniać kocioł planowo, niż w sytuacji awaryjnej.

 

miarkownik ciągu miałby tutaj rację bytu i poprawił coś w eksploatacji pieca?

Lepiej mieć regulację temperatury wody z kotła np. przy pomocy markownika niż nie mieć takiej regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witam szanowne forum.

Jest to pierwszy post,a więc proszę o wyrozumiałość.Mam pytanie natury technicznej,jak obliczyć wykonany kocioł ile dokładnie ma powierzchni grzewczej w metrach.

Jeśli są przegrody pionowe wypełnione wodą,to czy liczyć obie strony przegrody i zsumować,czy tylko z jednej strony ?.Jest np.prostopadłościan i jedna przegroda pionowa (całość o konkretnych rozmiarach).

Będę wdzięczny za podpowiedzi.Dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Bardzo dziękuję za tak szybką odpowiedź.

Lada dzień zacznę budowę kotła dla siebie i potrzebuję kociołek około 8kw.Z częstych informacji na ten temat powtarza się 1m kw=8kw.Będzie spalanie od dołu tylnym kanałem z płytą dopalającą (beton BA150).Pewnie zamieszczę fotki z budowy.Może komuś się przyda.Jeszcze raz dziękuję.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że mocy nie mierzy się w metrach. O mocy stanowi objętość palącego się paliwa. A powierzchnia wymiennika decyduje o tym, ile z tego ciepła zostanie odebrane. Jak się rozejrzysz, to znajdziesz na rynku kotły, które mają 0,8mkw. czy nawet 1,5mkw. wymiennika, a oba będą miały moc 10kW, bo oba mają podobną pojemność zasypową. Tylko różne ilości ciepła puszczają w komin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź.

Zgadzam się z opinią odnośnie wielkości kotła,a mocy,ale od czegoś trzeba zacząć.Zrobiłem w życiu kilka kotłów i wszystkie w zasadzie zrobiły swoje.Były to piece "do wszystkiego",na olej opałowy,kiedy się to opłacało,na drewno i ostatnio 3 lata temu z podajnikiem na ekogroszek.Niestety zmniejszył mi się metraż o połowę i muszę jeszcze raz co wykombinować.Chcę zrezygnować z podajnika,ponieważ tylko ja go musiałem obsługiwać(dla żony sterownik to czarna .....magia) i byłem przez to uziemiony :( .W śmieciuchu żona sobie radziła.Przy budowie kotła zawsze opierałem się na gabarytach "fabrycznych".Reszta,to jak każdy-swoje pomysły i zdawało to egzamin w mniejszym lub większym stopniu.Tym razem postanowiłem podejść do tematu bardziej "naukowo" i tak trafiłem na to forum.Poczytałem trochę i jest bardzo dużo cennych informacji,nowości i chciałem z nich skorzystać.Jak policzyć moc paleniska?.Planuję ruszt około 26x26 lub trochę mniejszy.Takie zazwyczaj spełniały warunki,ale było to ,jak pisałem,na czuja.Wszelkie informacje będą dla mnie cenne.Opałem ma być ekogroszek lub coś w tym rodzaju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.