Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ulga termomodernizacyjna, a kolejna inwestycja


Wina1989

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W 2019 roku wymieniałem okna i kocioł.  Za rok 2019 i 2020 uzyskałem ulgę do wysokości maksymalnej 53000zl w związku z tą inwestycją(53000zl rozłożone na dwa lata z uwagi na dochód). W roku 2022 planuje założyć instalacje pv, czy w związku z tą inwestycja mogę skorzystać z ulgi? Reasumując, czy podatnikowi w każdym roku przysługuje ulga do kwoty 53000zl. Z góry dziękuję za odpowiedzi, mam nadzieję że wszystko jest zrozumiałe. Nie jestem biegły w tych tematach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z tego co można wyczytać np. tu limit przysługuje na podatnika tylko raz.

Cytat

Limit ulgi nie jest związany z jedną inwestycją lub jednym przedsięwzięciem termomodernizacyjnym, lecz jest określony dla danego podatnika, niezależnie od liczby inwestycji termomodernizacyjnych. Podatnicy pozostający w związku małżeńskim powinni wiedzieć, że limit ten dotyczy każdego z małżonków odrębnie, czyli każdemu z nich przysługuje odliczenie w maksymalnej wysokości 53 000 zł.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Tak się trochę podepnę pod temat. Przeczesuje internet, ale wszędzie jest kopiuj wklej tej samej regułki bez jakiegoś rzeczowego wyjaśniania.

 

Cytat

Warunkiem odliczenia ulgi jest zakończenie danej inwestycji w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpił pierwszy wydatek. W przeciwnym wypadku ulgę należy zwrócić. Aby to zrobić, w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym upłynął trzyletni okres, podatnik dolicza do dochodu kwoty poprzednio odliczone.

Jak mam rozumieć ten tekst.

Moje pytanie odnosi się do tego, że wymieniłem 3 okna w domu w tym roku, ale w sumie jeszcze będzie do wymiany kilka innych, które może się wymieni w przyszłym roku, a może nie. Teraz bym odliczył to co zostało zrobione, a w przyszłym roku kolejne modyfikacje.

Mam traktować wymianę tych 3 okien jako zakończenie inwestycji? Czy to zakończenie inwestycji to może jakaś grubsza sprawa dotycząca ogółu tego co jest jeszcze możliwe do polepszenia termoizolacji w budynku.

 

Kolejna sprawa to w sumie jak skarbówka sprawdza czy dane są poprawne jak nie przedstawiam im żadnych faktur i skąd może wiedzieć, że inwestycja nie zakończyła się przed upływem 3 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, lriuqs napisał(a):

Kolejna sprawa to w sumie jak skarbówka sprawdza czy dane są poprawne jak nie przedstawiam im żadnych faktur i skąd może wiedzieć, że inwestycja nie zakończyła się przed upływem 3 lat.

Informacje np tutaj: https://www.pit.pl/aktualnosci/jak-fiskus-sprawdza-poprawnosc-wykorzystania-ulg-podatkowych-w-pit-1005410

W skrócie w ciągu pięciu lat mogą (ale nie muszą) Cię zapytać o faktury w zakresie ulg, z których skorzystałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co z tym:

 

Cytat

Warunkiem odliczenia ulgi jest zakończenie danej inwestycji w ciągu 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpił pierwszy wydatek. W przeciwnym wypadku ulgę należy zwrócić. Aby to zrobić, w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym upłynął trzyletni okres, podatnik dolicza do dochodu kwoty poprzednio odliczone.

Jak to rozumieć?

Dla mnie to bardziej pasuję jakbym zaczął jakąś budowę i skończył lub nie w przeciągu 3 lat, a nie wymiana okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no co tu rozumieć. 

Zaczynasz ocieplanie dachu, zakupiłeś materiał i w pierwszym roku odliczasz, ale w kolejnych 2 latach nie zrobiłes tego ocieplenia, w związku z czym nie należy się zwolnienie na zakup materiału, bo go nie wykorzystałeś do zrobienia termomodernizacji. 

Ja rozumiem to tak, inwestycja zakończona to osiągnięcie celu modernizacji. Celem nie jest zakup materiałów, ale ocieplenie budynku i trzeba to zrobić, żeby ulga przysługiwała.

 

Dodatkowo odnośnie małżonków, z tego co mi pisali na innym forum, każdy małżonek ma swoją kwotę zwolnienia, ale i swój termin rozpoczęcia termomodernizacji. Zatem , jeżeli jeden z małżonków coś odliczył i skończył modernizować przez 3 lata i wykorzystał swoją pulę, to później może zacząć modernizować drugi małżonek przez kolejne 3 lata. Zatem oboje małżonków, jak dobrze to rozplanują w czasie, mogą modernizować 6 lat o ile tyle z sobą wytrzymają 😉

W dniu 6.12.2022 o 13:29, lriuqs napisał(a):

Mam traktować wymianę tych 3 okien jako zakończenie inwestycji?

A to już od Ciebie zależy. Mógłbyś zakończyć na tych , ale jak jeszcze masz 2 lata na dokończenie reszty, to możesz odliczyć w kolejnych. Nic nie trzeba zgłaszać, że się zakończyło,  byleś nie odliczał faktur za usługi, czy materiał do modernizacji po upływie 3 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykład z dachem wydaje mi się trafny, bo można tu całość przeciągnąć ze względu na panującą sytuację. Braki materiałów itp.

Co do okien to teraz zakończyłem inwestycję, więc z tej ulgi skorzystam. A chodziło mi o to jak mam traktować zakończenie inwestycji. Założyłem sobie wymianę 1 okna, wymieniłem je i mam inwestycję zakończoną, czy inwestycją jest wymiana wszystkich okien i dopiero wtedy uznaje się ją za zakończoną.

 

Ogólnie tak to jest jakoś dziwnie napisane, chyba specjalnie aby ludziom utrudnić.

https://www.podatki.gov.pl/pit/ulgi-odliczenia-i-zwolnienia/ulga-termomodernizacyjna/

Chociażby ten fragment:

Cytat

Jeśli po roku, w którym skorzystałeś z ulgi, otrzymasz zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jesteś zobowiązany doliczyć odpowiednio kwoty uprzednio odliczone do dochodu (przychodu) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym otrzymałeś ten zwrot.

Fragment: "zwrot odliczonych wydatków na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego" dotyczy jakiegoś dofinansowania np. z programu czyste powietrze.

Wczoraj atakowałem czat KIS w tej sprawie i tak mi jakaś Pani to potwierdziła.

Jeśli się nie korzysta z żadnego dofinansowania i kończy inwestycję w czasie to nic się nie dolicza do PIT. I o to mi głównie chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Wystąpiłem do US w z wnioskiem o wydanie indywidulanej interpretacji podatkowej, czy mogę zaliczyć montaż klimatyzatorów z funkcja grzania (czyli PC powietrze-powietrze) do termomodernizacji i odliczyć od podatku.  Niestety w moim przypadku odpisali, że takie rozumowanie jest błędne, choć widziałem już interpretacje indywidualne innych urzędów, że można. 

Zatem, jakby ktoś Wam doradzał, to zawsze zabezpieczcie się pismem do US.

image.png.d9ab0771aaaec2c860c01da9f1ef43b5.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ja odliczyłem klimę zakładaną w 2022 i dostałem zwrot na początku 2023. W zasadzie, to nikt się o nic nie pytał. Wpisałem, dostałem. Mam nadzieję, że teraz nikt do mnie nie zapuka z pytaniami 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.