Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nieprawidłowe działanie Vitodens 050


maniek1990

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, 

Mam wątpliwości co do sprawności kotła Vitodens 050. Ustawiłem temperaturę na kotle 45 stopni, piec się włącza, grzeje szybko do 53 stopni po czym przestaje grzać i puszcza ciepłą wodę na grzejniki, temperatura na kotle spada do 35 stopni - cały ten proces trwa 3 minuty, gdy temperatura spadnie do 35 jest kilka minut przerwy. W ten oto sposób grzejniki są ciepłe przez kilkanaście sekund a zanim piec ponownie się załączy są praktycznie zimne. Dodam że w ubiegłym roku został wymieniony wymiennik ciepła, czy tak właśnie ma działać ten piec ? Chciałbym aby w mieszkaniu (87m2) było po prostu ciepło. Do tej pory korzystałem z zewnętrznego termostatu który po osiągnieciu określonej temperatury w pokoju wyłączał piec, pomimo osiągnięcia 23 stopni w pokoju grzejniki momentalnie robiły się zimne i nie czuć było tego ciepła. 

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem masz za mocny kocioł do możliwości odbioru ciepła przez Twoją instalację. Z opis wygląda na to, że daje dość dużą temperaturę na start po czym automatyka go wyłącza bo wyłapuje, że już dogrzał wodę w układzie po czym się wychładza do np. 35 stopni przez te 3 minuty. Pewnie ten cykl idzie w nieskończoność tzn znowu się uruchomi na 45, dojdzie do 53 i znowu wyłącza? Jeżeli tak to masz "problem" z taktowaniem. Jeżeli tak jest to będziesz musiał posznupać w ustawieniach kotła aby nie startował z dużą mocą na początku tylko z minimalną ale potwierdź czy mam rację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Michał-  Sporo się naczytałem, że kocioł powinien grzać jak najdłużej swoją mocą minimalną aby ograniczyć taktowanie. W moim przypadku  nie ma takiej opcji gdyż samo grzanie trwa kilka/kilkanaście sekund - momentalnie od uruchomienia grzania pojawia się 53 stopnie i znika kontrolka palnika - cały cykl grzania + ochładzania do 36-37 stopni trwa 3 minuty.  Ustawienie mocy minimalnej można samemu ogarnąć czy jest niezbędna wizyta serwisanta ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam musisz sprawdzić i zobaczyć czy czujesz się na siłach żeby odpowiednio ustawić kocioł. Serwisanta mógłbyś wezwać ale zaznaczyć mu, że ma Ci tak ustawić kocioł aby pracował jak najdłużej na maksymalnie niskiej temperaturze bez taktowania. Jak mu nie powiesz to usłyszysz "Panie, przecież działa". Ja sobie to ustawiałem wszystko sam bo, nie ukrywajmy, żaden serwisant nie będzie siedział po domach i analizował pracy kotła tak jak to zrobisz Ty. Powinni jednak poczynić takie działania aby wycisnąć z danego kotła to co najlepsze zamiast ustawiać "na odp....dol".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz może pozamykane termostaty na grzejnikach i kocioł nie ma co grzać bo wszystko skryzowane tak że prawie nie ma przepływu?

Jak wygląda czas wybiegu pompy?

Daj jakieś zdjęcie tego co masz poniżej kotła i jak to dzielisz?

Czy masz tam czujnik temp zewnętrznej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie termostaty na grzejnikach są w pozycji 5.  Mieszkanie mam dwu poziomowe, na dole jeden grzejnik w wiatrołapie, 2x salon, 1 x łazienka, u góry 1x łazienka i w trzech pokojach po jednym grzejniku. Z tego co udało mi się zaobserwować piec raz na jakiś czas (bardzo rzadko) ma wydłużony cykl działania tj. zaczyna grzać, temperatura rośnie  po chwili słychać jak moc zostaje zmniejszona, ciepła woda trafia do grzejników,  temperatura na piecu spada o kilka stopni, cały czas świeci się jedna kreska palnika, kocioł powoli grzeje do określonej temperatury (kilka stopni więcej) i cykl ogrzewania się kończy. Domyślam się, że ten dłuższy cykl który opisałem jest prawidłowym cyklem ogrzewania. Poniżej 3 minutowy film ukazujący "standardowe" grzanie, kiedy temperatura na piecu spadnie następuje kilka minut przerwy przed rozpoczęciem kolejnego cyklu. Nie posiadam zewnętrznych czujników.

https://youtu.be/hjgTzgespk4

 

1647101640076.jpg

1647101640073.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

@Dziary Hej, 

 

Nic się nie udało ustalić, dzwoniłem do serwisu, pytałem serwisantów ale nie dostałem żadnej konkretnej odpowiedzi. Wyszedłem z założenia, że ten typ tak ma i po prostu przestałem zwracać na to uwagę. Ważne jest, że w mieszkaniu jest ciepło, spalanie gazu na zadowalającym poziomie - czego chcieć więcej 🙂 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.